Balıkesir Merhaba Gazetesi

Heyecan doruktaydı

Heyecan doruktaydı
30 Mart 2015 - 0:20

Genel

CHP’nin ön seçimi tam bir genel seçim havasında geçti.

Partililer, 20 ilçede sandık başına koştu. En yaşlı üyeler bile yakınlarının yardımı ile sandığa gitti. Sonuçlar ilçelerden geldikçe adayların sıralaması da her seferinde değişti. Sonuç sürpriz denebilecek nitelikteydi.

Cumhuriyet halk Partisi (CHP) dün tam bir genel seçim havasında ön seçim yaptı. Oylamaların bitip sandıkların açılmasıyla heyecan doruğa çıktı. Sonuçlar ilçelerden geldikçe adayların sırası da her seferinde değişti. Sekiz kişilik aday listesinde Mehmet Tüm birinci sıraya yerleşti.

CHP’nin Balıkesir’de yarışacak sekiz milletvekili adaylarının sıralaması ve aldıkları oy sayıları şöyle oluştu:

1.Mehmet Tüm (5 bin 820), 2.Ahmet Akın (5 bin 111), 3.Namık Havutça (4 bin 543), 4.Fikret Şahin (4 bin 493), 5.Ali Kemal Deveciler (4 bin 369), 6.Ensar Aytekin (3 bin 866), 7.İrfan Barış (3 bin 111), 8.İsmail Aynur (2 bin 990)

Oylamada mevcut milletvekillerinden Haluk Ahmet Gümüş, Nedret Akova, önceki dönem milletvekillerinden Ergün Aydoğan ve Orhan Sür Listeye giremedi. Eski il ve ilçe yöneticilerinden Muzaffer Mavuk ve Yaşar Evci de sıralamaya giremezken, ön seçimde sıralamayı etkileyen oylar ise Körfez ve Marmara oldu. Son anda Bandırma’dan gelen sonuç ise listeyi tamamen değiştirdi.

ÖN SEÇİM BİR HEYECANLA GEÇTİ

CHP’nin ön seçiminde en gencinden en yaşlısına kadar üyeler, heyecanla sandık başına koştu. Hakim güvencesinde yapılan seçimlerde 20 ilçede konulan sandıklarda üyeler oyunu kullandı. Merkezde Karesi ilçesine kayıtlı CHP’li üyeler, Atatürk İlkokulu’nda, Altıeylül ilçesine kayıtlı üyeler ise, 100. Yıl Endüstri Meslek Lisesi’nde oy kulandılar. Balıkesir’in de aralarında olduğu toplam 45 seçim bölgesinde CHP’liler sandık başına gitti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan son güncellemeye göre Balıkesir il genelinde 20 ilçede 21 bin 527 üye oy kullanma hakkına sahipti. Üyeler, 34 milletvekili aday adayı arasından tercihlerini yaparken en az 4 ismi, en çok da Balıkesir’in milletvekili sayısı kadar olan 8 ismi işaretlediler.

cemil yurtman 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.