Balıkesir Merhaba Gazetesi

İdareci Vasfı

İdareci Vasfı
Elif Yavaş
Elif Yavaş( elifyavas@gazetemerhaba.com )
24 Şubat 2021 - 7:26

İdareci Vasfı

 

Kendini öz güvenle iyi idare eden, evini de iyi idare eder. Evindeki aile bireylerini ustalıkla idare edip mükemmel şekilde ev geçindiren, iş ortamında da mükemmel bir idarecidir. Ev idaresini üstlenen annelerimiz, geçim derdiyle dimdik ayakta durmaya çalışan evin direği babalarımız, insanlarla iyi geçinmeye çalışan vefalı komşularımız, kardeşlerine eşit sevgiyle davranmaya çalışan abla ve ağabeyler, öğrencilerini ayırmadan sınıfı iyi idare etmeye çalışan bir sınıf öğretmeni, ilçeyi mükemmel idare eden bir kaymakam, il sorunlarına çözüm arayan valiler, köyü ve köylüyü refaha erdirmek uğruna canı pahasına koruyan muhtarlar aslında çok iyi bir idareci sayılırlar. İdareci vasfını taşıyabilmek bir erdemdir.

        “İdareci” deyince aklımıza hemen okul idaresi, müdürler gelir. Kocaman uçağını bulutların üstünde kuş gibi hürce uçurup tüm yolcuların güvenliğini sağlayan pilot, tren raylarını ve yolcu bilet kontrolünü yapıp tren yolculuğuna devam eden makinist, denizin üstünde yüzen o kocaman gemisi batmadan yolcuları selâmetle karaya ulaştıran kaptan, bozuk yollara ve karlı hava koşullarına rağmen yolcu otobüsünde direksiyonunu ustalıkla kullanan şoför, yayaları ezmemeye dikkat ederek bisiklet yolunda bisikletini dosdoğru kullanabilen bisiklet sürücüsü de aslında iyi bir idarecidir. Her biri karada, hava, suda, demir yolunda kendisini iyi yöneten bilinçli idareci sayılırlar.

      Ustalık, müdürlük, idarecilik, liderlik, takım kaptanlığı, yaşam koçluğu aynı hedeflerle bu hayata müspet yönde bakarlar. İlgi alanları bambaşka olsa da rotaları ışık hızıyla canlanır. Koçluk; Yaşam Koçu, İş ve İlişki Koçu, Öğrenci Koçu, Eğitim Koçu gibi farklı adlarla tıpkı koyunlarını yöneten güçlü “baba koçlar” misali toplumu yönetmek için var olan son yüzyılın yeni tanınan melekleri olarak listelere eklenmiştir. İdarecilik; dakiklik, pratiklik, kıvrak zekâ, genel kültür, adaletli duruş, ileriyi görebilen bir bakış açısına sahip olmayı gerektirir. Bulunduğu birimin hakkını veren, idarecilikte marka misali isim yapmış tüm örnek insanlarımıza başarılar diliyorum.

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.