Balıkesir Merhaba Gazetesi

Hıdırellez cirit gösterileriyle kutlandı

Hıdırellez cirit gösterileriyle kutlandı
08 Mayıs 2015 - 0:04

Genel

Sındırgı’nın Yüreğil Mahallesi’nde Hıdırellez şenlikleri coşkulu geçti. Hıdırıllez şenliklerinde trap atışları ve cirit gösterileri yapıldı. Sındırgı Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin hazırladıkları program hıdırıllez şenliklerine renk katarken, şenliklerde pişirilen aşure aşı vatandaşlara ikram edildi.

Her yıl geleneksel olarak 6 Mayıs günü yapılan Hıdırıllez şenlikleri ile ilgili açıklama yapan Yüreğil Mahalle Muhtarı Eyiol, “Atalarımızın bugüne kadar getirmiş olduğu geleneği Allah bize sağlık verdikçe devam ettireceğiz” dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Akar, Yüreğil’in büyükşehir yasası ile birlikte mahalle konumuna gelmeden önce iki dönem burada belde başkanlığı yaptığını hatırlatarak, Hıdırıllez şenlikleriyle ilgili açıklama yaptı. Akar, “Daha önce bu etkinlik mezarın yanında yapılıyordu ama tercihimiz burasıydı. Muhtarlar çok olduğu için sağa sola asılıyordu şimdi tek muhtar olduğu için burada yapıyoruz. hıdırıllez geleneği 6 Mayıs’ta yapılan Orta Asyadan gelen bir gelenek.” Dedi.

Yüreğil mahallesindeki hıdırıllez şenlikleri hayırdan sonra Cirit ve Değnek gösterileri ile devam etti.

Hıdırellez şenliklerine Sındırgı Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Akar, İlçe Kaymakamı Ercan Ateş, Garnizon Komutanı Binbaşı Soner Akınsoy, İlçe Emniyet Müdürü Barış Çolak, Belediye Meclis Üyeleri, Ak Parti İlçe Başkanı Halil Güner ve Yönetim Kurulu Üyeleri ve vatandaşlar katıldı. HABER MERKEZİ

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.