Balıkesir Merhaba Gazetesi

İLGİNÇ PASAJ

İLGİNÇ PASAJ
26 Mart 2016 - 0:11

Genel

İLGİNÇ PASAJ

 Balıkesir’in Hisariçi mahallesinde bulunan Marmaralı pasajı en eski pasajlardan birisi. Pasaj içindeki işletmelerin çoğu kadınlar tarafından işletiliyor. Pasajın çaycısı bile kadın. Bu yüzden pasaj hanımlar pasajı olarak da anılıyor. Pasaj esnafı B.MERHABA’ya pasajlarını anlattı.

Ece Dertsiz ( Ece Çayiz ) : Ece çeyiz adında bir işletmem var.  Burası 19 yıl önce kayınvalidem Azize Dertsiz tarafından kuruldu. 2010 yılından itibaren ise ben işletiyorum. Piko, nakış, çeyiz işleri yapıyorum. Aslında kimyagerim ama bu pasajı ve işletmemizi çok seviyorum. Burada olmak beni mutlu ediyor. İnsanların hayatlarına dokunuyoruz. Fazla ve ya işe yaramayan dantelleri bize getiriyorlar. Biz de bu dantellerden pek çok yeni ürün oluşturabiliyoruz. Eşim de bana yardımcı oluyor ve beraber işleri yürütüyoruz. Pasajda komşuluk ilişkilerimiz çok sıcak ve candan. Çevre dükkanlardaki hanım arkadaşlar ve beyler ile huzur içinde çalışıyoruz. Tek sorunumuz pasajımızın pek fazla göz önünde olmaması. İnsanlar tarafından fark edilmemesi. Tanıtım ve ya reklam çalışmaları ile pasaj görünürlüğü yaratılabilir.

Meltem Şahin ( Tuna Dikim Evi ) : Bu pasajda henüz yeni sayılabilecek bir işletmem var.  Kıyafet ve kumaş tadilatları dikiş, sipariş üzerine dikim gibi çalışmalar yapıyorum. Pasajımız ön kapıdan girildiğinde Marmaralı, arka kapıdan girildiğinde Demirdağ pasajı. Bu özelliği ile bile şaşırtıcı ve entresan. Bunun yanı sıra ön bölümde elektrik kesildiğinde arka bölümde kesilmiyor. Ayrıca buradaki çoğu işletmeyi kadınlar işletiyor. Pasajımızın çaycısı bile kadın. E haliyle kadının olduğu her yer güzelleşiyor.

Muzaffer Bilal (Sabba Hayal Evi ) : Burada işletmemi açalı bir yılı geçti. Buraya geldiğimden günden itibaren en güzel komşulukları arkadaşlarımla yaşadım. Çevremdeki dükkanları işleten arkadaşlarımla komşuluk ilişkilerimiz çok iyi. Gece ışıklar hiç yanmıyor. Bu da pasajın tenha olmasına neden oluyor. Haliyle vatandaşlarda akşam saatlerinde pasajdan geçemiyor. Ben dükkanımın önündeki lambayı bir yıldır hiç kapatmıyorum. Birkaç dükkan sahibi arkadaşla birlikte bu çözümü bulduk. Aydınlatma sorununu biz çözmeye karar verdik.

Semra Kapsınbaş ( Yeni Piko ve Nakış ) : 17 Senedir buradayım. Komşuluk ilişkilerimiz çok iyi. Buradaki arkadaşlarımızla çok mutluyuz. İşlerimiz yaz aylarında hareketleniyor. O yüzden gelecek süreçte daha aktif ve hızlı günler yaşanmasını bekliyoruz. Ama pasaj esnafı olarak dezavantajımız pasajımızın yeri ve tanıtım olanaklarının olmaması. Vatandaşlarımız pasajı bilmiyor. Buna çözüm bulunmasını istiyoruz.

Muammer Küçük ( Kayapalılar Çiçek ) : Babam ben ve oğullarım üç kuşak bu çiçekçi dükkanını işletiyoruz. Farklı iş alanlarında da çalıştık ama en çok bilinen çiçekçimiz. Pasajın kurulduğu tarihten bu yana neredeyse 37 yıllık bir geçmişimiz var. Pasajdaki en eski işletmeyiz. Pasaj esnafı arkadaşlarımızla huzur içinde çalışıyoruz.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.