Balıkesir Merhaba Gazetesi

İKİ  YÜZLÜ SİYASETİN ÇİRKİN YÜZÜ ÜZERİNE

İKİ  YÜZLÜ SİYASETİN ÇİRKİN YÜZÜ ÜZERİNE
03 Kasım 2014 - 0:08

Genel

 CHP Karesi İlçe Başkanı Yaşar Evci, parti binasında düzenlediği basın toplantısında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin 6 aylık icraatını değerlendirirken konutlarda %58,  iş yerlerinde ise %66’lık zamdan dem vurarak bu zammı yargıya taşıyacaklarını söylemiş.

 Oysa Balıkesir Büyükşehir Belediyesi suya zam değil, yasa gereği BASKİ yönetmeliğini hazırlayarak uygulamaya geçirmiş ve söz konusu BASKİ yönetmeliği de CHP ve MHP’li Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerinin oy birliği ile kabul edilmiş ve yürürlüğe girmiştir.

 Bilindiği gibi BASKİ Genel Kurulu üyeleri Büyükşehir Belediye Meclis üyeleridir.

 15 Mayıs 2014 tarihinde yapılan BASKİ Genel Kurulunda kabul edilen yönetmelik sayısı  14 adettir.

14 Yönetmelikden biride ( TARİFE YÖNETMELİĞİDİR ).   BASKİ, (Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi), yetkililerinin Büyükşehir Belediye Meclisince oy birliği ile kabul edilip yürürlüğe giren yönetmeliği uygulama zorunluluğu yasa gereğidir.

Bu yönetmeliğe CHP ve MHP’li Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri de oy vermiştir.

 CHP Karesi İlçe Başkanı Yaşar Evci’ye sormak gerekmez mi?

Büyükşehir Belediye Meclisinin CHP’li üyeleri BASKİ’nin tarife yönetmeliğine oy verdiler mi vermediler mi ? Aynı soruyu MHP’li Belediye Meclis Üyelerine de yöneltiyorum.   Bu tür siyasi oyunlarla Balıkesir halkını yanıltmak sureti ile yapılan değerlendirmeler ikiyüzlü siyasetin çirkin bir yüzü olarak değerlendirmemek mümkün değil.

 Ak parti, CHP ve MHP’li Meclis üyelerinin oylarıyla kabul edilen BASKİ Tarifeler Yönetmeliği’ne göre Su tüketim Bedelinin %50 oranında atık beledi alınması’ na karar verildiği halde, Balıkesir halkını yanıltmak amacı ile beş ay sonra ortaya cıkıp basın toplantısı tertipleyip halkı yanıltmak CHP’nin siyasi bir tercihi olabilir.

 Ancak, bu tür değerlendirmelerde hesap sorulması gereken ilk merci herhalde sayın İlçe Başkan’ının kendi partisinin üyelerinden hesap sorulması olsa gerek.Yani, CHP İlçe Başkanı Evci’nin kendi partisinin Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerine böyle bir yönetmeliğe neden oy verdiklerini kamuoyuna açıklama yapmaya davet etmelidir..

 Önce oy vereceksin, sonrada ortaya çıkıp basacaksın yaygarayı.

 Gel de buna ikiyüzlü siyasetin çirkin yüzü deme.

 Sormazlar mı CHP’li ve MHP’li Meclis Üyelerine oy verdiğiniz bir yönetmelik uygulanırken neden vatandaşı bilgi kirliğine sevk ediyorsunuz ?

Acaba kabul edilen BASKİ yönetmeliğin de konut ve iş yerlerindeki vatandaşların hak ve menfaatlerine yönelik maddeler yok mu dur ?

 O kadar çok ki, vatandaşı koruyan madde. BASKİ Yönetmeliğe göre sayaç bedeli alınmayacaktır. Buna karşılık her faturada 1 ton su bedeli “Bakım Ücreti” alınmasına karar verilmiştir.

Oy birliği ile Mayıs ayında kabul edilen bu konular  5 ay boyunca hiç gündeme gelmezken Genel seçimlerin yaklaştığı bir dönemde ucuz siyasetin bir örneği olarak CHPli ve MHPli siyasetçiler tarafından istismar konusu edilmeye başlanması manidardır.

“Katık Atık Bedeli” ve “Bakım Ücreti” ne Meclis’te “EVET” oyu veren Partiler 5 Ay sonra hemşerilerimize yanlış bilgiler vererek  siyaset oyunu oynamaya başlamışlardır.

Katı atık bedeli  “ATIKSU ALTYAPI VE EVSEL KATI ATIK BERTARAF TESİSLERİ TARİFELERİNİN BELİRLENMESİNDE UYULACAK USUL VE ESASLARA İLİŞKİN YÖNETMELİK”  gereği çevresel alt yapı hizmetlerinde kullanılmak üzere alınması ZORUNLU olan bir bedeldir.

Yönetmelik gereği Büyükşehir ve İl, İlçe Belediyeleri tarafından toplanan bu bedel ayrı bir hesapta toplanıp sadece Kentsel veya endüstriyel atıksuların toplanması, arıtılması, deşarjı veya geri kazanımı ve ıslahına ilişkin yatırımlara, Atıksu sistemlerinin işletmesi, bakım ve onarımına, Arıtma çamuru bertarafına veya geri kazanılmasına, Evsel katı atıklar için toplama, taşıma, aktarma, geri kazanım (kompost, yakma) ve bertaraf tesisleri kurulması, işletilmesi, kapatılması ve kapatma sonrası izlenmesi ve bakımına harcanma zorunluluğu vardır.

