Balıkesir Merhaba Gazetesi

HOŞGÖRÜLÜ OLMALIYIZ

HOŞGÖRÜLÜ OLMALIYIZ
31 Ekim 2014 - 10:48

Genel

Hoşgörü demek, kendi görüşümüze ve çoğunluğun görüş biçimine aykırı düşen görüşlere sabırla, hem de yan tutmadan katlanmak demektir. İzin verme, aldırmama, iyi karşılama anlamlarına da gelir. Müsamaha göstermek, tahammül etmek, katlanmak, görmezden gelmek, göz yummak anlamları da vardır.

İnsanlar toplu halde, birlikte bir hayat sürdürürler. İnsanlar ve diğer canlıların en önemli farkı bu toplum yaratma özelliğidir.
Birlikte bir hayat süren, karşılıklı olarak insancıl davranan, dayanışma içinde, birbirleriyle kardeş gibi yaşayan bir toplumun vatandaşları, davranışlarını devam ettirdikleri müddetçe; huzur, güven ve mutluluk duygularıyla bezeli bir dünyayı oluştururlar.

 

EMİRHAN: Yaşadığımız çağda hoşgörüye her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Bizler büyüyoruz hem kendimiz için hemde gelecek nesil için daha güzel bir dünya bırakabilmek hoşgörüyle mümkündür.

MURAT: İnsanlar arasında hoşgörü oldukça, karşılıklı sevgi ve saygı çerçevesinde ne kavga olur nede savaş. Birlikte yaşamak zorunda olduğumuz için güzel bir hayat için herkes birbirine hoşgörülü olmalıdır.

OKTAY: İnsanlarla kardeş gibi geçinmek, herkesin birbirine gülümsemesi, çatık kaşların yumuşamasıyla daha huzurlu bir yaşam ortamı sağlanacaktır. Hoşgörülü olundukça dünyamız daha güzel bir yer haline gelecektir.

ÖMER FARUK: Hoşgörülü, saygılı ve sevgi dolu insanlar olursak toplum olarak da ilerlemiş oluruz. Kavgalar, savaşlar olmaz insanlar birbirleriyle daha güzel anlaşırlar.

ÖMER: Mesela eskiden komşular birbirlerine daha sık gelir gider, sohbetler daha koyu olurdu. Şimdilerde ise özellikle apartman dairelerinde hiç kimse kimseyi tanımıyor. Küçük bir gürültüde hemen apartman yöneticisine şikayet ediyor. Onun yerine biraz hoşgörülü olsalar, daha sıcak bir ortamda yaşayacaklar.

SALİH: Mutlu ve huzurlu bir toplum için herkes birbirine hoşgörülü olmalıdır. Sabah kalktıktan sonra gülümseyerek, hoşgörüyle günümüze başlar isek huzurlu bir çevre yaratmış olur daha mutlu bir hayat yaşamış oluruz.

SALİM: İnsanlar birbirine iyi davranırlarsa, anlayışlı olurlarsa iyi bir dünya, kötü davranırlarsa da kötü bir dünya ile karşı karşıya kalırız. Tabi ki esas olan insanlara güzellikle yaklaşmak, hoşgörülü olmaktan geçmektedir.

SELİM: Hoşgörülü insanlar birbirlerine karşı daha tahammüllü davranırlar ve anlayışlıdırlar.

TUNAHAN: İnsanlar birbirlerinin hatalarını hoşgörü ile karşılarlarsa, hemen yargılama yapmazlar. Böylelikle çevrelerindeki insanlara şans vermiş olur ve insanlarla aralarındaki ilişkiler daha sağlam olur. Toplum daha yaşanılır bir hale gelir.

ZAHİD: Herkes birbirine saygılı olursa kavgalar, savaşlar olmaz. Daha sıcak sevgi dolu bir toplumda yaşamış oluruz.

HAZIRLAYAN: SEVDA KAYGISIZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.