Balıkesir Merhaba Gazetesi

HIDRELLEZ KUTLAMALARI

HIDRELLEZ KUTLAMALARI
07 Mayıs 2015 - 1:53

Genel

Burhaniye’de Hıdırellez kutlamaları kapsamında Karınca Deresi kıyısına akın eden çok sayıda kişi dileklerini yazdıkları kağıtları suya bıraktı
Burhaniye’de Hıdırellez kutlamaları kapsamında Karınca Deresi kıyısında toplanan binlerce kişi dileklerini yazdıkları kağıtları ve topladıkları çakıl taşlarını suya attı.

Edremit Körfezi’nde binlerce kişi Hıdırellez kutlaması için Karınca Deresi kenarına akın etti.

Dere kenarında toplanan çoğunluğu kadınlardan oluşan vatandaşlar,  tuttukları dilekleri taş ve odun parçaları ile dere kenarına çizdiler. Bazı vatandaşlar ise kağıt parçasına yazdıkları dileklerini taşa sararak Karınca Deresinin sularına bıraktı.

Dere kenarına dilek tutmak için gelen Şenay Yankucu,  geçmiş yıllardan kalan gelenekleri sürdürdükleri için mutlu olduğunu söyledi.

Bu gelenekleri gelecek nesillere aktarmaya çalıştıklarını kaydeden Yankucu,  şunları kaydetti:

“Burada güzel bir alışkanlık bu. Her sene buraya gelip bu derenin kenarına dileklerimizi çizeriz, Hızır’ın uğrayacağına inanırız. Dileklerimizin gerçekleşeceğine inanırız. Karınca yuvalarından toprak toplarız bereket için. Güzel bir gelenek. Birlik, beraberlik, komşuların bir araya gelmesi gibi. Yemekler pişirilir, hep birlikte yenilir, içilir. Sabahleyin erken kalkılır özellikle taze yapraklardan sarma sarılır. Bunlar buraların özellikleri, güzellikleri diyelim.”   (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.