Balıkesir Merhaba Gazetesi

HÖŞMELİM EFSANESİ

HÖŞMELİM EFSANESİ
12 Mart 2016 - 0:06

Genel

HÖŞMELİM EFSANESİ

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesine bile konu olan höşmerim tatlısı Balıkesir’in efsane lezzetlerinden. Az malzemeyle yapılan bu güzel tatlının tarihi hikayesini Enişte Çoban Höşmelimi sahibi Adnan İndere B.MERHABA’ya anlattı.

ÜÇÜNCÜ KUŞAK

İşletmelerinin 55 yıllık köklü bir tarihe sahip olduğunu söyleyen Adnan İndere, ‘İşletmemiz 55 yıllık köklü bir tarihe sahip. Dededen toruna geçen işletmemizde ben üçüncü kuşak temsilcisiyim. 11 Yaşımdan beri burada çalışıyorum. Mesleğimi seviyorum. Balıkesir’e özgü bu lezzeti yaşatıyoruz’ sözleriyle işletmeleri hakkında bilgi verdi.

HÖŞMERİM Mİ HÖŞMELİM Mİ?

Höşmerim diğer söyleniş biçimiyle höşmelim tatlısı hakkında söylenen iki rivayet var. İsim olarak neden höşmelim demeyi tercih ettiklerini sorduğumuz Adnan İndere bunu şu ifadelerle açıkladı. ‘Yöreden yöreye farklı isimlerle anılıyor bu tatlı. İlk efsaneye göre, İstiklal Savaşı’nda Yunanlılar ile savaşan Türk askerleri, köyün birinde yaşlı bir ninenin evine misafir olmuşlar. Hem dönemin zor şartları hem de savaş hali nedeniyle evinde yiyecek bir şeyi olmayan nine, evde bulunan pekmez, peynir ve irmikten hemen bir tatlı yapıp askerlere sunmuş. Tatlıyı sunarken de ‘Hoş mu erim?’ diye sormuş. Askerler de çok beğenmiş tatlıyı. Ve gel zaman git zaman tatlının adı “Höşmerim” olarak kalır. Başka bir rivayete göre de Balıkesir’in yaylalarında koyun otlatan bir çoban sabahleyin yaylaya çıkarken, çadırda kalan Melek adındaki eşine, ‘Bu gün canım çok tatlı istiyor, akşam sofrada bir tatlı olsun’ der. Melek, nasıl bir tatlı hazırlayacağını düşünürken, süzekte asılı duran peyniri görür. Bakır bir kaba boşaltıp içine birkaç yumurta, biraz mısır unu, birazda şeker ilave ederek bir tatlı hazırlar. Akşam yemeğinin ardından bu tatlıyı eşine sunar. Çoban tatlıyı yedikçe hoşuna gider ve ‘ne hoş olmuş meleğim’ diyerek yemeğe devam eder. Bu tatlı zamanla Balıkesir yöresinde ünlenerek yayılır ve ‘Ne hoş olmuş meleğim’ ifadesi de ‘Hoşmelim’ olarak kalır’ Dedi. İşletme sahibi Adnan İnkara ‘Höşmelim’ efsanesini tercih ettikleri için bu ismi kullandıklarını belirtti.

‘TURİSTLER ÇOK SEVİYOR’

İşletmeci Adnan İnkara, ‘Balıkesir’e şehir dışından gelen insanlar höşmelim almadan gitmiyor. Genellikle tadını bilmedikleri için almak düşüncesiyle gelmiyorlar. Ama tadını aldıktan sonra da bırakamıyorlar. Höşmelim çeşitleri giderek arttırıldı. Orjinali sade olanıdır. Bizim işletmemizde de höşmelim çeşitleri ve sütlü tatlı çeşitleri var. Aynı zamanda lokumlar da yerli ve yabancı turistler tarafından tercih ediliyor.’ Dedi.

HÖŞMERİM TARİFİ

1 su bardağı irmik

50 g tereyağı (1/4 paket margarin)

1,5 su bardağı şeker

1 su bardağı süt

1 su bardağı su

Yarım su bardağı rendelenmiş dil peyniri veya tuzsuz yağlı peynir

Süslemek için kabuksuz badem

Yağ eritilir. İrmiği ekleyip altın sarısı bir renk alana dek kavurulur. Ayrı bir tencerede şeker, süt ve su kaynatılır. Bu şerbet altın sarısı renk alan irmiklerin üzerine dökülür. Dil peyniri rendelenerek tatlının içine ilave edilir. Peynirler eriyene dek pişirilir. Servis tabağına, kaşıkla düzgün şekiller vererek alınır. Üzeri kabuksuz bademler ile süslenir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.