Balıkesir Merhaba Gazetesi

Huzurevi anlayışı değişecek

Huzurevi anlayışı değişecek
04 Şubat 2015 - 0:07

Genel

Balıkesir Huzurevi’nde yönetimin özverisi ile olumlu bir tablo oluştuğu gözlemleniyor. Yeni bir huzurevi binası da yolda. Yeni huzurevi ‘ev’e daha çok benzeyecek

TOPLUM ÇÖZÜLÜYOR

Uzmanlar son yıllarda yaşlılarını huzurevine bırakmak isteyenlerin sayısında bir artış gözlemlediklerini belirtiyor. Bu eğilim geleneklerin daha yoğun yaşandığı kırsal kesimde de var. 140 yaşlı Huzurevi’ne yerleştirilmek için sıra bekliyor.

1985 yılında hizmete açılan Balıkesir Huzurevi ve Rehabilitasyon Merkezi, artık fiziksel yapısı bakımından yetersiz ve yeni bir huzurevinin yapımı da projelendirilmiş durumda. Yeni huzurevi tek kişilik ve iki kişilik odaları ile daha çok ‘ev’e benzeyecek. Bu huzurevi yaşlıların özel bir hayatı olması için planlandı. Bütün zorluklara rağmen, mevcut Huzurevi’nde ise önceki yıllara göre daha olumlu bir hava gözlemleniyor. Huzurevi temiz ve yaşlıların yüzü gülüyor. Geçtiğim gün Balıkesir Tabip Odası yöneticilerinin ziyareti sırasında bu gözlem oda yönetcileri tarafından da dile getirildi. Huzurevi’ni ziyaret eden Tabip Odası Başkanı Fikret Şahin, bu gözlemini “Yaşlıların mutlu olduğu, iyi bakıldığı gülen yüzlerinden belli oluyor” diye belitti. Tabip Odası yönetcilerinin ziyareti sırasında oda yöneticilerine bilgiler veren Huzurevi Müdürü Leyla Demirel, Bakanlığın, yeni politikasının yaşlıların evlerinde veya ev ortamındaki bakım merkezlerinde kalmasını sağlamak olduğunu, çocuklarla ilgili olarak da kalabalık ortamların olduğu eski tip yurt anlayışının terk edildiğini hatırlattı.

ÖNEMLİ EKSİKLİKLER GİDERİLDİ.

Merkezin bazı eksikliklerinin giderildiğini belirten Huzurevi Müdürü Leyla Demirel, “Sanayi tipi çamaşır makenemiz yoktu ve çamaşırlar katlardaki normal makinelerde yıkanıp, katlarda kurutuluyordu, bu sorun giderildi. Artık bodrum katta sanayi tipi çamaşır makinemiz var ve çamaşırlar da katlarda kurutulmuyor. Hastalarımızın ilaçlarının düzenli olarak durması, bir karışıklık olmaması için her yaşlımız için üzerinde isimlerinin bulunduğu anahtarlı küçük dolaplar yaptık” dedi. Demirel, yeni yapılacak Huzurevi’nin de tek kişilik odalardan oluşacağını, bakıma muhtaç ya da yatalak yaşlıların bakımı için iki kişilik odalar düşünüldüğünü bildirdi.

‘HUZUREVİ SON ÇARE OLMALI’

Yaşlılarını huzurevine bırakmak isteyenlerin sayırında artış olduğunu gözlemlediklerini belirten Huzurevi Müdürü Leyla Demirel, “Huzurevi aslında son çare olmalı. Yaşlılarımız arasında çok sağlıklı olanlar da var. Huzurevine getirilen yaşlılar arasında kırsal kesimden de insanlar var. Demek ki kırsal kesimde de artık bazı sorunlar yaşanıyor, Şu anda Huzurevi’nde kalmak için başvuran 140 kişi sırada bekliyor” dedi. Huzurevi’nde kalmak için psikolojik durumunun uygun olması gerektiğini, kişilerden sağlık raporu istendiğini, merkezlerinin aynı zamanda rehabilitasyon hizmeti veren bir özelliği olduğu için yatalak veya alzheimer hastalarının da kabul edildiğini, fakat çevresine zarar verebilecek psikolojik rahatsızlığı olanların başka merkezlere gönderildiğini belirtti.

KAPASİTEMİZİN ÜZERİNDE

Balıkesir Huzurevi ve Yaşlılar Bakımevi’nin kapasitesinin 177 kişi olduğu, fakat 204 yaşlının kaldığı belirtildi. Merkezde 80 yatalak hasta bulunuyor. Huzurevi’nde ödeme gücü olmayanlar da kalıyor, maaşı olan yaşlılar ise ücret ödüyor. Ücretler ise yaşlının sağlık durumuna veya tercihine göre değişiyor. Bakıma muhtaç olanlariçin ücret biraz daha yükseliyor ve ücretler aylık 253 ila 466 TL. arasında değişiyor. Merkezin en büyük eksikliklerinden biri hasta nakil aracı. Gerektiğinde 112 acil servis çağırılıyor, fakat normal hasta nakilleri için bir ambulans gerekiyor. Demirel, devletin yaşlıların bakımı için önemli bir yatırımı olduğunu belirterek, merkezlerindeki bakım hizmetinin devlete kişi başına 2 bin 200 liraya malolduğu bilgisini verdi. Huzurevi’nin 44’ü bakım için, 13’ü de temizlik olmak üzere 57 personeli var.

ODA YÖNETİMİ KUTLADI

Tabip Odası Başkanı Fikret Şahin, önce ki gün yaptıkları Huzurevi ziyaretinden çok olumlu izlenimlerle ayrıldıklarını belirtti. Şahin, “Tıp fakültesinde öğreciliğimde staj yaptığım dönemden bu yana huzurevine gitmemiştim. Hafızamda daha olumsuz bir huzurevi imajı vardı, ama burada ki ortamı görünce, yaşlıların yüzünün güldüğünü görünce çok mutlu oldum. Kafamda ki imaj çok değişti. Huzurevi mürüdü Leyla Hanımı kutluyorum” dedi. Şahin, hekimlik yaptığı Devlet Hastanesinde bazen yaşlılarını acile bırakıp geden insanları da görüyoruz. Bizim yaşlılarımıza sahip çıkan geleneğimiz galiba terkedildi. Bu çok üzücü” dedi. Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Gündoğdu. Balıkesir’de evde bakım hizmeti uygulamasının ilk döneminde göreve aldığını, o dönemde 3 bin kişinin tespit edildiğini, bakımevlerinde kalması gereken binlerce insan olduğunu belirtti. Dr. Gündoğdu yaşlılar için çok daha fazla sayıda huzurevi ya da bakım merkezine ihtiyaç olduğunu vurguladı. CEMİL YURTMAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.