Balıkesir Merhaba Gazetesi

Hiç yanlış bir adım atmadık

Hiç yanlış bir adım atmadık
27 Ekim 2014 - 0:06

Genel

Partisinin il danışma kuruluna katılan İçişleri Bakanı Efkan Ala, 13 yıllık iktidarlarını değerlendirirken, “hiç yanlış adım atmadık” dedi. Bakan Ala, muhalefeti ise 19. yüzyılda kalmış olmakla eleştirdi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, partisinin il danışma kurulunda; hükümetin politikalarını, vizyonunu, 13 yıllık çalışmalarını özetleyen konuşmasında muhalefete yüklendi, partililere ise övgüler yağdırdı. Üç jandarma personelinin şehit edilmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi. İçişleri Bakanı Efkan Ala, iktidara geldikleri 2002 yılından bu yana statüko ile mücadele ettiklerini, Türkiye’yi ileri götürmek için çalıştıklarını, buna karşın statükonun yürümelerine engel olmaya çalıştığını, fakat kendilerinin bu yolda hiçbir yanlış adım atmadığını iddia etti. Bakan Ala, Karesi AVM’de yapılan danışma kuruluna katılan partililere; “Türkiye’nin 2002 yılından beri bölgesinde büyümesini kalkınmasını sağlayan mimarları” diye seslendi.

Ala, “Sizlerin otaya koyduğu emek, sadece Türkiye değil bizim bölgemizde tarihi sorumluluk içerisinde olduğumuz diğer akraba topluluklar için de çok değerli bir uğraştır. Emeğinizin değerini anlatmak için lügatlarda kelime bulmakta zorlanıyorum” dedi.

ALÇAKÇA BİR SALDIRI

Hakkari Yüksekova’da üç jandarma personelinin şehit edilmesi olayına da değinen Bakan Ala, “Alçakça bir saldırı ile üç jandarmamız Hakkari Yüksekova’da alış verişe çıktıkları sırada ‘yüzleri kapalı’ korkak kimseler, teröristler tarafından şehit edilmişlerdir. İzin verirseniz sizlerin de adına Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarına başsağlığı diliyorum, milletimize başsağlığı diliyorum” dedi. Türk milletinin tarih boyunca çok badireler atlattığını vurgulayan Bakan Ala, siyasi istikrarın korunduğunu, bunun çok değerli olduğunu, belirtti. Bakan Ala, “2002’den beri Türkiye’nin en önemli varlığı siyasi istikrarıdır. Siz bu istikrara emeğinizi koydunuz. Şu ana kadar Türkiye’yi geriye götürecek bir adım atılmadı. 1990larda hükümetler ne kadar az yanlış yaptıkları ile övünürlerdi. Bizler ise ne kadar çok doğru yaptıklarımızla övünüyoruz” dedi. 

STATÜKONUN MÜTTEFİKLERİ

İktidara geldikleri günden bu yana hiç yanlış adım atmadıklarını iddia eden Bakan Ala, “2002’denberi yanlış adım atmadık, ama sistem, statüko ve müttefikleri ve diğer partiler, işimizi kolaylaştırdılar mı? Dışarıdan gelen saldırılara bir şey demiyorum. Zaten onlardan beklenir. Madem yanlış yapmıyoruz, seçmenlerin yüzde 50 desteğini alan bu parti, sürekli doğru adımlar atıyor da statüko ve müttefikleri tarafından niçin sürekli engelleniyoruz? Ayışığı, Sarıkız, Balyoz’u aştık. Ne yapmıştık da yüzde 50 oy almış bir partiye kapatma davası açıldı. Ne yapmıştık da 367 garabeti ortaya çıktı, Cumhurbaşkanlığı seçiminde muhtıralar verildi? Biz, hepsini aşarak dimdik ayakta durarak yolumuzda yürüdük. ‘Beraber ıslandık bu yollarda’ diyoruz ya; aslında sadece yağmur değil; yağmur, dolu, boran ne varsa statükonun müttefikleri üzerimize attılar, fakat Ak Parti erleri, hanımefendileri yoluna devam etti. Türkiye’nin siyasal istikrarından kıymetli bir şey yok” dedi.

İKİ TEMEL SORUN AŞILDI

Bu istikrarın arkasından iktidarlarının politikaları ile Türkiye’nin, bölgesinde inisiyatif almaya, etkin bir politika izlemeye başladığını, statükonun ise bunu engellemeye çalıştığını, sürekli düşmanlar yarattığını savunan Bakan Ala, izledikleri politikalarla Türkiye’nin iki alanda başarı elde ettiğini: Bu alanlardan ilkinin din ve vicdan özgürlüğü olduğunu, artık bu alanda bir sorun kalmadığını diğer temel meselenin ise terör olduğunu belirtti. Bakan Ala, terör sorunun çözmek için bugüne kadar izlenen ve sonuç alınamayan politikaların terk edilerek inisiyatif alınınca yine statükonun engel olmaya çalıştığını belirtti. 

