EkonomiGündemTürkiye Gündemi

İkinci El Araç Piyasasında Sert Düşüş

Erkoç: "İkinci El Piyasasının Canlanmasını Beklerken %20 Daralma ile Hayal Kırıklığına Uğradık"

İkinci El Araç Piyasasında Sert Düşüş

Erkoç: “İkinci El Piyasasının Canlanmasını Beklerken %20 Daralma ile Hayal Kırıklığına Uğradık”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Motorlu Kara Taşıtı İstatistikleri Mayıs ayı verilerine göre, ikinci el araç piyasasında önemli bir daralma yaşandı. Geçen yılın Mayıs ayında 741 bin 828 olan satışlar, bu yıl aynı dönemde yüzde 20.62 oranında düşerek 588 bin 886 adede geriledi. Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, ikinci el araç piyasasındaki durgunluğu değerlendirdi.

Ikinci El Arac Piyasasinda Sert Dusus 1

Erkoç, TÜİK verilerine göre, geçen yıl Ocak-Mayıs döneminde 3 milyon 335 bin 221 adet olan ikinci el otomobil pazarının, bu yıl aynı dönemde yüzde 16.38 oranında gerileyerek 2 milyon 789 bin 45 adede düştüğünü belirtti. Otomotiv piyasasındaki performans kaybının her geçen gün daha belirgin hale geldiğini ifade eden Erkoç, bayram dönemlerinde hareketlenmesi beklenen piyasada bu yıl herhangi bir canlılık yaşanmadığını söyledi.

Bayram Hareketliliği Beklentisi Karşılanmadı

Erkoç, motorlu araç satıcılarının bayram döneminde otomobil piyasasında bir hareketlilik beklediğini ancak bu beklentinin gerçekleşmediğini belirtti. Sıfır araç satan bayilerin kampanyalar yaparak satışlarını artırabildiğini, ancak ikinci el ticareti yapanların bu şansa sahip olmadığını vurguladı. Yüksek kredi faiz oranları ve düşük vade sayılarının ikinci el piyasasını durma noktasına getirdiğini ifade eden Erkoç, vatandaşların araç almak yerine paralarını faizde değerlendirmeyi tercih ettiğini söyledi.

Ikinci El Arac Piyasasinda Sert Dusus 2

Genel Güvenlik Yönetmeliği ve Hurda Araç Sorunu

7 Temmuz’da uygulanması planlanan ancak 31 Ağustos’a ertelenen otomotivde Genel Güvenlik Yönetmeliği hakkında da değerlendirmelerde bulunan Erkoç, Türkiye’de yaklaşık 35 milyon motorlu araç bulunduğunu ve bunların yüzde 35’inin 20 yaşın üzerinde olduğunu belirtti. Bu araçların trafikten çekilmeden yeni yönetmeliğin uygulanmasının zor olduğunu ifade eden Erkoç, hurda araçların trafikten çekilmesinin ekonomiye büyük bir darbe vuracağını söyledi.

Ikinci El Arac Piyasasinda Sert Dusus 3

Erkoç, hurda indiriminin şu an uygulanmasının ciddi sonuçlar doğuracağını ve sektör paydaşlarının fikirlerinin alınması gerektiğini vurguladı. Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat’ın araç piyasasında oluşan köpüğün ortadan kaldırılması için toplantılar düzenlediğini belirten Erkoç, bu konuda da TOBB Otomotiv Meclisi üyelerinin, ticaret odalarının, MASFED’in, ODMD, OYDER, OSD gibi sektör kuruluşlarının fikirlerinin alınmasının faydalı olacağını söyledi.

Araç Almak İçin Uygun Zaman

Erkoç, fiyatların daha fazla düşmeyeceğine inanmadıklarını ve gerek sıfır gerekse ikinci el araç almak için uygun bir zaman olduğunu belirtti.

6 İpucu İle Elektrikli Araç Bakımınızı Kolaylaştırın!

Bülten

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu