Balıkesir Merhaba Gazetesi

Doğu Perinçek, Balıkesir’de konuştu

Doğu Perinçek, Balıkesir’de konuştu
20 Ekim 2014 - 0:06

Genel

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, hükümetin en fazla iki yıl ömrü olduğunu, Recep Tayip Erdoğan’ın yasaları çiğnediğini, mutlaka ‘sigaya çekileceğini’ ileri sürdü.

İşçi Partisi(İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek, partisinin il başkanlığının düzenlediği panelde iktidara sert eleştiriler yöneltti. Hükümetin en fazla iki yıl içinde yıkılacağını, ülkenin son 12 yılında iktidarda olan AKP’nin Genel Başkanı ve şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın da mutlaka ‘sigaya’ çekileceğini ileri sürdü. Onur düğün salonunda “Türkiye’nin Çözümü” başlıklı panelde uzun bir konuşma yapan İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, AKP’nin Türkiye’yi borçlandırarak dışa bağımlı hale getirmek isteyen emperyalizmin iktidara getirdiğini, bu dönemin sona erdiğini, yaşananlara karşı toplumda bir güç birliği oluşmaya başladığını, AKP’nin döneminin sona ereceğini belirtti. Perinçek, “Bir çözümün eşiğindeyiz. Türkiye bugün bir büyük kararın eşiğine gelmiştir. Tayyip Erdoğanların devri bitmektedir. Onların iktidarı, BOP eş başkanlığı hükümeti önümüzdeki bir yıl, en fazla iki yıl içinde devrilecektir, kendilerine de  devrilmeyecek, devireceğiz onları. Çünkü; onların ekonomik programı bitti. Turgut Özal’la başladılar, ‘dünya ekonomisi ile bütünleşiyoruz’ dediler. ‘Dünya devleti  olacağız’ dediler. ‘Türkiye’nin sınırlarının kaldırılması, milli devletin yıkıma uğratılması, milli ekonominin çökertilmesi.’ Programları buydu ve borçlana borçlana, üretim ekonomisini tasfiye ederek iflas noktasına geldiler. Bugün Tayyip Erdoğan hükümeti iflasın eşiğindedir.” Dedi.

Perinçek, İktidarın, 250 milyar dolar bulmak zorunda olduğunu, tarımı bitirdiğini, Türkiye’nin sanayi üretimini ithal ara mallarla yürütebildiğini, KOBİ’lerin bittiğini, Kamu İktisadi Teşekkülleri’nin(KİT) bitirildiğini, şimdi Türkiye’nin kapısında hacizlerin olduğunu, BOP eş başkanı olduğunu söyleyen Recep Tayip Erdoğan’ın döneminin bittiğini savundu.

SURİYE TÜRKİYE’Yİ DE

BÖLÜNMEKTEN KURTARDI

Ortadoğu’da, Suriye’de yaşanan olaylara da dikkat çeken Doğu Perinçek, ABD’nin Irak’ta, Suriye’de, Kobani’de yenildiğini, ABD ile birlikte  Recep Tayip Erdoğan’ın da yenildiğini söyledi. Perinçek, “Suriye Esad’ın liderliğinde, halkıyla, kendi ülkesini kurtarırken, Türkiye’nin de bölünmesini önledi. Bizi de kurtardı Suriye…” dedi.  Perinçek, “ABD, son bir ay içinde Aynel Arap’ta Kobani’de de yenildi. PKK çil yavrusu gibi dağıldı. PKK’nın Amerika’nın stratejik piyonu olduğu ortaya çıktı. Amerika piyonlar savaşını kaybetti. Amerika’nın Kürt koridoru dediği İsrail koridoru da parçalandı. PKK, ben burada kanton kurdum, hükümet olacağım, devlet olacağım diyordu. Kuzey Irak’tan Diyarbakır’a kadar birleştireceğim dedi. Kobani’yi koruyamayan PKK, Urfa’dan Hakkari’ye kadar bölgesel özerkliği mi koruyacak. PKK’nın bütün iddiaları, hayalleri yıkıldı, bu çok önemli” saptamasında bulundu.

KÜRT HALKI TÜRKİYE İLE BERABER

Eşi Şule Perinçek ile birlikte Diyarbakır ve Mardin’de yaptıkları gezilerde gözlemlerini anlatan,  son olayların Kürt halkı üzerinde ilginç bir etki bıraktığını vurgulayan, Kürt halkının hayalinin Kürdistan olmadığını belirten Doğu Perinçek, “Şimdi orada birlik huzur istiyorlar.  Diyorlar ki; PKK ‘Ali kıran baş kesen’ diyorlar. PKK’ya güven olmaz, ne zaman okulumu yıkar, Atatürk büstünü yıkar, hukukları, insanlıkları yok. Biz burada ancak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin  huzur sağlayacağını düşünüyoruz’ diyorlar. Kobani’den gelenler Türk askerine sarıldı. Mermi sıktığın  askere şimdi beni kurtar diyorsun bunlar çok önemli hakikatler. Kürtler PKK’nın devlet olamayacağını barış getiremeyeceğini görüyor. Bu manzara da AKP hükümetinin bittiğini gösteriyor. Onların misyonu gelmiş Türkiye’nin vatanseverlik kayasına, direniş kayasına çarpmıştır. Türkiye’yi Irak’ı Suriye’yi bölemeyeceği Amerika’nın artık apaçık belli olmuştur. Ben BOP eş başkanıyım diyen Erdoğan’ın misyonu  yerle bir olmuştur” dedi. Perinçek, bundan sonra Türkiye’yi bölenlerin değil, birleştirenlerin iktidar olacağını belirterek,  “Türkiye’yi böleceksen seni iktidar yapayım” diyorlardı. Şimdi bu iktidar formülünün değiştiği eşiğe geldik. Artık önümüzdeki  dönemin hükümet formülü şudur: Türkiye’yi borca batıranlar değil, üretim ekonomisini kuracaklar iktidar olacak. Türkiye’yi bölenler değil birleştirenler iktidar olacak” dedi

PROGRAMIMIZ ATATÜRK’ÜN PROGRAMI

Sundukları alternatifin, İşçi Partisi’nin programının Türk Devrimi programı olduğunu belirten Perinçek, “Mustafa Kemal Atatürk o programı 1939’larda Altı Ok diye özetledi. Geleceğin toplumu bu programı gerçekleştirecek. O program bugün de geçerli modası geçmedi. Atatürk Devrimi yarım kaldı; tamamlanmadı” dedi. Perinçek, bu programın mazlum halkların da umudu olduğunu vurguladı.  Perinçek, İşçi Partisi’nin liberal ekonominin karşısında olduğunu,  yabancı paraların serbestçe dolaşımına karşı olduklarını, yabancı malların ülkeye girişini kontrol edeceklerini, KİT’leri yeniden ayağa kaldıracaklarını, Atatürk ekonomisini yeniden kuracaklarını açıkladı. Bölge ülke ekonomileri ile de işbirliği yapacaklarını, Kültür ve eğitim alanında yeniden laik, aydınlanmacı, özgürlükçü anlayışı getireceklerini, Türkiye’de bilimsel, cumhuriyet esaslarına dayalı insanları iş ve meslek sahibi yapan cumhuriyet eğitiminin kurulacağını, cemaatler ve tarikatların tasfiye edileceğini, bu programın altı ok ilkelerinin bugüne uyarlanması olduğunu dile getirdi.

BUNLAR ELBETTE SİGAYA ÇEKİLECEKLER

Silvri’de f-6 koğuşunda kaldığını, şimdi o hücrelere Fethullah’ın polislerinin konulduğunu söyleyen Perinçek,  “Türkiye’nin BOP eş başkanıyım diyen Erdoğan yasaları çiğnemiştir. Bunların Türk Ceza Yasasındaki karşılığı müebbet hapistir. Türk yargısı, bu sürecin sonunda cumhuriyeti yıkmaya kalkanları, Türkiye’nin bağımsızlığını satanları mutlaka  sigaya çekecektir. Türkiye oraya doğru gidiyor. Ben sizi bu programa davet etmeye geldim. Niye geldim. Bana böyle bakmayın. Size görevinizi hatırlatıyorum. Olur mu demeyin. Tarih bir çözümü toplumun önüne koyduğu zaman toplum da ona göre şekillenir. Bu toplum önümüzdeki dönem bölünmeye karşı ayağa kalkacaktır.  Toplum bunun işaretini geçen haziran temmuz ayaklanmasında verdi. Türkiye’de 10 milyon insan o eylemlerde ayağa kalktı. Onların eline Türk bayrağını İşçi Partisi verdi. Eskiden 1 Mayıslarda Türk Bayrağı taşıyınca bize saldırırlardı. Okullarda stadyumlarda insanlar Mustafa Kemal’in askerleriyiz diyor. O aslanlı yoldaki yürüyüş bir iktidar yürüyüşüdür. Aslanlı yoldan, aslanlar gibi iktidara yürüyoruz.”

