Balıkesir Merhaba Gazetesi

HOŞGÖRÜ ŞEHRİNDEN MERHABA

HOŞGÖRÜ ŞEHRİNDEN MERHABA
17 Aralık 2014 - 0:12

Genel

MERHABA’nın da katıldığı Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün Konya’daki Şeb-i Arus Medya Programı muhteşem bir açılış töreniyle yapıldı.

BAŞBAKANLIK Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü Konya İl Müdürlüğü’nün katkılarıyla yapılan, yerel ve uluslararası medya çalışanları arasındaki etkileşim ve olası işbirliği imkanlarının artırılmasının hedeflendiği ‘Şeb-i Aruz Medya Programı, dün başladı. K

ARABULUT: HOŞGÖRÜ DİYARINDASINIZ AZERBAYCAN, Tacikistan, Mısır ABD, Filistin, Fransa ve daha pek çok ülkeden gazetecileri ağırlayan organizasyonunun açılışında İl Müdürü Tuncay Karabulut, “Konya’nın her yönünü ve özellikle Mevlana Celaleddini Rumi’yi tanıtarak onun felsefesi ile Konya’yı anlatmaya, tanıtmaya çalışacağız. Hoşgörü diyarındasınız. Bir eksiğimiz olursa söyleyin. Sizleri en iyi şekilde ağırlama ve hoşgörü izleri bırakarak uğurlamak istiyoruz” dedi.

TARİHİ MEKANLARA ZİYARET

Program kapsamında Konya’ya davet edilen 48 uluslararası ve 34 yerel medya çalışanı bu yıl 741’incisi yapılan Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri’ne katıldı. Üç gün süren programda katılımcılar Mevlana ve tasavvuf felsefesini yakından tanıma fırsatı bulurken, gazeteciler ayrıca Arkeoloji Müzesi, Sahipata Külliyesi, Alaaddin Camii ve Medresesi başta olmak üzere Konya’nın tarihi ve turistik mekanlarını ziyaret edecek.

65 KAŞIKS EKİBİ GÖZ DOLDURDU

Gazetecilerin kendilerini ve kurumlarını tanıtarak başlatılan tanışma toplantısı sonrasında Grup Kaşıks sahne aldı. Gençlerden oluşan ekip adeta kaşıkları konuşturdu. Balıkesir’i temsilen Büyükşehir MERHABA’nın davetli olarak katıldığı programda, Tüm Türkiye’nin severek izlediği Yetenek Sizsiniz Türkiye yarışmasında adından söz ettiren ve rekor oylamalarla finale yükselen Grup Kaşıks . ‘Ekibimizin MERHABA aracılığı ile sloganını duyurmak isteriz ‘’Gelişen Konya’ya yakışan ekip grup Kaşıks.’’dedi. HABER: SEMRA AMAN AKYÜREK

İyilik yap iyilik bul

MERHABA Gazetesi’ne konuşan grubun kurucusu şu ifadeleri kullandı: “Balıkesir’e selamlarımızı gönderiyorum. Size de “Merhaba hoşgeldiniz” diyorum. Biz grup Kaşıks olarak 2009 yılından buyana modern halk oyunları üzerine kendi yöremiz olan Konya’dan çalışmalarımıza başladık. Şu an dünya statüsündeki tüm müzikleri kaşıklarla koreografi yapıyoruz. Ulusal bir kanalda yarışmacı olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şu an 2’nci tura geçtik. Ekibimiz 65 kişiden oluşuyor. Şu an bunlardan 30 tanesi profesyonel olarak dans edebilen gençlerden oluşuyor. Yapmış oldukları tüm figürler, hareketler kendi doğaçlamaları ve kendilerine ait çalışmalar. İnsanların beğenisini kazanmış müzikleri dansa uyarlıyoruz. Kaşık yöremize ait bir enstrüman ve çıkış sebebimiz olan yeni nesle yöremize ait kaşık oyunlarını sevdirebilmek için şimdiye kadar 4ülkeyi gezdik ve 40’a yakın il gezdik. Programlarımız devam ediyor. Haftada 3 gün çalışıyoruz. Bu türde örneği olmayan tek grubuz. Gruptaki arkadaşlarımızdan okulunu okuyanlar, çalışanlar var. Seslerini duyurabilmek için çalışıyorlar muhakkak bir hedefleri var. Buluştukları tek nokta şu; Ne kadar iyi olursan o kadar güzellik yayarsın. Kötülükle uğraşmaktansa İnsanların beğenisini kazanarak emek harcamak gençlere de mutluluk veriyor. Bu işte bu şekilde yol alıyorlar. Şeb-i Arus törenleri için ‘İyilik yap iyilik bul’ diyoruz. Her zaman tevazu göstermeye çalışıyoruz. Konya güzel bir şehir. Ekibimizin Büyükşehir MERHABA aracılığı ile sloganını duyurmak isteriz: Gelişen Konya’ya yakışan ekip grup Kaşıks.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.