Balıkesir Merhaba Gazetesi

Hoşgörünün önemi

Hoşgörünün önemi
27 Mayıs 2015 - 9:30

Genel

Hoşgörülü davranmak anlayışlı olmak anlamına gelmektedir. Bütün insanlar birbirine hoşgörülü davranırsa, iletişimleri daha kuvvetli olur. Hoşgörü kavramı ile ilgili miniklerimizin de fikirlerini aldık. Fevzi Çakmak İlkokulu öğrencileri Değerler Eğitiminde işledikleri “Hoşgörü” konusunu bizlere anlattılar.

SARP YALÇIN: Herkese hoşgörülü olmalıyız. Eğer olmazsak herkes küfür eder ve hoşgörüsüz ve küfürlü bir dünyamız olur. O yüzden küçüklerimize sevgili, büyüklerimize saygılı olmalıyız. Olmazsak bizi kimse sevmez ve hiç arkadaşımız olmaz.

MERT AKBAŞ: Benim düşüncem, herkese iyi davranmak. Küçüklerimi sevmek, büyüklerimi saymak gerekir. Çünkü ben büyüklerimi çok seviyorum. Örneğin ben 5 yaşında bir arkadaşım yere düştüğünde onu yerden kaldırmıştım. Herkes birbirine iyi davranmalı.

KAĞAN KUYTAN: Hoşgörü bana göre duygu olarak beni mutlu ediyor. Bu davranış dürüstlüğü gösterir. Eğer dürüst ve hoşgörülü olmasak ta karşımızdaki biz ona nasıl davranırsak oda bize öyle davranır. Bu nedenle her zaman hoşgörülü olmalıyız. Dürüstlük ve hoşgörülü olmak çok ve çok önemli bir davranıştır. Böyle olan insanlar güzel bir davranış sergilerler.

HATİCE KOLAĞASI: Büyüklerimize ve küçüklerimize hoşgörülü olmalıyız. Çünkü büyüklerimize ve küçüklerimize hoşgörülü olmazsak büyüklerimiz ve küçüklerimiz bizleri sevmezler. Eğer hoşgörülü olursak bütün halk hoşgörülü olur.

BEKİR DELİOĞLU: Hoşgörü, insanları hor görmemek, büyüklerimize saygı duymak, küçüklerimize sevgi duymak. Yaşlılara yer vermek, yemeği olmayana yemek vermek, arkadaşımıza kaba sözler söylememek, çirkine çirkin dememeliyiz.

MERT YAĞLIDERE: Hoşgörü benim içimde sevgiyi, saygıyı bir takım kuralları uyandırıyor. Hoşgörü benim için bir zevk sadece küçükler için bir kural değil küçükler ve büyükler için geçerli bir kural bana göre. Her güzellik bana göre hoşgörü. Hoşgörünün kuralları, yemek kuralları gerçi benim için görgü kurallarının hepsi benim için hoşgörü.

ONUR ALBAYRAK: Büyüklerimize ve küçüklerimize saygılı hoşgörülü olmalıyız. Ama saygılı olursak herkes herkese küfür eder. Kavga çıkar onun için herkese birbirine saygılı ve hoşgörülü olmalı.

ASAF ERTAŞ: Hiç kimseye kötü söz söylemeyin. Hoşgörülü olup farkında olmadan arkadaşlarımızı üzersin. Arkadaşınız farklı olabilir ama sen ona sen başkasın dememeliyiz. Arkadaşımızın kalbini kırmamalıyız. Farkına varmadan da kırdıysak özür dilemeliyiz.

BERİL KOZAN: Hoşgörü insanlar arasındaki tatsız olayların kolay çözülmesinde yardımcı olur. İki insan arasındaki bir tartışmada herhangi biri hoşgörüyle, saygıyla ve sabırla durup kavgayı uzatmazsa sorun hemen ortadan kalkar.

İREM YAMAN: İnsanların arasındaki tatlı konuşmalardır. Kolay çözülebilir. Ve hoşgörü sabır işidir. Hoşgörü insanlar için çok önemlidir. Arkadaşının küçük bir hatasını görse bile, görmezlikten gelmek hoşgörüdür.

SUDENUR DAĞ: İnsanların nerede hangi ortamda zengin fakir olmaları hiçbir şeyi değiştirmez. İnsanlar insan oldukları için hoşgörü göstermeliyiz. Çünkü insanların duyguları vardır. İnsanlar hangi durumda olurda olsun hoşgörülü davranmak zorundadırlar.

IRMAK TÜRKÇETİN: İnsanlara değer vermeliyiz. İnsanın kişiliğini de hoşgörü ile ölçeriz. İnsanlar giriş ve çıkışlarına dikkat ederlerse hoşgörülü olmayı da öğrenir. Hoşgörülü olmak en önemlisi ise insanları kırmamak için hoşgörülü olmak. Zenginsin, fakirsin ne fark eder en önemli kişilik ve prensipleri hoşgörüden geçer.

İDİL KURNAZ: Saygısız birine hatalarını söylemek hoş görmektir. Eğer birisi senle kavga etmek istiyorsa, onunla kavga etmek yerine sorunu konuşarak halletmektir hoşgörü.

BERRU MOLLA: Hoşgörü benim için her insanın yapması gerekendir. Her insan hoşgörülü olmazsa insanlar duygusuz olur. Hoşgörü her insanın içinden gelen bir şeydir.

YAĞMUR KÖYLÜ: Hoşgörü farklılıkların farkına varmaktır. Farkına vardığın şeylere saygı duymaktır. Ve bunlara hoşgörü ile yaklaşmaktır.

ELİF SILA KESİCİLER: Hoşgörü herkesin farklılıklarının olduğunu bilmek ve bunun farkına vararak davranmaktır

KUTAY ORAKÇI: Hoşgörü benim için bireylerin arasındaki saygıdan ve sevgiden dolayı yokmuş gibi görmektir. İnsanların hataları ve yanlışları olur. Biz bunların bazılarını görmezlikten gelerek kötü yapmış olabiliriz. Ancak bazense düşüncelerimizi dışarı vurmak da iyi olur sonuç olarak hoşgörü her bireyin sahip olması gereken bir özelliktir.

FURKAN ERGÜNEŞ: Hoşgörü bana göre sabır ve sevgidir. Çünkü bir insana saygılı olup sevgi gösterirsek birbirimize hoşgörülü davranmış oluruz. Başkasının bir yanlışını kafaya takmazsak hoşgörü göstermiş oluruz.

BUKET BAYSAL: Hoşgörü bana göre sabırdır. Mesela bir kişi size hoşgörüsüz bir şekilde davranış gösterirse siz ona aldanmadan sabır gösterirsiniz.

SİMGE GÜNDOĞAN: İnsanın içinden gelen bir şeydir. Hoşgörü aslında her insanın yapması gereken bir şeydir. Hoşgörülü olmak zorundayız. Bir çok insan dünya barışı ister o zaman ilk adımın hoşgörüden geçmesi gerekir.

HAZIRLAYAN: SERMİN ESEN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.