Balıkesir Merhaba Gazetesi

İDDİA EDİYORUM DAHA İYİYİZ

İDDİA EDİYORUM DAHA İYİYİZ
09 Ocak 2015 - 0:08

Genel

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza iddia ediyorum ‘ Büyükşehir Belediyesinden daha organizeyiz’ dedi. Başkan Mirza Ben iddia ediyorum. Bandırma Belediyesi Büyükşehir Belediyesinden daha organize ve daha etkin, yetkin diyerek Teknik, idari elemanları ile büyükşehirdeki elemanlardan daha iyi.’ ifadelerini kullandı. Meclis toplantılarından, büyükşehre ve projelere dair pek çok konuda MERHABA özel açıklamalarda bulundu.

Büyükşehir yasası bize uyan bir yasa değil diyen Mirza, Köylerin tüzel kişiliklerinin kaldırılması, belde belediyelerinin kaldırılması, yerinden yönetim ve çözüm ilkesini ortadan kaldırıyor.’ Dedi. Bandırma Belediye Başkanı Mirza ‘ Büyükşehir’e geçerken gereken uygulamaları, protokolleri, Daire müdürlerimizi de aldık ve başkana gittik.(Edip Uğur) bunları yapmamız lazım dedik. ‘Peki yapalım’ dedi. Elimizin altında hepsi hazırdı. Çıkardık imzalanması gereken protokolleri ben önceden imzalamıştım çıkarıp önüne koydum. Şaşırdı ‘başkan sen hazırlayıp gelmişsin dedi. Ben de dedim ki evet şimdi konuştuklarımızı ben öncesinde hazırlayıp yazdım ve yanımda da getirdim. Uygulayalım hemen hayata geçsin. ‘Yok, ben imzalamam’ dedi

BASKİ KARMAŞASI

Eskiden köy hizmetleri vardı. Büyükşehre geçen birimler kendi işlerini görürdü. Büyükşehre geçtiler. Şimdi yapamıyorlar. Bandırmadan örnek vereyim. Daha önce organizelerdi. Su örneği Gönen regülatöründen suyun arıtılması, depolara götürülüp şehre kanal ize edilmesi. Kesip açma işlemleri. Dört dörtlüktü bu işlemler, sorunsuz. Düzenli işliyordu. Büyükşehre geçişte 6 ay gibi bir sürede olmasına rağmen hepsi altüst oldu. Bizim yıllardan buyana sekiz senedir taşeron olarak çalıştırdığımız işçiler kapı dışarı edildi. Kendi adamları getirildi. Fakat ne endeks yazmasını biliyor ne abone yapmasını biliyor ne açma kesme işini. Bandırma BASKİ de büyük bir karmaşa yaşadılar.

ABONE YAPMAYI BİLMEYENLERİ İŞE ALDILAR

Açma kapama işini bilmeyen insanları işe getirdiler. Herkes belediyeye bize geldi. Aynı şey kanal işi ile ilgilide yaşandı. Örneklerini vermek gerekirse eski vergi dairesi var dairesinin çatısı üzerinden sallanan panel yüzünden yol 3 gün kapalı kaldı. Ana caddeden bahsediyoruz. Sebebi ise itfaiye gelip te onu oradan söküp alamadı. Bizden çıktı o işte. İtfaiyenin alanına giriyor. İki itfaiye aracı almıştık. Kaza yaşandığında gerekli ekipmanları, arama kurtarma ekipmanlarını hazırlamıştık. Araç gereçlerimiz Büyükşehir’e geçti. Bizim itfaiyemiz sadece yangına gitmezdi ki. Bandırma rüzgârlı. Yaz döneminde toz olan yolları var. Geceleri caddeler pırıl pırıl olur, pazaryerleri yıkanır temizlenirdi ve bunları İtfaiye yapardı. İtfaiye Büyükşehir’e geçti. Onlarda gelip yapmıyor. Biz buna çözüm olarak büyük bir tanker yaptırdık yolları sulamak pazaryerlerini yıkamak için. İlginçtir bizim yaptığımız şeyler şuanda bize verilmedi. BASKİ Genel Müdürü iyi bir bürokrat ve kendisini seviyoruz. Bizden Gelip Rica Etti. Bir yer istedi. Verdiğimiz yeri 10 bin liraya kiraya verebilirdik. Köşede bankalar var.14-15 bin lira kiraları. Rica ettiler verdik. Çünkü vatandaş abone olacak bilmiyor Baski ‘ye gidileceğini Belediye’ye geliyor. Önce belediyeye geliyor bizde BASKİ’yi gösteriyoruz daha sonra Baski’nin yolunu tutuyor.

BÜYÜKŞEHİRLE İLİŞKİLERİMİZ NASIL MI?

Kapalı çarşıda olan bir yerimizi de kolaylık sağlayarak BASKİ’ye şube olarak verdik. İtfaiyede elektrik etüte bağlı bir odamız vardı. Malzemelerimiz vardı orada da Büyükşehirden bir yazı geldi. ’Derhal orayı da boşaltın diye. İlişkilerimiz böyle.

