Balıkesir Merhaba Gazetesi

‘İçerde dışarıda savaşa hayır’

‘İçerde dışarıda savaşa hayır’
09 Ekim 2014 - 0:06

Genel

eğitim sen

 

Ortadoğu’daki savaşlar, Kobane’de IŞİD’in kuşatması ve ülke içindeki ölümlü olaylar sonrasında Eğitim-Sen Balıkesir Şubesi, iş bırakma eylemi başlattı. Eğitimciler, ‘savaşa hayır!’ dediler.

OLAYLAR PROVOKASYON

Eğitimciler, son günlerdeki Atatürk büstlerinin kırılması ve Türk bayrağı yakılması olaylarını ise “Ülkemizdeki kardeşliği bozmak isteyenlerin provokasyonları” olduğunu belirterek bu saldırıları kınadılar.

Hükümetin gündeme getirdiği ‘yurt dışına asker gönderme ve yabancı askerlerin Türkiye’de konumlandırılmasını’ kapsayan tezkerenin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) geçmesiyle birlikte yurt içinde başlayan protesto eylemleri; ölenlerin olması, ardından 4 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesiyle endişe verici boyutlara ulaştı. Balıkesir Eğitim-Sen Balıkesir Şubesi de, dün olayları iş bırakma eylemi ile protesto etti. İki günlük grev kararı aldıklarını açıklayan Eğitim-Sen’liler, Mekik sokak girişinde TÜİK önünde “İçerde dışarıda savaşa hayır!’ sloganları ile gelişmeleri protesto ettiler. Göstericiler, hükümetin, Kobane’ye saldırıları kınayanlara yönelik ‘misliyle karşılık verilir’ yaklaşımına da tepki gösterdiler.

AMAÇLARI KARDEŞLİĞİ BOZMAK

Eğitim-Sen’li eğitimciler, son günlerde Atatürk büstlerinin kırılması ve Bayrak yakılması olaylarının ise provokasyon olduğunu, bu girişimlerin Türkiye’de ki kardeşliği bozmayı hedeflediğini belirttiler.

Eğitim-Sen Şube Başkan Abdurrahman Bulut’un okuduğu bildiride, “Protesto eylemlerinde bazı yerlerde ortaya çıkan Atatürk büstlerinin kırılması ve Bayrak yakma olaylarını olduğunu üzülerek izledik. Eğitim Sen olarak bu eylemleri yapanları kınıyoruz. Kimsenin bu ülkenin değerlerine bu şekilde saldırmasını kabul etmiyoruz. Bu tür eylemler bizim dayanışmamızı, kardeşliğimizi bozmak amacıyla yapıldığı ortadadır” denildi.

 YILLAR SONRA OHAL

IŞID’in emperyalizmin desteklediği eli kanlı bir çete olduğunu vurgulayan Eğitimciler, “IŞİD, günlerdir Rojova’nın ‘Kobane kantonuna’ tanklar, füzeler ve ağır silahlarla saldırmaktadır. Kobane’ye yönelik bu saldırı, sadece Kobane halkına yönelik değildir. IŞİD, aynı zamanda Kobane’de yaratılan demokratik, eşitlikçi ve özgürlükçü değerlere saldırmaktadır” diyerek protestolarını dile getirdiler.  Türkiye’de 1990’lı yıllardan bu yana ilk kez 4 ilde ve onlarca ilçede sokağa çıkma yasağı ilan edilerek, yeni bir Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasına gidildiğine de dikkat çeken protestocular,  “Gezi’de olduğu gibi halka reva görülen yine şiddet, zor ve baskı olmuştur. Demokratik tepkilere yönelik en yetkili ağızlardan çıkan ‘misliyle karşılık verilecektir’ ifadeleri, siyasi iktidarın kendi halkına karşı resmen savaş ilan etmesi anlamına gelmektedir” diyerek tepkisini dile getirdi.  HABER: DURMUŞ ALİ DOĞDU

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.