 Atık su bedeli uygulaması yasal zorunluluktur…Uygulanmadığı takdirde hemşerilerimize hizmet etmek üzere kurulmuş olan BASKİ’yi zarara uğratmak sebebiyle yöneticileri hakkında “zimmet” suçu oluşur…

Atık su bedelinin miktarının nasıl hesaplanacağı yönetmelikle belirlenmiştir. Ülkemizde genel uygulama su tüketim bedelinin %50 sidir… BASKİ nin uygulayacağı oran CHP-MHP ve AK PARTİnin oybirliği ile aldığı karar gereğince %50 olmuştur.

Atık su bedeli ülkemizde diğer illerde ve şehrimizin merkez ilçe hariç diğer ilçelerinde uygulanan bir hizmet bedelidir. Örneğin bir CHP Belediyesi  olan Ayvalık’ta bu oran %100 dür…Ak Partili Bursa, Ankara, İstanbul, İzmit illerinde %50 uygulandığı gibi MHPli Manisa, CHPli Çanakkale, Aydın illerinde de %50 oranında atık su bedeli yıllardır alınmaktadır… Hatta Ankara’da CHPli Murat Karayalçın döneminde %100 oranında uygulanırken Ak Partili Melih Gökçek bu oranı %50ye düşürmüştür.

Yasayı incelemeyen ve üstelik Mecliste kendi partisinin oylarıyla belirlenen atık su bedeli ve bakım ücretini şimdi aradan 5ay geçtikten sonra siyasi polemik konusu yapılmasını ikiyüzlü siyasetin çirkin bir yüzü olarak değerlendirmek bence mümkündür.

BÜYÜKŞEHİR’DE GÖREV DEĞİŞİKLİKLERİ

Bir haftalık aradan sonra siz değerli “MERHABA BÜYÜKŞEHİR GAZETESİ” nin okurlarıyla beraberiz.

Süre kısa olmasına rağmen, bir hafta içinde Balıkesir’de önemli gelişmeler oldu.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreter’liğine, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın A. Edip Uğur’un Baş Danışmanı Mehmet Bozdemir atandı ve görevine başladı.

Yeni görevinde, Sayın Bozdemir’e başarılar diliyorum.

Balıkesir’in, gelişip büyümesine katkı sağlamasını ve önemli hizmetlere imza atmasını Yüce Allah’tan temenni ediyorum.

Henüz kuruluş aşamasında olan resmi kurumlardaki bu tür görev değişikliklerini normal karşılamak gerekir.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliğine bir süre vekalet  eden ve İtfaiye Daire Başkanlığından Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığına atanan Nazım Ergen ile Büyükşehir İtfaiye Müdürlüğünden İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanlığı görevine atanan Fikret Tezcan’a da yeni görevlerinde başarılı diliyor ve başarılı hizmetler vereceklerine inanıyorum.

AKTÜRK, ERTEKİN’İ İKNA ETMİŞ!        

Bugün Eskişehirspor’la karşılaşacak olan Balıkesirspor Kulüp  Başkanı Tuna Aktürk, geçen hafta Teknik Direktör İsmail Ertekin ile birlikte düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine, Bursaspor maçından sonra Teknik Direktör İsmail Ertekin’in istifa etmek istediğini, ancak “biz beraber geldik. Beraber gideriz” diyerek Ertekin’i ikna ettiğini açıkladı.

Bu parça bana yabancı gelmedi aslında.

“Beraber yürüdük, biz bu yollarda…” sözüne karşı Aktürk “Beraber geldik, beraber gideriz..” demeye getiriyorsa vay Balıkesirspor’un haline..

Siz gidiyorsanız, “güle güle gidin” ama Balıkesirspor’u kendinizle birlikte götürmeye ne hakkınız var.

Balıkesir sevdalıları buna izin vermezler  bunu böyle bilin, ona göre stratejiler uygulayın.

Balıkesirspor kimsenin yan bahçesi değil, Balıkesirspor, Balıkesir’e gönül verenlerin kalbidir.

Benden söylemesi..

Neyse, besın toplantına devam edelim.

Basın toplantısında Eskişehir’de bugün yapılacak olan maçı da değerlendiren Teknik Direktör İsmail Ertekin şu açıklamada bulundu.

Bu maç her iki takım için de önemli bir maç, Bursaspor maçında kendi saha ve syizrcimiz önünde hayal kırıklığına uğradık. Bu kötü tablodan çıkmak için birlik ve beraberliğimizi korumalıyız. Süper Lige kolay gelmedik. Taraftarlarımız bize sinerji versin. Eskişehirspor maçı ile birlikte gücümüzü göstereceğiz” dedi.

Evet, inşallah, Eskişehirspor maçı, Balıkesir için başarının dönüm noktası olur.

Ya olmazsa…

Bunun da cevabını önümüzdeki basın toplantısında sorumlu ve de yetkililere sorar, aldığımız cevapları siz değerli okurlarımızla paylaşırız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.