MUSTAFA KEMAL7İN ASKERLERİ

NİÇİN FARKLI PARTİLERDELER

Altı Ok ilkelerini benimseyenlerin, Mustafa Kemal’in askerleriyiz diyenlerin ayrı ayrı partilerde olmaması gerektiğini de savunun Perinçek,  Niye Mustafa Kemalin askerleri farklı farklı yerlerde olsun. Niçin tek yürekle, tek bilinçle sesini yükseltenler niçin ayrı partilerdeler. Önümüzdeki pratik soru budur. Bu soruyu hepimiz, kahvede, toplantıda, her yerde bir birimize soralım… Niçin bölünüyoruz. Bi soru bizi hükümete getirecek olan sorudur. Önce öncüler birleşecek. Topu halka atmayalım. Bu millet oyunu makarnaya satıyor demeyelim Mustafa Kemalin askerleri tek partide toplanırsa halk da arkamızdan gelecektir” dedi.

HSYK’DA MİLLİYETÇİLER DEVRİMCİLER BİRLEŞTİ

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimleri ile ilgiliilginç bir değerlendirnme yapan Doğu Perinçek, “Son Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu seçiminde, milliyetçiler, halkçılar ve devrimciler birleşti. CHP’nin tabanındaki hakim, savcılar, milliyetçi olan hakim, savcılar, solcu, devrimciyim diyen hakim savcılar hepsi birleşip yargıda birliği kurdular. Yargıdaki birlik yargıda yaşanan faciaları ortadan kaldırmak, tekrar bağımsız yargı, bağımsız yargıç, bağımsız savcılık, bu kurumları ayağa kaldırmak için mücadeleye girdi ve 15 bin hakim ve savcının katıldığı seçimden büyük bir başarıyla çıktı. Yargıda birliğin en çok oy alan üyesi benim gibi Ergenekon şüphelisi olarak yargılanan Kırıkkale Başsavcısı Metin Yandırmaz 5 bin 836 oy aldı. Beni 3 kez müebbet ağır hapse mahkum eden kararda imzası olan Ergenekon hakimi Hüsnü Çalmuk da 35 oy aldı. Yargıda Birlik bir model üretti. Halkçı, milliyetçi, devrimci yargıç ve savcıları Atatürk’te birleştirdi. Kuvayi Milliye arkamızda kalan bir hatıra değil önümüzde olan bir örnektir” açıklamasında bulundu. Toplumda bir birlik oluşmaya başladığını, HSYK’da da bunun bir örnek oluştuğunu belirten Perinçek, Kuvayi Milliye arkada kalan bir hatıra değil, önümüzdeki büyük bir gerçektir. 29 Ekim günü Ankara’da büyük bir miting yapıyoruz. Başlığı “Bölücülüğe Karşı Birlik ve Barış” olacak. İzmir’de Cumhuriyet İçin Güçbirliği mitingi yapılacak” dedi.

CHP’Yİ YENİDEN KAZANACAĞIZ

Toplantının sonunda soruları da yanıtlayan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, CHP’yi niçin sert eleştiri yönelttiği sorusu üzerine  “Atatürk’ün 4 eylül 1919 günü Sivas’ta kurduğu CHP’de birleşelim. CHP bu tarihi bile kabul etmiyor. Altı Ok’ta birleşelim. CHP’nin bayrağında ki Altı OK diyorum. Altı Ok derken CHP’yi eleştirmiyorum. Dersim’de birleşemeyiz, Tunceli’de birleşebiliriz. Dersim karşı devrimin adı; Tunceli devrimin adı. Dersim ağaların şeyhlerin adı; Tunceli cumhuriyet ülkesinin adı. Tunceliliye bakın hepsi okumuştur. Dersim kalsaydı mağaralarda kalacaklardı. 1919’daki kongreyi kabul etmezseniz olmaz. Dersim olarak kalsaydı insanlar birlikte Munzur çayı plajına gidebilecek miydi. Devletçilikte, halkçılıkta birleşebiliriz. Türbanı biz getirdik diyor nasıl birleşeceksiniz. Liberaliz diyor liberalizmde birleşemeyiz. CHP’nin köklerini, 1939’ları ben övüyorum, 1939’ta katliam yaptılar diyen o… Hangimiz Atatürk’ün CHP’sinin genel başkanıyız. Tezkereyi karşı çıkıyor, sonra savunuyor. CHP cumhuriyetin temellerinde şaşmış durumdadır. Dersim söylemi varken nasıl birleşebiliriz. PKK’yı kollayan, açılımı destekleyen söylemler çok tehlikeli. Gelin İşçi Partisi’nde birleşelim. CHP’yi tekrar kazanacağız böylece. Ben CHP’nin bir numaralı üyesiyim. 1939’lara sahip çıkmaya çağırıyorum. Katil, kestiler, biçtiler; söylemlerini kabul etmiyorum. Hayır 1939’lu yıllar en parlak yıllardır. Altı Ok’un anayasaya geçtiği yıllardır. O yıllarda Köy Enstitüleri, Halkevleri kuruldu. Bu ayrılık Atatürk devrimleri ekseninde ki bir ayrılık. 1939’lara sahip çıkıyoruz” diye konuştu.  HABER: CEMİL YURTMAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.