BANDIRMANIN KANAATİ

İtfaiye hiç bir şey yapamayacak. Su kanaldaki kanal hizmetleri için 2 tane büyük kanal makinesi yaptırmıştık. Şimdi Büyükşehir’e verdik onları da. Bize diyorlar ki’ yağmur suları size ait onları siz açın. İki kanal aracımızı verin geriye biz açalım. Onları ben açayım. Organize değiller. Bakış açıları şöyle; Bandırmada gelir getiren ne varsa onlarda olacak. Yapılacak iş varsa o bizde.2014 bütçesi 100 milyon lira idi. Şu anda 60 milyon civarında gerçekleşti ve 40 Milyonu Büyükşehir’e gitti. Tam 20 milyon iller bankası payımız o tarafa gitti. Büyükşehir ve Baski payı diye. Oraya bağlanan dairelerden elde ettiğimiz daireler balık ve sebze halleri onlara geçti. Her ikisinin değeri belki de 60 trilyon. Yer değeri oda onlara geçti. Otopark, tır parkı onlarda. Hadi diyelim ki 40 milyon Büyükşehirde. Kabul ettik te. Peki, büyükşehir Bandırma için ne yaptı ne yapıyor?

ATIK BEDELLERİ

Vatandaş bana gelmiş su faturası ile hesap soruyor. Ona dedim ki hangi partili olursan ol. Su faturalarının BASKİ’ye geçtiğini bilmiyor musun? Dedi ki öyle söylüyorlar. Fatura arasındaki farkı bana anlatıyor. Bunu belediye değil BASKİ yaptı. Büyükşehir Gelirleri aldığı gibi daha başka şeyleri de almak istiyor. Sahil bandı bize ait. Oranın çay bahçeleri, gazinolarının kiralarını almak istiyorlar ben komisyonda kendilerine dedim ki; Orada park ve bahçelerde çalışan 50 personelim var 30 tanesi buradaki çay bahçelerinde çalışıyor.

4 Mevsim çiçek ekerim, çöpleri toplarım. Işıklandırırım. Tüm bunları ben yapıyorum. Siz kirasını almaya geleceksiniz. Sizinse burası ben bunları niye yapayım. Yapmam. Sonra dediler ki Atatürk parkını, Hürriyet Parkını alıyoruz. Ben sordum neden almak istiyorsunuz diye. Orada restorantlar var oraların kiraları için istiyorlar. Hazır yapılmış bir park orası. Hizmet yapmak mı istiyorsunuz yapılacak park var orayı göstereyim. Yapın o parkı. Adına da büyükşehir yazın. Hizmet değil paraları almak istiyor. Bandırmalı büyükşehrin kendilerine bir şey vermeyeceğini anladı.’

PARTİ İÇİNDE DE RAKİPLERİMİZ VARDI

Bandırma Gazeteciler Cemiyetinin yılın enleri töreninde yılın siyasetçisi olarak seçtiği Başkan Dursun Mirza MERHABA Gazetesine yaptığı açıklamada, en önemli etken sanırım üst üste Bandırmanın Partisi olarak seçimi kazanmış olmamız.’ dedi. Mirza, 2009’da Sedat Bey’in seçimi kazandığı dönem kıl payı bir seçimdi. Benim seçilmemde büyük bir farkla seçilmiş olduk. Benim ikinci dönemim diye düşünüyorum çünkü bundan öncede başkan yardımcılığı yapmıştım. Sedat başkan ile birlikte çalıştım. Parti içinde de ciddi rakiplerimiz vardı.

ÖZTAYLAN ÖRNEK VERDİ DEDİ Kİ;

Bandırmada ön seçim yapıldı ve onların arasından ayrılarak bu ön seçimden çıkarak 2bin üyenin seçiminden çıkmış olduk. Ön seçimi halkında oylaması ile büyük bir farka seçildim. Partide tabandan gelerek ilçe başkanlığı, meclis üyeliği başkan yardımcılığı ve şimdide belediye başkanlığı yapıyorum. bu seçimi alabilmek için AKP’liler tüm olanakları kullandılar. Beni ziyarete geldi Cemal Öztaylan ve dedi ki; Siyasette tepeden inme bir yere gelmeye çalışanlar Dursun Mirza’yı örnek alsın.
SAMİMİ OLDUM VE KAZANDIM

Toplumun her kesiminden oy aldım. AKP, MHP, Tarikatı, Alevisi her kesimden oy aldım. Toplumun her kesimi ile barışık biriyim. Ak Partiliyim ama oyumu Mirzaya verdim diyenleri duydum. Hizmet etmek ve sorunları çözebilmek beni bir birey olarak ta mutlu ediyor. Bu başarının nedeni. Samimiyet. İçimden ne geliyorsa öyle davranıyorum. Laf olsun diye de konuşmadım. Vatandaş samimiyeti buldu ve karar verdi. Hep doğruları söyleyerek kazandım. Yapılamayacak işine yaparız demedim. Yapamayız dedim. Önceden kızıyor ama sonra anlıyor. Yoksul, gariban vatandaşın derdi de benim derdim derim.

BİZ HAZIRIZ

Bandırma yağan kardan ciddi manada etkilenmedi. Ama İzmir yolunda köylerde sorunlar vardı. Elektrikler verilemedi. Olası bir yoğun kar yağışına karşı önlemlerimizi biz aldık. Hazırlıklıyız. Sadece yollara tuz atmıyoruz. Solüsyon döküyoruz. Araçlarımızı hazır tutuyoruz. Bandırma’da daha çok rüzgar olur.

ÖZEL HABER SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.