Balıkesir Merhaba Gazetesi

“İKİ VATAN TEK CAN TÜRKİYE – AZERBAYCAN”

“İKİ VATAN TEK CAN TÜRKİYE – AZERBAYCAN”
03 Ekim 2020 - 10:20

“İKİ VATAN TEK CAN TÜRKİYE – AZERBAYCAN”

 

Memur-Sen’e bağlı Genç Memur-Sen Balıkesir İl Temsilcisi Akın Ertekin Eğitim-Bir-Sen Balıkesir 1 Nolu Şube binasında bir açıklaması yaptı.

Genç Memur-Sen Balıkesir İl Yönetimi Azerbaycan ile ilgili yaşanan olaylara yönelik basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklaması Pandemi tedbirlerine uygun olarak Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube binasında gerçekleştirildi.

Genç Memur Sen Balıkesir İl Başkanı Akın Ertekin, “Dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’da 30 yıldır Ermenistan tarafından işgal edilmiş topraklarını işgalden kurtarma mücadelesinde “Bu haklı ve onurlu mücadelede, Şehit olan Azerbaycanlı kardeşlerimizi anmak ve ne olursa olsun Azerbaycan halkının yanında olduğumuzu açıklamak için buradayız.” dedi.

 

Diplomasinin Ötesinde Bir Kardeşlik”

Genç Memur-Sen Balıkesir İl Temsilcisi Akın Ertekin tarafından yapılan Azerbaycan’da yaşanan olaylara yönelik basın açıklamasında, “Bütün diplomatik ilişkilerin ötesinde derin bir bağ ile birbirlerine “Kardeş” diyen Türkiye ve Azerbaycan dostluğunun boyutu telaffuzu ile vakidir. İki devlet ve tek millet olmanın tarihsel şuuru gün geçtikçe daha fazla anlam kazanmakta ve pekişmektedir. Bu kardeşlik hiç şüphesiz tarihte devletlerarasında ortaya konulan en samimi ve en kadim dostluk olarak; diplomasinin “ devletlerin dostları yoktur, çıkarları vardır” teamülüne de meydan okumaktadır.” İfadelerine yer verildi.

Türkiye’ye Karşı Hep Üç Maymun”
Erteki konu ile ilgili açıklamasında, “Ermenistan otuz sene önce uluslararası hukuku hiçe sayarak, Azerbaycan toprağı olan Karabağ’ı işgal etmiş ve bu işgal esnasında hiçbir ahlaki kural tanımayan saldırganlığı ile adeta bir katliam gerçekleştirmiştir. Azerbaycan topraklarının neredeyse beşte birini işgal eden ve milyonlarca insanı yurtlarından ederek, başta Hocalı’da yaptığı soykırımı ile insanlık suçu işleyen Ermenistan’ın tescilli bir saldırgan olduğunu biliyoruz. Ancak ne acıdır ki bütün dünya devletlerinin söz konusu “biz” olunca ortaya koyduğu “üç maymun” u oynama tavrı yine değişmemiş ve Azerbaycan’ın haklı mücadelesi her koşulda uluslararası camiada örselenmiştir.” Diye konuştu.

Dünya Beşten Büyüktür İradesinin Ardındayız ”
Şube Başkanı Ertekin açıklamasının devamında şöyle kaydetti: “ 28 Eylül sabahı Ermenistan silahlı güçlerinin yeniden ahlaksızca yaptığı saldırıya meşru müdafaa hakkını kullanan Azerbaycan’ın yanında olmak boynumuzun borcudur. Bir yanda kendi toprakları işgal edilen Kardeş Ülke, diğer yanda ise işgalci konumunda olan bir ülke varken; bizlere de “Dünya Beşten Büyüktür” diyen iradenin arkasında durarak, haklı olan Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında, omuz omuza mücadele vermekten başka seçenek yoktur. Bu saiklerle uluslararası hukukun işletilmesi noktasında; başta Birleşmiş Milletler olmak üzere bütün dünya ülkelerini inisiyatif almaya ve Ermenistan’ın hukuk tanımazlığına karşı tavır almaya davet ediyoruz.

Her Zaman Koşulsuz Yanındayız ”
Bizler, bugün Ermenistan’ın uluslararası hukuku hiçe sayarak, dost ve kardeş ülke Azerbaycan topraklarına yönelik haksız saldırılarını, insanlık dışı işgallerini protesto etmek, hiçbir şekilde izahı olmayan hukuksuz saldırılar nedeniyle Şehit olan Azerbaycanlı kardeşlerimizi anmak ve ne olursa olsun Azerbaycan halkının yanında olduğumuzu açıklamak için buradayız. Tekrar Ermenistan’ın saldırılarında şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyor; İki Devlet Bir Millet olduğumuz Azerbaycan halkının yanında her fırsatta koşulsuz olarak duracağımızı bütün dünyaya ilan ediyoruz.”
Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube binasında yapılan basın açıklamasına Genç Memur-Sen İl Başkanı Akın Ertekin, Başkan yardımcıları Talha Tezer, Fatih Şen, Emrah Alpcan, Ercan Aktaş ve Azeri bir vatandaş katıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.