Balıkesir Merhaba Gazetesi

Hükümetin ÇED korkusu

Hükümetin ÇED korkusu
05 Aralık 2014 - 0:11

Genel

Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, hükümetin Çevresel Etki Değerlendirme yönetmeliğini değiştirerek önünde hiçbir denetim engeli kalmamasını istediğini, denetimden ‘korktuğunu’ söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, hükümetin Çevresel Etki Değerlendirme(ÇED) yönetmeliğini değiştirerek denetimden kaçtığını, yeni yönetmelikle Hidroelektrik Santralleri, Metrolar, Boyama tesisleri Alışveriş Merkezleri(AVM) inşaatlarında bu denetimin ortadan ortadan kaldırıldığını belirtti. Milletvekili Gümüş, yönetmelikte yapılan değişiklikle ormanların yerini her türlü tesisin, golf sahalarının, barajların alacağını söyledi. Yönetmelik değişikliğinin Anayasa’ya da aykırı olduğunu söyleyen Gümüş, “Listeye baktığımızda ne kadar adrese teslim bir liste olduğu görülecektir.

Yani hükümet diyor ki ‘ben bu işleri yapacağım, bana Çevre sorusuyla ve sorunuyla gelmeyin. Ağaçmış, suymuş, havaymış, ormanmış, hayvanmış, insan sağlığıymış duymak istemiyorum’ Diyor. ‘Yaptığım iş yararlı mı zararlı mı duymak istemiyorum’ diyor.” Diye konuştu. Milletvekili Gümüş, yatırımların ÇED denetiminden muaf tutulması ile bütün doğal alanların, tehdit altına girdiğini belirtti. Gümüş, “Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Halk Partisi olarak Balıkesir ve Çanakkale illerinde yaptığımız Çevre Çalıştayı ile bölgenin ne tür çevresel tehditler altında olduğunu raporladık. Bu tehditlerden en önemlilerinden bir tanesi Kazdağları’na yapılması planlanan HES’lerdir” açıklamasında bulundu. CHP Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, “ÇED yönetmeliği şimdi bir anlamda işlevsiz kılınmaktadır” dedi. HABER MERKEZİ

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.