Balıkesir Merhaba Gazetesi

İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz: “Sağlıkçılarımız Şiddeti Hak Etmiyor”

İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz: “Sağlıkçılarımız Şiddeti Hak Etmiyor”
18 Eylül 2020 - 9:33

İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz: “Sağlıkçılarımız Şiddeti Hak Etmiyor”

 

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz sağlıkçılara yönelik şiddet ile ilgili çarpıcı bir değerlendirme yaptı. Sağlıkçılarımız insanlarımızı yaşatmak için ölüyorlar! Hakkını ödeyemeyiz. Sağlıkçılarımız yaşadıkları üzücü hadiseleri hele hele şiddeti asla hak etmiyorlar” dedi.

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz önceki günlerde Ayvalık’ta meydana gelen sağlık personeline yönelik şiddet olayını değerlendirdi. Hekimlerimiz, Sağlıkçımız asla ve asla şiddeti hak etmiyorlar. Onlar yaşatmak için ölüyor! Diyerek geçtiğimiz gün Ayvalıkta yaşanan sağlıkçıya şiddet olayını hatırlattı.

Ayvalık’ta 1 vatandaş kendisine o gün zatürre aşısının merkezde kalmadığını ifade edilmesi üzerine 3 sağlık personeline saldırıda bulundu. Yaşanan şiddet olayı sırasında olay yerinde bulunan ve  duruma müdahale etmeye çalışan 2 vatandaşa da saldırılması ile ilgili durumu değerlendiren İl Sağlık Müdürü Yavuzyılmaz açıklamasında, “ Ayvalık’ta yaşanan şiddet olayını kınıyorum. O gün o merkezde 130 tane zatürre aşısı yapılmış olup saldıran kişiye sağlık merkezimizin ilettiği üzere; “Sizin aşınızın notunu aldık. Elimizde şuan kalmadı fakat randevu tarihinizi oluşturduk. Belirtilen günde gelmeniz halinde aşınızı olabilirsiniz” bilgisi verildi.  Ona rağmen şahıs bu bilgiden 15 dakika sonra gelerek meslektaşlarımıza saldırıyor. Bu saldırıyı yapan kişinin olayın akşamında serbest kalması bizi daha da çok yaralıyor. İtirazlar üzerine gereken tabi ki yapıldı ve kişi tutuklandı ama bu konu bizi çok üzdü. ”

 

 “HERKES HAKKINI YASAL YOLLARDAN ARASIN ”

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz herkesin yasal yollardan hakkını arayarak yaşanan şiddet olaylarını kınadığını ifade etti. Dr. Yavuzyılmaz , “Sağlık kurumlarında bir eksik ve ya yanlış durumunda bildirimde bulunulabilecek bir çok mekanizma var. Bir eksik ve ya hata varsa bunun karşılığı asla şiddet olmamalı. Herkes hakkını yasal yollardan arasın. Bir yanlış varsa bunu yapan bedelini öder ever ama yasal yollardan öder. ”dedi. Balıkesir İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz  pandemi sürecinde zaten ağır şartlar altında çalışıyoruz sağlık personeli bunları hak etmiyor diyerek açıklamasında şunları kaydetti:

 

“MÜTEVAZİ OLAMAYACAĞIZ”

“Kimse kusura bakmasın herkesin çocuğuna sarılırken 50 kere düşünüp hesap yaptığı bir dönemde yaşıyoruz. Pandemi dönemiyle ilgili hiçte mütevazi olamayacağım. Covid-19 döneminde 24 saat nöbetin ardından evine döndüğünde çocuğuna sarılamayan meslektaşlarıma kimsenin laf söylemeye hakkı yok.

 

“HAYATLARI PAHASINA MÜCADELE VERİYORLAR”

Bir apartmanda Covid-19 tespit edildiğinde herkes hemen kaçmayı biliyor. Düşünün biz o hastaları tedavi ediyoruz. Ülkede bu savaşı en iyi veren illerden biriyiz. Hiç bir meslektaşıma bu konuda bir serzenişi kabullenmemiz mümkün değil çünkü hakikaten hayatları pahasına verilen bir mücadele var. Şehir Hastanesi’nde bir hekim arkadaşımız Covid-19 sebebiyle tedavi gördü tam 1 ay solunum cihazına bağlı mücadele verdi. Şimdi bu insan yoğun bakımda Covid-19’lu hastaları tedavi ediyor. Kimse bu insana haksızlık edemez. Onun da çocukları ve ailesi var ama görevine devam ediyor. Oturup bazı şeylerin biraz düşünülmesi lazım.

 

“BİZİ ÜZÜYORLAR”

Başka insanları yaşatabilmek için sağlıkçılar ölüyor. Karşılığı bu olmamalı. Yaşanan olayları bizleri çok üzüyor. İnsanlar tatil yapmak için Balıkesir Bölgesi’ne geliyor. Ancak biz hafta sonu tatiline sağlık personelimizi gönderemiyoruz. İzin kullandıramıyoruz. Bu insanlar yaşadıkları olayları haketmiyor.”dedi. Balıkesir İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz   “Bir hemşire arkadaşımızı da Covid-19 nedeni ile kaybettik. İnşallah çalıştığı birimde adını yaşatmak gibi bir niyetimiz var. Konuyla ilgili Bakanlığa teklifimizi sunduk. ” ifadelerini kullandı.

Haber: Kamil Akyürek

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.