Balıkesir Merhaba Gazetesi

Hoşgörü karşılıklıdır

Hoşgörü karşılıklıdır
12 Mayıs 2015 - 0:04

Genel

Uzlaşmacı, eşitlikçi ve barışçı nesillerin yetiştirilebilmesi için çocuklara “Hoşgörü” kavramının benimsetilmesi önemlidir. İnsanı insan olduğu için sevebilmek, affedebilmek, sabır ve saygı göstermek gerekir. Anne ve babalar çocuklarını büyütürken değerleri ve inançlarını davranışlarıyla göstererek çocuklarına modellik yaparlar. Değerlerini yaşayarak, yaşatarak öğretebilirler. Çocuklarının hoşgörüyü değer olarak benimsemesini isteyen aileler hoşgörülerini çocuğa göstermelidirler.

Kısacası Hoşgörülü davranmak anlayışlı olmak anlamına gelmektedir. Bütün insanlar birbirine hoşgörülü davranırsa, iletişimleri daha kuvvetli olur. Hoşgörü kavramı ile ilgili miniklerimizin de fikirlerini aldık. Bakacak Şehit Yüksel Bayhan İlkokulu 3/A sınıfı öğrencileri Değerler Eğitiminde işledikleri “Hoşgörü” konusunu bizlere anlattılar.

GÜRKAN ÖZKAN: Mesela babamızdan oyuncak tren istedik. Babamız “yarın alırım” dedi. Akşam eve geldiğinde babamıza sorduk. “Baba istediğim oyuncak treni aldın mı?” diye sorduk. Babamız “unuttum” dedi. Babamızı hoşgörüyle karşılayıp, “tamam baba yarın alırsın” demeliyiz.

ÇAĞTAY ÖZKAN: Annem bana kumandalı araba alacağını söyledi. Ama akşam gelirken unutmuş. Çok üzülmüştüm. Ona bağırmak istedim. Sonra öğretmenimin hoşgörü ile ilgili anlattıkları aklıma gelince “Olsun anne yarın alırsın” dedim ve onu hoş gördüm.

CANER AKTAŞ: Ben Babamdan araba istedim. Ama o almayı unuttu. Çok üzüldüm. Ama ona kızmadım ve küsmedim. Hoşgörülü davrandım. Çünkü unutmuş olabilirdi.

SAİM AKKURT: Bir kişi bizi dövdü. Ben de onu dövmek istedim. Ama kendimi tuttum. Onu güzelce uyardım. Hoşgörülü davrandım ve kavga etmedik. Bütün insanlar birbirlerine hoşgörülü davranmalı.

RAFET GÜRTEKİN: Babam bana oyuncak alacaktı ama unuttu. Ben de ona hoşgörülü davrandım. Ben düştüm bana yardım etti. Hoşgörü çok önemlidir. Herkes birbirine hoşgörülü davranmalıdır.

HASAN BAYHAN: Babamdan oyuncak istedim ama onun önemli bir işi çıktı. Amcam Balıkesir’e gittiğinde bana oyuncak alacakmış sonra biri onu çağırmış. Amcam bana sonra alırım dedi. Ağbim bana Balıkesir’den kol saati alacakmış ama dükkan kapalıymış. Ben hiçbirine kızmadım ve kırılmadım. Hoşgörüyle karşıladım.

ESMANUR MEMİŞ: Mesela arkadaşım benim bir kitabımı istedi. Ben ona verdim ama dedim ki yarın getir unutma arkadaşımız kitabı evde unuttu ve biz ona bağırıp çağırmamalıyız.

HANİFE KARACA: Evde kalemimi unuttun arkadaşımızdan isterken hoşgörülü davranmak güzelce istemek. Hepimiz birbirimize hoşgörülü davranmalıyız.

AKIN ÖZKAN: Bir arkadaşımızdan ödünç bir şey alınca ona söz verip geri vermeyi unuttuysak arkadaşımızdan özür dilemeliyiz. O da biz özür diliyoruz diye bize hoşgörülü davranır.

ANIL KANGÜL: Babam’dan bir şey istedim o unutmuş ona hoşgörülü davranmalıyız. Biri beni yanlışlıkla düşürdü. Ona hemen kızmamalı ve hoşgörülü davranmalıyız.

HAZIRLAYAN: SERMİN ESEN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.