Balıkesir Merhaba Gazetesi

Hünerli Coşku

Hünerli Coşku
10 Eylül 2014 - 10:28

Genel

Hünerli Coşku

ÜNLÜ sanatçı Hüner Coşkuner müzik yaşamından ve katıldığı programlardan bahsetti.MERHABA’ya konuşan TSM’nin duayen isimlerinden Hüner Coşkuner’gönüllü olarak her programa çıkarım.Yeter ki kaynak, amacına uygun, doğru yere gitsin.Eğitime,sağlığa  gitsin.Ve ben hayvanları çok severim.Onlara gitsin’ koşarak gelirim.’dedi.Türk Sanat Müziğine yeteri kadar önem verilmediğini belirten ünlü sanatçı şimdiki gençlere öğretilmiyor ki, diyerek önemli bir mesaj verdi.

röportaj

Akciğer kanserinden 40 yaşında ablamı kaybettim.20 sene oldu.Beni Emrah aldı.Lösemili çocuklar vakfına götürdü.İstanbul Çapa da 6 senedir ben gönüllü çalıştım Çalışıyorum. Önyargıları sevmiyorum.Bende sevilmeyi seven bir insanım.İnsanlar kafalarında soru işaretleri varsa sorsunlar Hüner hanım, siz konserlere geliyorsunuz ne kadar alıyorsunuz. Ben 5 konsere geldiysem 3’ü hayır derneklerinedir.Ben İsmail’den sokak hayvanları için rica ettim.Bu konseri hayvanlar için yapalım dedim.(Bakınız elenor müzikten buda faturası diyerek faturayı gösteriyor.) Bana deseler ki bir devlet okulu ya da  sokak hayvanları için etkinlik.Gönüllü olarak gelirim. Yeter ki nereye gittiğini bileyim.

Sanata ilk giriş döneminizden bahseder misiniz.Müzikle nasıl tanıştınız?

Şarkı söyleme serüvenim çocuklukta başladı.Okul dönüşlerinde apartmana girdiğimde akustik bir ses vardır ya, o yankılanır. Şarkı söyleyerek geçerdim o boşluklardan. Sesim yankılanırdı. Küçük yaşta Üsküdar Musiki Cemiyetine gitmekle hakikaten önemli bir bilgi birikimine sahip oldum. Hatırı sayılır bir repertuara sahip oldum. Oranın kurucusu nurlar içinde yatsın Emin Ongan’dan dersler aldım.Sahne  hayatına geçmeden öncede dersler aldım. KamuranYarkın, Periha Tunceri, Melahat Pars, nazariyat,solfej,usul,makam.Ben bu işi yapacaksam eğer bu işim mutfağından gelmeliyim diye düşündüm.Uzun yıllardan buyana çocukluktan beri bu işin içindeyim.

Balıkesir’de olmak desek ne düşünür ne söylemek istersiniz?

Balıkesir çok misafirperver ve sıcakkanlı insanların olduğu bir yer.Gribal enfeksiyon geçiriyorum.Hastayım ama buradaki güler yüz ve misafirperverlik beni iyi etti.Balıkesir’in her tarafını seviyorum.İlk buraya geldiğimde Orduevine gelmiştim.Balıkesir’e her geldiğimde ilk gelişim gelir aklıma.Orduevinde konsere gelmiştim. Hiç unutmam. Meydanda var ya hani Astsubay ordu evi orayı unutmam.8 Mart dünya kadınlar gününde buraya gelmiştim önceleri onu hatırlıyorum.Çok güzel bir program oldu onu unutmuyorum.Bu bölgeyi seviyorum.

00 kullanalım

Zafer bayramı konserinde körfezde de konserler verdiniz bu konserlerden bahseder misiniz?

Ben İsmail Özkan’a dedim ki;’ İsmail ben hayvanları biliyorsun çok severim.Bizim ne kadar yaşamaya hakkımız varsa onlarında var.Hayvanlar benim huzurum.Hayatımda bana güzellik ve huzur vermiştir.Onlarla ilgilenmek,veterinere götürmek,kısırlaştırmak,bunlarla ilgilenmek benim hoşuma gidiyor.Allahın yarattığı kargalara bile benim sevgim var.Hayvanlara karşı özel bir zaafım var.Ne Altınoluk ne Balıkesir konserimden para almadım. Burhaniye’den de

Çevreyi hayvanları koruma derneği vardı.Belediye 100 CD’yi aldı.Onlara bin 500 lira ödeme yaptı.Hayvanlara helal olsun.’dedim.diyorlarmış Hüner hanım geliyor İsmail beyle buralardan neler alyorlar diye bunlara üzülüyorum.Ben para falan almadım.

En sevdiğiniz yemek hangisi?

Enginarı çok severim.Balıktan vazgeçemem.Kardeşim,ikizim çok güzel yapar.Mısır severim.Erik sevdiğim meyvedir.Annemin tarhanasını çok beğenir severim.

Albüm çalışmanız var mı?

