Balıkesir Merhaba Gazetesi

İlçe Sağlık Müdürlüğü Soba Zehirlenmelerine Karşı Uyardı!

İlçe Sağlık Müdürlüğü Soba Zehirlenmelerine Karşı Uyardı!
18 Ocak 2023 - 16:08

İlçe Sağlık Müdürlüğü Soba Zehirlenmelerine Karşı Uyardı!

 

Burhaniye ilçesinde,  vatandaşlar muhtemel fırtınaya karşı uyarılırken, İlçe Sağlık Müdürlüğü de soba zehirlenmelerine dikkat çekti.

 

Yapılan uyarıda lodos nedeniyle karbon monoksit zehirlenmelerinin olabileceğine dikkat çekti.

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Onur Kocak, İHA muhabirine yaptı uyarıda ” Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmeli, izin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamalı. Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralacağı, soba içinde düzensiz ısı dağılımı nedeniyle de baca çekişi zayıflayacağı için soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmeli. Sönmekte olan sobaya asla tutuşması güç yakıtlar konulmamalı, yakıt yavaş yavaş ilave edilmeli, yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalı.

 

İyi ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbon monoksit zehirlenmesi riski artacağından soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalı. Özellikle alçak basınçlı lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için eğer bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmamalı, yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmeli”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.