Balıkesir Merhaba Gazetesi

İHH “Tüm Dünyaya Sesleniyoruz’’

İHH “Tüm Dünyaya Sesleniyoruz’’
09 Mart 2022 - 13:51

İHH “Tüm Dünyaya Sesleniyoruz’’

 

Balıkesir İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği (İHH), AHP meydanında bir açıklama yaptı.

 

Açıklamaya, Balıkesir İHH üyeleri, çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda kadın katıldı. Yardım derneğinin basın açıklaması Balıkesir Genç İHH Ortaöğretim Sorumlusu Erva Elif Vızlı tarafından okundu.

 

İNSANLIĞA KARŞI SUÇ

 

“Doğu-Batı fark etmeksizin her kadının öncelikle yaşama, giyinme, yeme-içme, inanç ve ibadetlerini özgürce ifa etmesi gayesiyle birleştikleri belirtilen açıklamada, Doğu Türkistan’da olduğu gibi kadınların savaşların en çok kaybeden cephesi olduğu kaydedildi. Sadece Doğu Türkistan Hoten bölgesindeki bir kampta 15 bin kadının tutulduğu bilgisi verilen açıklama, şu şekilde sürdü: “Çin’in Doğu Türkistanlılara etnik ve dini gerekçelerle yapmış olduğu bu sistematik ihlaller, uluslararası hukuka göre soykırım ve insanlığa karşı suçlar kategorisinde olan suçlardır.”

 

DÜNYA KADINLARINA SESLENİLDİ

 

“Çin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesidir ve Birleşmiş Milletler bünyesindeki çok sayıda insan hakları sözleşmesine taraftır. BM ve BM üyesi tüm devletler Çin’in yapmış olduğu bu suçları durdurmakla sorumludur. Biz buradan dünyanın tüm kadınlarına sesleniyoruz; dini, inancı, uyruğu ne olursa olsun dünyanın tüm kadınlarını Doğu Türkistanlı kadınlarla dayanışmaya davet ediyoruz. Bizim hakkımız sizin de hak alanınızdır. İhmal etmelerine izin vermeyin. Lütfen bize ses verin”.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.