Balıkesir Merhaba Gazetesi

İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı

İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı
25 Şubat 2022 - 14:52

İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı

 

Vali Hasan Şıldak başkanlığında Balıkesir’in eğitim potansiyelini artırmak için yürütülen Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi (BİGEP) kapsamında yapılan çalışmaların değerlendirildiği toplantıların 4’ncüsü düzenlendi.

 

Balıkesir Öğretmenevi’nde yapılan toplantıya Vali Hasan Şıldak’ın yanı sıra Altıeylül Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, Karesi Kaymakamı Metin Arslanbaş, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, AB ve Dış İlişkiler Bürosu Koordinatörü Tülin Akgül, İlçe Milli Eğitim Müdürleri katıldı.Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesiyle İl genelinde  oluşan enerjiyi ziyaretlerle de  yakından takip eden Vali Şıldak çalışmaların istişare edildiği değerlendirme toplantılarıyla projede ne aşamada olunduğu ve çalışmaların nasıl ilerlediği hakkındaki bilgileri güncel tutuyor.

 

Sınav Sonuçları Hakkında Değerlendirmeler Yaptılar

 

İkinci dönem itibariyle projede yapılan yeniliklerin görüşüldüğü toplantı Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Keren ve Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami Günnü tarafından Karesi ve Altıeylül İlçelerinde yürütülen çalışmalar ve istatistiki bilgilere ilişkin sunumları ile başladı. Sunumların ardından İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı tarafından yapılan ayrıntılı sunumla yürütülen çalışmalar ve projeyle akademik başarının takip edilmesi için 7’inci, 8’inci, 11’inci ve 12’inci sınıflara yönelik yapılan deneme sınavlarının sonuçları hakkında bilgilendirme yaptılar.

Katılım Düzeyinin Yüksek Tutulması Önemli

 

Deneme sınavlarında i̇lçe ilçe katılım yüzdelerine göre yaşanan sıralamalardaki düşüşler ve yükselişlerin sebepleri ele alındı. Vali Şıldak akademik başarıyı sayısal veriler ışığında görebilmek için deneme sınavlarında katılım düzeyinin yüksek tutulmasının önemine değindi. Akademik başarının arttırılması için sınav sonuçlarına göre neler yapılabileceği konusunda İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. Toplantıda ayrıca proje yönergesinde; okul öncesi, ilkokullar, meslek liseleri ve halk eğitim merkezlerine yönelik yapılan revizyonların alandaki yansımaları hakkında bilgi verildi.

 

“BİGEP Enerjisi Halkla Halka Yayılıyor”

 

Projeye odaklanmanın zirveye ulaştığını söyleyen Şıldak toplantı sonunda yaptığı değerlendirmede, “Halka yayılan bir eğitim enerjisinin tüm Balıkesir’de oluştuğunu görüyoruz. Sıralamalarda daha üst sıralara ulaşmayı isteriz ama projeden asıl beklediğimiz sonuç; sistemli bir çalışma düzeni kurmak, hedefleri belirlemek, hedeflere doğru birlikte yol almak, bunları planlı bir şekilde yürütmek, herkesin katkısını sağlamak, sinerjiyi oluşturmak, inanmak ve çok çalışmaktı. Bunun büyük ölçüde gerçekleştiğini görüyoruz. Bundan sonra göreceğimiz bizi mutlu edecek tablolar, projemizin daha somut meyveleri olacak.” şeklinde konuştu.

“Okul Müdürleri Eğitim Yöneticisidir”

 

Projenin temel yaklaşımının sahada olmayı gerektirdiğini vurgulayan Şıldak, “Sahada olmak, alanda olmak işin gerçek manada sahiplenilmesi, sahipsiz bırakılmaması, ‘bu işin sahibi benim, aktörü benim, yürütücüsü benim’ mesajının verilmesidir. Nasıl bir okul müdürü sadece odasında ya da muavinin odasında zaman geçirirse öğretmenler odasına uğramazsa, sınıf ziyareti yapmazsa, okula gerçek anlamda hakim olması mümkün olmadığı gibi bizler için de gitmediğimiz hiçbir eğitim kurumuna nüfuz edebilmeye, orada istediğimiz gelişmelerin gerçekleşmesini beklemeye hakkımız dahi olamaz. Öğretmenler eğitimcidir. O bu konuda gerekli eğitimleri de almıştır. Okul müdürü ise sadece eğitimci değildir, eğitim yöneticisidir. Burada yönetim kavramı ortaya çıkıyor. Sizler de eğitim yöneticisisiniz. Kendinizi sadece eğitimci olarak tanımlarsanız orada çok şey eksik kalır.” diye konuştu.

