Balıkesir Merhaba Gazetesi

HERŞEY ÇALIŞINCA KOLAY

HERŞEY ÇALIŞINCA KOLAY
28 Ocak 2015 - 0:04

Genel

Çalışkan olan insanlar her zaman başarılı olurlar. Çevrelerindeki insanlar, aileleri ve öğretmenleri tarafından her zaman sevilir ve sayılır.

Mehmet Akif Ersoy İlkokulu öğrencileriyle Değerler Eğitiminin Ocak ayı konusu olan Çalışkanlık üzerine sohbet ettik.

FATMANUR DEDE: Çalışkanlık çok güzel bir duygu bazılarımız okumak istemez ama biz okuyalım. Biz okursak hepimiz okuruz. Bakınız dünya okumuşlarla dolu. Öğretmenimizin verdiği ödevleri yapalım. Karnemizin hep iyi gelmesini dileyelim. Benim geçen sene derslerim çok kötüydü, ama artık çok iyi.

AHMET FURKAN ÖZDEMİR: Çalışkanlık sadece ders çalışmak değil. Çalışkanlık ders çalışmak kitap okumak dürüstlük iyi niyet yardımlaşma hoşgörülü dayanışma olan bir mertebedir. Hep çalışkan olmalıyız. Çalışkan olursak tembellik bize vız gelir tırs gider. Çalışkanlık inanılmaz bir şey. Çalışırsak kazanırız. Çalışır çabalar yoksa düşersin dara. Çalışkan yol alır zirveye ulaşır. Çalış arı gibi, aşarsın engelleri gibi sloganlarımız var. Çalışırsak hep yükseliriz.

İLKAY AKSÖZ: Çalışkan olmak en iyi duygudur. Çalışkan olmamız bize çok şey kazandırır. İşlerimizde karşımıza çıkar. Çalışkan öğrenci düzenli derslerini yapar dürüst olur yalan söylemez sır tutar ve derslerini düzenli şekilde yapar. İŞLEYEN DEMİR PAS TUTMAZ.

MÜGE KOÇ: Çalışkanlık çok güzel bir duygu. Ben hep öğretmenimi, arkadaşlarımı, çevremdeki arkadaşlarıma çok iyi davrandığım için haftanın çalışkanı seçildim. Çalışkanlığı herkes de almalı. Çalışan herkes büyük bir meslek sahibi olabilir. Bu yüzden herkes çalışmalı. Çalışmayı seven herkes çalışsın. Çalışmayanları uyaralım. Onlarda bizim gibi çalışkan olsun. Onlara çalışmalarını önerelim. Bizim 1.sınıfta çalışkanlık ile ilgili projemiz vardı. Bu yüzden de biz hep çalışırdık. Bu yüzden de çalışkan olmak için elimizden geleni yapın. Bu duyguya herkes sahip olmalı. En önemlisi çalışkanlık. 1.sınıfta hiç çalışmıyorduk. Hep tembellik yapıyorduk. Öğretmenimizi hiç dinlemiyorduk. Ama anladık ki öğretmenimizi çok üzmüşüz. Öğretmenimize söz verdik. Artık hep çalışıyor ve başarılı oluyoruz. ÇALIŞAN DEMİR PAS TUTMAZ.

SÜMEYRA KOÇ: Çalışkanlık çok güzeldir. Çalışkan olursak herkes bizi sever. Mesela çalışkan olursak kendimize “Çalışkan Arılar” ismini veririz. Mesela bizim bir proje vardı. Giysinin üzerinde “Sev, Affet, El Uzat, Yardım Et” yazıyordu. Bu anımı hiç unutmuyorum. Sizde böyle anılar yaşamak istiyorsanız öğretmeninizi hep dinleyin.

FATMA GÜL ALDIRMAZ: Çalışkanlık çalışınca olur. Çalışmak gelecekte şimdide önemlidir. Çalışmak istediğimiz şey olur. Meslek hayatımız olur. Size bir anımı anlatmak istiyorum. Ben birinci sınıfa giderken önce çalışmanın zor olacağını sandım. Ama sandığım gibi zor değilmiş. Çalışmanın temeli öğretmenimizi dinlemekmiş. Ertesi gün öğretmenimizi dinledim başarılı oldum. Herkes çalışıp başarılı olabilir. Ama bazıları öyle değil. Hiç çalışmak istemiyor. Ama biz öyle olmamalıyız. Çalışmak her zaman iyidir. Çalışmanın zararı değil, faydası olur. Ailemizde çalışmanın faydası olduğunu söylüyor. Dillerde de böyle geçiyor.

MERT KOÇ: Çalışkanlık çok güzel bir duygu. Çalışkanlık bizi mutlu ediyor. Bir anımı anlatacağım: Ben 1.sınıfta çok tembeldim. 2.sınıfta da öyleydi. Ama artık çok değiştim. Okumam düzeldi, yazım düzeldi. Ben çalışmayı çok sevdim. Çalışmak benim hayatım oldu. Çünkü çalışmak o kadar güzel bir duygu ki anlatamam. Sınavda ve yarışmalarda yüksek not alıyorum. Artık öğretmenim bana görevler bile veriyor. Hepsi öğretmenimizin sayesinde. Öğretmenimiz o kadar düşünceli ve yardımsever çalışkan birisi. Öğretmenimizi sizde tanırsanız ne kadar iyi olduğunu öğreneceksiniz. Herkes çalışkan olsa herkes tembellik yapmaz. Arkadaşlar her zaman çalışın çabalayın. Ailenizin sözünü dinleyin.

TUĞBA YEŞİL: Bütün arkadaşlar çalışıp başarmalı ve büyüyünce istediği mesleği eline almalı. Çalışıp kazanırsak büyük paralar alırız. Çok çalışkan olmalıyız. Çalışmayan boş boş oturanlar istediği mesleği edinemez. Tembel tembel otururlar. O zamanda aç kalırlar. Atatürk her şeyi çalışarak başardı. Atatürk annesinden habersiz sınavlara girip kazandı. Çünkü okullarında çok çalışkandı. Öğretmenleri onu tebrik ediyordu. Bir gün okula gittiğinde öğretmeni onun adını Mustafa koydu. Atatürk bizim en güzel örneğimizdir. Ödevlerine çok güzel çalışırdı. Okuluna hiç geç kalmadı. Çocuklar sizde Atatürk’ün gibi çok çalışkan olmalıyız. Çocuklar hiç tembelliği düşünmeyin yeter ki sınavlara çalışın.

ZEYCAN KAYPAK: Arkadaşlar çok çalışkan olmalıyız. Çalışırsak istediğimizi elde edebiliriz. Çalışkan olalım ki küçüklerimize örnek olmalıyız. Büyüklere uymamalıyız. Yan gelip yatmamalıyız. Atatürk bizim en güzel örneğimizdir. Atatürk çalışıp lider olmuş. Bir gün okula gittiğimde derse başladıktan hemen sonra gazeteciler geldi bizden çalışkanlıkla ilgili röportaj yazmamızı istedi. Bizde çalışkanlıkla ilgili düşüncelerimizi yazdık. Çalış çalış yoksa ilerleyemezsin.

HAZIRLAYAN: FATMA KARA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.