Balıkesir Merhaba Gazetesi

İDRAR KAÇIRMA (ÜRİNER İNKONTİNANS)

İDRAR KAÇIRMA (ÜRİNER İNKONTİNANS)
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
26 Aralık 2014 - 0:06

İDRAR KAÇIRMA (ÜRİNER İNKONTİNANS)

 

Toplumda  erkekte ve kadında çoğunlukla yaş ilerlediğinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalar kendilerini toplumdan uzaklaştırırlar. Sorun kişinin kendisine göre çok büyüktür. Otobüse binerken veya dışarıda tuvalet ararken idrarını tutamaz ve kaçırır. Bu kişi artık kendini eve kapatmaya başlar. Ne düğünlere ne de arkadaş toplantılarına  gitmez olurlar.

 

Alışverişe çocuklarını veya komşularını göndermeye başlarlar. İdrar kaçırmanın bir hastalık olduğunu tedavisinin mümkün olduğunu bilmezler. Ne doktora ne başkasına durumlarını söyleyemezler. UTANIRLAR ! ! ! …….

İdrar kaçırma yaşlılarda ne gibi sorunlara yol açar?

Üriner inkontinans belirgin fiziksel ve psikososyal  ve sağlık bakımı maliyetine neden olmaktadır. Bu durum rahatsız edicidir ve yaşlı hastalarda cilt problemlerine ve tuvalete yetişmeye çalışırken düşmelere yatkınlık oluşturur. Hastada hijyen kaybına, komşu bölgelerde cilt problemlerine, bası yaralarına, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarına, psikolojik sıkıntılara, sosyal izolasyona, kendine güven ve saygı yitimine, düşme riskinde artışa, yaşam kalitesinin düşmesine ve bakımevine yerleştirilme riskinde artışa, bakıcıda ise tükenmişlik ve depresyona neden olmaktadır.

Sosyal bir damga ve utanma, izolasyon ve depresyona neden olur. Üriner inkontinans uzun dönem bakımevine yerleştirmeye karar vermede kolaylaştırıcı rol oynayan önemli bir faktördür. Üriner inkontinans ile ve komplikasyonlarıyla başa çıkmanın yıllık maliyetinin 20 milyar dolardan daha fazla olduğu tahmin edilmektedir. En düşkün yaşlıda bile çoğunluğu tedavi edilebilir, tam şifa sağlanabilir.

İdrar kaçırma sorununun tedavisi var mıdır?

İdrar kaçırma tedavisi olan bir hastalıktır. Ancak, hastalar tarafından sıklıkla saklanmakta ve sağlık profesyonelleriyle paylaşılmamaktadır. Bu nedenle ileri yaştaki tüm hastalar, doktora başvuru nedenleri ne olursa olsun, idrar kaçırma yönünden ayrıntılı bir şekilde sorgulanmalıdır. İdrar kaçırmanın tedavisi tamamen altta yatan nedenle ilişkilidir. Stres inkontinansı ve ileri prostat hastalıkları dışında çoğu zaman cerrahi girişim ihtiyacı gerektirmemekte, ilaçla veya yaşam tarzı değişiklikleri ile olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

Bize düşen özellikle yaşlılarımıza biraz zaman ayırıp onları konuşturmak. Neden dışarı çıkmayı bıraktıklarını öğrenip onlara yol göstermek.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.