Balıkesir Merhaba Gazetesi

İkinci Tur Oyları Rekor Kırıyor

İkinci Tur Oyları Rekor Kırıyor
25 Mayıs 2023 - 17:05

İkinci tur oyları rekor kırıyor. Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turunda yurt dışındaki temsilciliklerde oy verme işlemi son buldu. Ama gümrük kapılarında ise oy verme işlemi sürüyor.

 

İkinci Tur Oyları Rekor Kırıyor

28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi’nin 2. turu için yurt dışı temsilciliklerinde dün itibarıyla oy verme işleminin tamamlandı. Bundan dolayı oy kullanamayan vatandaşlar, karayolu ile sınır kapılarına gelerek oylarını kullanıyor.

Gümrüklerde oy kullanma süresinde son 3 gün kalmasına rağmen katılım oranı ve kullanılan oy sayısı adeta rekor kırdı. Yüksek Seçim Kurulu, dün saat 23.00 itibarıyla yurt dışında oy kullanan seçmen sayısının 1 milyon 889 milyon 398 olduğunu açıkladı.

Oy kullanmak için Almanya’dan geldi

Avrupa ülkelerinde yaşayan bazı Türk vatandaşları da Kapıkule Sınır Kapısı’na gelerek oylarını kullandı. Ali Selçuk Almanya’dan geldiğini ve vatandaşlık görevi olarak oy kullandığını belirtti. Ayrıca Ali Selçuk, her vatandaşın oy kullanması gerektiğini söyledi. Selçuk, “Oy kullanmaya geldik. Vatanımıza, milletimize hayırlı olsun. Her vatandaşın oy kullanması gerektiğini düşünüyorum. Yurt dışında, Almanya’da yaşıyorum. Oy kullanmak için bugün buraya geldik. Vatana millete hayırlı olsun” dedi.

 

“Hayırlısı olsun”

Fransa’dan ülkeye giriş yapan Abbas Polat, oy kullanma işleminin ardından Bursa’ya gideceğini iletti. İHA2ya konuşan Polat, “Her zamanki gibi çok mutluyuz. Tabii ki insanın ülkesi gibi başka hiçbir yer olamaz. Her zaman gurur duyuyoruz. İnşallah insanlarımız için en hayırlısı hangisi ise Allah onu nasip etsin. İnşallah hayırlısı olur” diye konuştu.
Seçmenler tatil günleri de dahil 24 saat oy kullanabilecek. Öte yandan, gümrük kapılarında oy verme işlemleri 28 Mayıs 2023 Pazar günü saat 17.00’de sona erecek.

 

Ayrıca daha fazla haber için tıklayın…

gazetemerhaba.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.