Balıkesir Merhaba Gazetesi

Hizmetkar olacağız dediler patron oldular

Hizmetkar olacağız dediler patron oldular
10 Kasım 2014 - 0:06

Genel

Çevre Düzeni Planı Çalıştayı’nda iktidara çattı.

CHP Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, “İktidara gelmeden önce ‘hizmetkar’ olacağız diyorlardı, şimdi ‘patron’ oldular” diyerek hükümeti eleştirdi. Gümüş, hükümetin rant uğruna çevreyi de hiçe saydığını belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) tarafından 7-8-9 Kasım tarihlerinde düzenlenen Balıkesir-Çanakkale Çevre Düzeni Planı Çalıştayı’nda Manyas, Bandırma ve Erdek ziyaretlerinde konuşmalar yapan Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, hükümete sert eleştiriler yöneltti. Milletvekili Gümüş, “İktidar olmadan önce ‘halkın hizmetkarı olacağız’ diyorlardı, şimdi ‘halkın patronu oldular’, ‘nasılsa iktidarım istediğimi yaparım’ anlayışı ile de çevreyi hiçe sayıyorlar. Halkın önceliklerini umursamayan bir ‘patron gibi’ davranıyorlar.” dedi. Gümüş, Çevre Düzeni Planı’nın Balıkesir ve Çanakkale illerinin önündeki 25 seneyi planladığını, ancak rapor yazılırken bölgede yaşayan insanların, sivil toplum örgütlerinin, belediyelerin, çevre duyarlılığı olan bütün kurumların fikirlerinin alınmadığını, İktidarın yapması gerekeni CHP’nin yaptığını söyledi.

SANAYİ BÜYÜSÜN FAKAT ÇEVREYE ZARAR VERMESİN

Yatırımların Balıkesir’in ve Çanakkalen’in ihtiyaçlarının çok uzağında olduğunu ifade eden Gümüş, Bandırmalıların çok büyük kaygıları olduğunu söyledi. Bandırma’da çok büyük boyutta bir sanayi bölgesinden bahsedildiğini ekleyen Milletvekili Gümüş, “Sanayimiz gelişsin büyüsün ancak bu doğaya çevreye zarar vermeden olsun. Nasıl olur bu; her şeyden önce bu konuda Bandırma’yı tanıyanlar bilenlerle birlikte çalışarak olur. Şimdi, 48 kilometre karelik bir sanayi bölgesinden bahsediyoruz. Planda öngörülenin kimya sanayi olduğu belirtiliyor. Ben burada sormak isterim, bir iç denizin kıyısına Türkiye’nin en büyük sanayi yatırımı yapılır mı?”

HÜKÜMET SPEKÜLATÖRLERİN SÖZCÜLÜĞÜNÜ YAPIYOR

Bandırma’da kurulması öngörülen sanayi bölgesinde hükümete yakın siyasi çevrelerin, arsa spekülatörlüğü yaparak plandan evvel bu yerleri satın aldığını da iddia edildiği toplantıda; “sanayi bölgesi yaratayım derken denizi ve kıyıları kirletmeye kimsenin hakkı olmadığını” ifade eden Milletvekili Gümüş,  konunun Erdek üzerinden tüm Marmara Denizi, Ege Denizi ve Akdeniz’deki doğal hayatı ilgilendirdiğini ifade etti.

CHP Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, bölgede beyaz et üretimine,  Manyas gölündeki çevre kirliliğine dikkat çekti. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.