Balıkesir Merhaba Gazetesi

HOŞGÖRÜ KARŞILIKLIDIR

HOŞGÖRÜ KARŞILIKLIDIR
16 Ocak 2015 - 0:07

Genel

Herkes hoşgörülü olmanın güzelliğini kavramalıdır. Unutmamak gerekir ki farklı düşüncelerin çatışmasıyla hoşgörü ortaya çıkar. Hoşgörünün hayatın en önemli parçası olduğunu söyleyen Ercan Kıvrak İlköğretim öğrencileri, Değerler Eğitiminde işledikleri “Hoşgörü” konusunda sohbet ettik.

NİSAN BAŞBOĞA: Hoşgörü biri acı çektiğinde onun duygularını paylaşmak demektir. Mesela bir arkadaş yere düştüğünde onun acılarını paylaşırım. Sadece ben onun duygularımı değil o da benim duygularımı paylaşabilir. Birde unutmadan hoşgörü bir kişiyi duygu ve düşüncelerini anlayışla karşılamak demektir.

ŞEVVAL NAZ KAVAK: Bana göre hoşgörü bir kabul etme duygusudur. Ben size başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum. Ben 3.Sınıfa gidiyordum. Aslında Atatürk İlk Öğretim Okuluna gidiyordum ama o okulda Gazinin sınıfına verdiler. Oradaki arkadaşlarım bana hiç hoşgörülü davranmadılar. Beni hep dışladılar. Ben bu sınıftan ve okuldan memnun kalmamıştım. Artık Ercan Kıvrak İlköğretim Okulu’na ve 4/D’ye gidiyorum. Ve çok mutluyum. Ben size başımdan geçenleri anlattım. Umarım beğenmişsinizdir. Ben hoşgörü denince ben bunu anlıyorum.

NİSA AYDIN: Hoşgörü birbirimize karşı saygılı olmaktır. Birbirimize karşı hoşgörülü olmalıyız. Örneğin, insanların duyguları ve düşünceleri farklı olabilir. Onları duygularını ve düşüncelerini değiştirmek için zorlamamalıyız. Herkesin duyguları ve düşünceleri aynı değildir. Bunun için onları hoş karşılamalıyız. Bende bana hoşgörülü davranılmasını isterim.

MUSTAFA ÇETİNTAŞ: Havalar çok soğuk iken sokakta titreyen bir köpek görmüştüm. Ona biraz yemek verdim o benim dostum oldu.

RECEP BİLAL TOKMAK: Hoşgörü karşısındakine saygılı olmaktır. Karşısındaki ile farklı düşüncede olsa bile saygı duymalıdır.

ŞEVVAL SAK: Ben hoşgörülü bir insanım. Hoşgörülü olmak bana göre çok güzel bir şeydir. Bence her insan hoşgörülü olmalı. Hayvanlara karşı da hoşgörülü olmalıyız. Mesela dışarıda aç olan kedilere köpeklere yemek verirsek onlara karşıda hoşgörülü olmuş oluruz. Eğer herkese karşı hoşgörülü olur isek hoşgörülü olduğumuz kişiler bize karşı hoşgörülü olur. Hoşgörülü olmayı seviyorum.

İLAYDA MIHÇI: Hoşgörü bana göre insanlara saygılı olmak demektir. Saygılı olursak insanlar bizi sever. Mesela bir arkadaşımızın başka bir şehre gittiği zaman bizim iyi olduğumuzu hatırlar. Bizde gururlanırız. Eğer hoşgörülü olursak insanlarda bize hoşgörülü davranırlar. İnsanlara olduğu kadar da hayvanlara hoşgörülü olmalıyız. Onlara da saygılı davranmalıyız. Sevmeliyiz. Mesela bir şey yaparken arkadaşlarımızın da fikirlerine önem vermeliyiz.

HAMZA YİĞİT YILDIRIM: Ben otobüse bindiğim zaman eğer benden büyük birileri varsa yaşlılar özellikle onlara yer veririm. Herkes hoşgörülü olmalı.

NİSA GÜNER: Hoşgörü bir insanı olduğu gibi kabul etmektir. Mesela bir arkadaşımız gözlük takıyorsa onu olduğu gibi kabul etmeliyiz. Onunla dalga geçmemeliyiz. Bir arkadaşımızın düşüncelerine saygı duymak da hoşgörüdür.

ZÜLÂL CANDAN: Ben bir gün minibüse bindim. Minibüse bindiğimde orada arkadaşım İclal’i gördüm. Orada İclal bana çok hoşgörülü davrandı. İşte ben o zaman bana onu kötü davranmamam gerektiğini anladım. Daha sonra İclal ile çok iyi arkadaş olduk.

CEYDA HALİDE YILMAZ: İnsanların birbirlerine karşı duyarlı olmaları demektir. Yani insanların birbirlerinden farklı olmasına rağmen onunla arkadaş olmamız bizi hoşgörülü olduğumuzu gösterir. Ya da birisi bize vurduğunda ona kızmamız bizi hoşgörülü olduğumuzu gösterir.

MİNA BETÜL ÇELENLİ: Bir gün otobüse binmiştim. İlk durakta engelli bir adam geldi. Otobüste yer yoktu. Arkamdaki ablaya; “-Abla amcaya yer verir misin? Dedim. O da bana, -Git sen ver” dedi. Bende yer verdim. NOT: Çocuklar otobüste yaşlılara, engellilere ve çocuğu olanlara yer verin”

CİVAN KARAOĞLAN: Merhaba ben hoşgörülü olmak isterim. Ben arkadaşıma anneme öğretmenime falan hoşgörülüyüm ailemde bana karşı hoşgörülüyüm. Arkadaşlarımda bana hoşgörülü ve de biz hiç kavga etmeyiz. Mesela arkadaşlar birbirleriyle dalga geçmemeli.

FATİH YILDIZÖZ: Bence insanlar çok fazla hoşgörülü değiller. Mesela oyun oynarlarken hep kendi düşüncelerinin olmasını istiyorlar. Başkalarının fikirlerini kendisi ile aynı değilse hiç kabul etmiyorlar. Aslında aramızda birkaç tane hoşgörülü insanlar var ama diğerlerinin arasında yok olmaya başlıyorlar. Ben onlara uymamaya çalışıyorum ve olabildiğince hoşgörülü oluyorum.

ATALAY DURMAZ: İnsanların duyarlı olması birbirine karşı dürüst olmasını isterim. En güzel arkadaşımın bana dürüst olmasını isterim. Ailemde herkes bana dürüstçe davranır. Arkadaşlarım bana çarptığında hoşgörülü davranırım. Yanlışlıkla olduğunu düşünürüm. Arkadaşlarıma hoşgörülü davranırım.

HAZIRLAYAN: FATMA KARA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.