Ekim ayının başında 4 şarkılık bir jıngle’ım çıkıyor. Sözler ve müziği bana ait. birde şiir kitabım var.Samsun Bedensel Engellilere bağışladığım. Adı’da ‘bir başka zaman Hüner Coşkuner’ Teknoloji dediğimiz olay Unkapanı ekonomisini bitirdi.Birde halk olarak Türk müziğine ve TSM sanki bir üvey evlat muamelesi yapılıyor.Bizi biz yapan değerlerden uzaklaşıyoruz.Popülizm dediğimiz şey, sanatın önüne geçiyor.Popüler kültüre o kadar çok  endeks olduk ki değerlerimizi unutuyoruz.

Konservatuarlarımızda Türk Sanat Müziğine yeterince önem veriliyor mu?

Verilmiyor.Ben soruyorum bir Zeki Müren bir daha gelir mi? Sanatçı kelimesinin yüzde yüz karşılığını veren bir sanatçıdır Zeki Müren, Barış Manço.Çok yönlü bir sanatçıydı Zeki Müren. Bir Erol Burç’ta öyle:Eksileri artıları ne olursa olsun herkesin bir defosu vardır.Ama değerdir.Hakikaten popüler kültüre çok endeksli hale geldik.Popmüzikte birbirine benzer nüanslar vardır.Fakat TSM’de kapkaç yoktur.Zerafet,incelik ,anlam vardır.Genç nesil benim anlattıklarıma şaşırarak bakıyor.Siz hiç şed araban diye bir makam duydunuz mu? duymamışsınızdır çünkü bunlar aşılanmadı.Bir sultani yegah makamı.Birbirine benzemez bu müzikler hepsi ayrı değerdir.Popta böyle değil yaz olan bir şarkı 3 ay sonra demodedir.

İş yapılmamış konser iptal olmuşsa iş yapmamışsanız para alınır mı?

Para her şey demek değildir. Para bir araçtır.Görünüşte ihtiyaç olabilir ama her kapıyı da açmaz.Her şeyde söylenmez ki ben o çocukları sevindirmekten mutlu oluyorum.Belediyeden bana dediler ki sünnet çocukları için Cd imzalar mısınız oturdum hasta halimle imzaladım.Edremit’ten sokak hayvanları için gelenlere dedim ki tamam.Hayvanların kemikleri sayılıyor kimsenin baktığı yok.Cins köpekler hep bırakılmış.Hayvanlar için bir program yapılacaksa 10 gün önceden yapılacaksa bana söyleyin.Onlar için gelirim.

İptal olan konser programı sonrasında yapılan söylentilere dair ne söylemek istersiniz?

Herkes her şeyi söyleyebilir ama ülkemizde bir trajedi facia yaşanmış düşünün bir Gazze olayı .Bakkal dükkanını açar memur işine gider.Müzisyenler yerinde oturuyor nerede sanat icra edeceksiniz? Konser iptal oldu evet.İş yapılmadığında para alınır mı? Biz neyin izahını yapıyoruz onu da anlamıyorum. Sadece benim işim değil tüm müzisyenler oturdu.17 programım iptal oldu benim. Demişler Hüner hanım gelmedi onlardan da para aldı mı? Ben bunlara çok üzüldüm.Üzülüyorum.

İsmail Özkanı yakından tanıyan bir sanatçı kimliği ile ne söylersiniz?

Büyükşehir Belediyesi Kültür Ve Sanat İşleri Danışmanı İsmail Özkan ve Balıkesir

İsmail Özkan duruşu kişiliği ile dürüst insandır.Ailesi ile tanıştım.İlk annesi ile beni tanıştırmıştı.Ben hep şunu derim Bir insanın finali şerefli olmalı.Dikkat edin final.Sonu güzel bitiyor mu.Bunu önemserim.Gittiğim her yerde seviliyor olmam bana yetiyor.Hanımlar eşleri için benden imza istiyor bundan güzel daha ne olabilir ki.Kimsenin kimliğine yaslanmadan yaşadım.

Ailenizde en büyük destekçiniz kimdi?

Ablamın desteği olmuştur.Kıyafetlerimi o yapar, modacıdır.Bir çizgim vardır ona buna sataşmam.Polemiğe girmem.Allah herkesin rızkını verir.Ailem en büyük destekçim.

Sevdiğiniz renk hangisi?

Ana renk olduğu için siyah’ı çok severim.mavi,fuşya renklerini beğenirim ama burcumun rengi kırmızı.

Uğuruna inandığınız bir şey var mı?

Elbisemin arasında nazar boncuğu var.Birde dua okurum.

Sizi en çok sevindiren ve en çok üzen şey nedir ?

Ailem. Annem,ablam ikizim ailece bir sofrada yemek.Beni mutlu eden ailem sevdiklerim.En çok üzende 20 sene oldu ablamı kaybedeli.Hala içimde ateş gibidir.Ablam düşündükçe yandığım hatırladığım unutmadığımdır.

 

SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.