 

Çeşitli Robotlar Ve Minyatür Helikopter Yapılacak

 

Toplantının ardından projeyle birlikte alanda oluşan enerjiyi bizzat yerinde görmek için programına okul ziyaretleri ile devam eden Şıldak ilk olarak Ermişler Ailesi tarafından Balıkesir’e kazandırılan Ermişler Cumhuriyet Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti. Hayırsever Ermişler ailesi mensuplarının da bulunduğu ziyarette öğrencilerle sınıflarında bir araya gelen Şıldak, öğrencilere hedefler belirlemeleri tavsiyesinde bulundu. Belirleyecekleri hedeflerin onlara güç kazandıracağını ve başarıya ulaşmalarını sağlayacağını belirten Şıldak ailelerinin onlardan başarılı olmalarını beklediklerini dile getirdi. Okuldaki Tasarım Beceri Atölyesini de gezen Vali Şıldak, burada öğrenciler tarafından yapılan robot şeklindeki iş makinaları hakkında bilgi aldı. Ayrıca atölyede öğrenciler tarafından yakın zaman içerisinde daha çeşitli robotlar ve minyatür helikopter yapılacağı bilgisi verildi.

 

Sıkı Ders Çalışma Tavsiyesi Verdi

 

Vali Hasan Şıldak daha sonra Kula ailesi tarafından Balıkesir’e kazandırılan Rahmi Kula Anadolu Lisesini ziyaret etti. Hayırsever Kula ailesi mensuplarının da bulunduğu ziyarette sınıfları gezerek öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilere derslerine sıkı çalışmaları tavsiyesinde bulunan Şıldak ve beraberindekiler öğrencilerle sohbet etti. Vali Şıldak okul ziyaretinde öğretmenlerle toplantı yaptı. Şıldak, BİGEP Projesiyle insan faktörünün harekete geçirildiğini, bununla birlikte eğitimde başarının yükseltilmesinin hedeflendiğini vurguladı.

“BİGEP Bir Yol Haritası”

 

BİGEP’le birlikte kolaylık sağlayıcı bir formatta yol haritası sunulduğunu sözlerine ekleyen Şıldak, “İkinci dönemin başında dönem ortasında yaptığımız düzeltmelerle okul öncesi eğitim, ilkokullar, meslek liseleri, halk eğitim merkezlerini projeye dahil ettik. En son yapacağımız değişiklikle dil sınıflarımızı dahil edeceğiz.  Kaymakamlarımıza, bütün ilçe müdürlerimize teşekkür ediyorum. Canla başla bir çalışma yapıldığını, alanda çok heyecanlı, canlı bir ortamın oluştuğunu, bir dinamizm kazandırdığını görmekten mutluluk duyuyorum. İyi bir seviyeye geldik. Okul müdürlerimize katkıları için teşekkür ediyorum. Her birinin çalışmalarını takip ediyor, her okulumuzla ilgili veriyi inceliyoruz. Bütün bu çalışmalar neticelenip yılsonu geldiğinde de tek tek okul bazlı değerlendirme yapacağız. Hedefimiz sadece akademik başarı da değil. Bütün çalışma alanlarının tamamını kapsayan bir bakış açısıyla okullarımızı izliyoruz.” dedi.

 

Vali Şıldak Eğitimcilere Teşekkür Etti

 

Vali Şıldak, her öğrencinin farklı profili olacağı için ayrı ayrı ele alınmaları gerektiğini söyledi. Her öğrenciye uygulanacak ayrı bir metot ve çalışma desteğiyle bu sürecin yönetilmesi gerektiğinin altını çizen Şıldak, projeye emek veren öğretmenlere, proje sorumlularına, okul müdürlerine gösterdikleri performans için teşekkür etti. Vali Şıldak daha sonra okul müdürleri, proje sorumluları ve zümre başkanlarından projenin alandaki yansımalarıyla ilgili bilgi aldı. Söz alan öğretmenler projenin özellikle akademik başarının izlenmesi ve değerlendirilmesi noktasında onlara ve öğrencilerine başarıya ulaşmada yol haritası olduğunu ifade ettiler. BİGEP’in farklı bir heyecan ve motivasyon verdiğini söylediler.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.