Balıkesir Merhaba Gazetesi

İbrahimbodur Mesleki Eğitim Merkezi Usta Öğreticilik Belgeleri Töreni Gerçekleşti

İbrahimbodur Mesleki Eğitim Merkezi Usta Öğreticilik Belgeleri Töreni Gerçekleşti
15 Eylül 2022 - 11:20

İbrahimbodur Mesleki Eğitim Merkezi Usta Öğreticilik Belgeleri Töreni Gerçekleşti

 

35. kez düzenlenen Ahilik Haftası programı İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezi’nde düzenlenen belge töreni ile sona erdi. İbrahim Bodur Mesleki ve Eğitim Merkezi Müdürü Veysel Turan kültürümüzdeki değerlere vurgu yaparak esnaf ve sanatkarın içinde barındırdığı dayanışmayı özendirici ilkelere değindi.

 

“KÜLTÜRÜMÜZDEKİ DEĞERELERE DİKKAT ÇEKİLDİ

İbrahim Bodur Mesleki ve Eğitim Merkezi Müdürü Veysel Turan “Bugün modern çağdaki ticaret ahlakı, müşteri memnuniyeti kalite standartları olarak ifade edilen birçok terimin temeli Ahilik Teşkilatı çatısı altında oluşturulmuş ve yüzyıllar öncesinde Anadolu topraklarında hayat bulmuştur. Ahilik teşkilatının yardımlaşma ve dayanışma gibi temel prensipleri, kendine şiar edinen esnaf ve sanatkarımız, ihtiyaç sahibi olanlara her zaman destek olmuştur. Günümüzde esnaf ve sanatkarların oluşturduğu kurumlar, ahiliğin insana değer veren, dayanışmayı özendiren ve adaleti amaçlayan temel ilkelerinden yararlanmakta, insanlığın ortak erdemleri olan, sevgi, bilgi, dostluk ve dayanışma gibi değerlere önem vermektedir.”

 

 

ANADOLU TOPRAKLARINA YAYILAN KÜLTÜR

Esnaf teşkilatının bir şehrin gayri nizami harp unsuru olduğunu ifade eden Balıkesir Ticaret İl Müdürü İlhan Pehlivan “Ahilik felsefesinin temelinde Türk tasarrufu yatmaktadır. Ahi Evran Veli, Haci Bektaşi Velinin tasavvuf dergahında yetişmiştir. Bu toprakları manen fethine sebep olmuşlardır. Askeri olarak fethedilen toprakları manen feth etmişlerdir. İslam ahlakının faziletinin Türk töresinin Anadolu topraklarında yayılmasına öncülük etmişlerdir. Ahilik geleneğinde ilimi hikmetle donatarak irfan olmuştur. İrfan bizim maneviyatımızdır. Ahilik teşkilatımız madde ve mananın bir araya geldiği çok enteresan bir esnaf teşkilatıdır” şeklinde konuştu.

ŞÜKÜR KANAAT DAYANIŞMA VURGUSU YAPILDI

Karesi Kaymakamı Metin Arslanbaş programda yaptığı konuşmada”Ahilik” geleneğinin önemine vurgu yaptı. “Ahilik” sisteminin günümüzde bütün esnafımızın ve hatta toplumumuzun gönlünde yer alması ve yaşam tarzı hâline gelmesi gerektiğini belirtti.Karesi Kaymakamı Metin Arslanbaş “Bu geleneği sürdüren oda başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Ahilik geleneğinin felsefesine, düsturlarına, yaşanmış uygulamaların baktığımız zaman bizim ihtiyacımız şu; zamanın ruhuna, zeminine uygun güncelliğini geliştirmemiz lazım. Zenginliğini farklılaştırmamız lazım. Kurumsal kültür ve kapasite anlamında ciddi köklerimiz var. Ağaç köksüz olmaz, insan da. Bu toprakları mayalayan değerlerimiz var. Hacı Bektaşi Veli gibi, Mevlana gibi, Yunus gibi, Ahi Evran gibi. Örneğin Hacı Bektaş Veli’nin güzel bir sözü var bu esnaflarımız ve hepimiz için bir örnek alınması gereken. Oturduğun yeri pak eyle, Kazandığın lokmayı hak eyle. Matematikte zordur ama Helal olan 2 haram olan 3’ten büyüktür. Ahilik geleneğinde de şükür, kanaat, sabır, dayanışma, mutluluk var, hatta vatan savunması var.”dedi.

 

 

AHİLİK HAFTASINDA BELGE TÖRENİ YAPILDI

Karesi İlçesinde “Ahilik Haftası” etkinlikleri kapsamında İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezi tarafından program düzenlendi. İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezinin tadilatta olması sebebiyle T.C.Ziraat Bankası Güzel Sanatlar Lisesinde düzenlenen programa İlçe Kaymakamı Metin ARSLANBAŞ, Ticaret İl Müdürü  İlhan PEHLİVAN, İlçe Milli Eğitim Müdürün Sami GÜNNÜ, Balıkesir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkan Vekili Rıza KILIÇ, Genel Sekreteri Hüseyin SARAN, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı. HABER:MUHAMMED CAN AKYÜREK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.