GEZİ OLAYLARINA GÖNDERME

İçişleri Bakanı Efkan Ala, terörle mücadelede (açılım süreci) önlerine çıkartıldığını belirttiği engelleri: “Oslo görüşmeleri başlayınca MİT operasyonu yapıldı.Kimin kiminle iş birliği içinde olduğunu; kimin kimin oyuncağı olduğunu çok iyi anlamak lazım. 2009’un başında terörle mücadele programı açılıyor, 2009 kasımında dinlemeler, dosyaların tutulması başlıyor sonra 2012’de MİT operasyonu, arkasından 8 Mayıs 2013’de geri çekilme (PKK’nın çekilmesi) başlıyor. 33 erimizi şehit edenler, geri çekilme başlayınca bu defa Gezi Olaylarını çıkartıyor. Vandallar ortalığı yakıp yıkıyor” diye özetledi. Bu süreçte muhalefetin (CHP) Gezi olaylarında göstericilerden yana tutum aldığını, belirten Bakan Ala, “Gezi olayları başlıyor. Sonra ‘biz de destekliyoruz’ diye ortayı çıkıyor muhalefet. Beklenirdi ki ‘çok önemli bir meselede vaziyet alınmış, bir sonuca ulaşılmış derhal bu sokaklardan çekilsin, ana muhalefet partisine yakışan bu değil mi? Sokağa çıktın ne oldu? Yine yola devam edeceğiz. Türkiye’yi Takeoff’a çıkartacağız. Türkiye’yi uçuracağız. Bölgedeki politikalarda belirleyici olacağız. 77 milyonun refahını da yükselteceğiz” diye konuştu. Kobani olaylarını protesto eden HDP’yi de isim vermeden eleştiren Bakan Ala, “Komediye bakın kendi ilini ateşe verenler Kobani’yi, Aynel Arap’ı kurtaracakmış” dedi. Bakan Ala, ülkemize sığınan 2 milyona yakın Suriye vatandaşının da, bir gün bu iyiliğin karşılığını vereceğini de vurguladı.

ZARARLARI ÖDETECEĞİZ

İçişleri Bakanı Efkan Ala, maskeli eylem yapanlar, Molotof kokteyli atanlar, eylemlerde çevreye zarar verenlerle ilgili yasanın Meclis’te olduğunu da hatırlatarak, “Molotof mu atıyorsun o zaman Molotof için düzenlemeyi Meclise götürüyoruz. Esnafımızın malını mülkünü mü ateşe veriyorsunuz; o zaman hemen o paraları ödüyoruz, ama o vandallığı yapanlardan da fitil fitil alacağız. Onun da yasasını Meclise götürüyoruz” açıklamasında bulundu.

MUHALEFET 19. YÜZYILDA KALDI

Türkiye’de her şeyin iyiye, ileriye doğru gittiğini savunan Bakan Ala, geri gidenin ise sadece muhalefet olduğunu ileri sürdü. Bakan Ala, “Türkiye’de geri giden bir şey yok mu. Var; o da muhalefet. Reformalar yapıyoruz. Beklenir ki muhalefet daha fazla reform istesin, ama muhalefet 1930-40’lı yıllarda ki argümanları 2014 Türkiyesi’nde bize söylüyor. Sen 19. yüzyılda kalmışsan ben ne yapayım. Biz, 2023’e bakıyoruz. 2071 vizyonumuza bakıyoruz. Kanal İstanbul, Galataport, 3. Havaalanı, Nükleer santralla uğraşıyoruz onlar 40’lı yıllardan kalma paradigmaları söylüyorlar. Biz, doğru dürüst mücadele edeceğimiz bir muhalefet istiyoruz. Zevk alalım istiyoruz. Bir kere re de formlardan, Türkiye’nin hedeflerinden bahsedin. Mevcut durumdan, statükodan bu kadar memnunsanız neden parti oldunuz. Parti bir siyasi harekettir. Statükoyu koruyacak sistemler zaten var” diye konuştu. İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın konuşmasından sonra AKP İl divanında kapalı oturuma geçildi.

Bakan Ala, daha sonra il merkezinde ki ziyaretler programına devam etti. HABER: CEMİL YURTMAN

AKP İL DİVANINDAN NOTLAR

– AKP Balıkesir il divanı toplantısına başkanlık yapan Baki Yarımdağ, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya, “Sizin paralel yapı ile mücadelenizde biz de Kazdağları gibi, Kapıdağ gibi arkanızda duruyoruz” diye övgüde bulundu.

– Bakan Ala, partililere;“Türkiye’nin 2002 yılından beri bölgesinde büyümesini kalkınmasını sağlayan mimarları” diye seslendi.

– AKP İl Başkanı Mahmut Poyrazlı, konuşmasına Hicri Yeni Yılı kutlayarak başladı. Poyrazlı, parti kongre süreci hakkında bilgi verdi. İl kongresinin 30 Kasımda yapılacağını bildirdi.

-AKP il divanı devam ederken Vali Mustafa Yaman da divanın yapıldığı Karesi AVM önüne geldi. Vali Yaman, bu arada partililerle ve vatandaşlarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

– Korumalar, Bakan Ala konuşurken salonda protokolün önünde dikilerek kalabalığı gözlemledi.

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.