Balıkesir Merhaba Gazetesi

İktidarı sorumluluğu üstlenmeye çağırdılar

İktidarı sorumluluğu üstlenmeye çağırdılar
26 Kasım 2014 - 0:08

Genel

Kadın avukatlar, kadına yönelen şiddete dikkat çekti. Balıkesir Barosu Kadın Komisyonu üyesi avukatlar, devletin ve iktidarın sorumluluğu üstlenerek çare üretmesini istedi.

Balıkesir Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu üyeleri, kadına yönelen şiddetin ortadan kaldırılması için devletin ve siyasal iktidarın bütün kurumlarıyla birlikte sorumluluk üstlenmesi çağrısında bulundu. 25 Kasım Kadına Yönelen Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısı ile Baro binasında bir açıklama yapan Kadın Komisyonu üyesi kadın avukatlar adına Kezban Kalcı, bir bildiri okudu. Bildiride, “Kadına yönelen şiddetin ortadan kaldırılması için öncelikle devletin ve iktidarın ilgili bütün kurumlarıyla sorumluluk üstlenmesi, ilgili tüm sivil ve resmi kuruluşlarla iş birliği yaparak, yaşamsal öneme sahip bu sorunun ortadan kaldırılması için gerekli sosyal politikaların yaşama geçirilmesi ile mümkün olacaktır” denildi.

BASININ YAKLAŞIMI ELEŞTİRİLDİ

“Dünyada ve Türkiye’de kadına yönelik şiddet ve kadının bedeni, kimliği ve emeği üzerinden baskı her geçen gün artmaktadır” denilen açıklamada, basının olaylara yaklaşımı da eleştirildi. Kadına yönelen şiddetin yazılı ve görsel basında sunulan haber anlayışı ile magazinleştirildiği de savunularak, “Şiddete uğrayan kadının ne yaptığı, ne giydiği, ne söylediği, sorgulanarak fiziksel, cinsel ve sözlü saldırıya uğrayın kadınların bunu hak edip etmediği tartışılarak kurbanlar suçlanmaktadır” denildi. Kadın avukatlar, özellikle boşanma davalarında kendilerinin de savunma yaparken saldırılara maruz kaldıklarını belirttiler. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.