Balıkesir Merhaba Gazetesi

İLİN EN YETKİLİSİ

İLİN EN YETKİLİSİ
11 Haziran 2015 - 9:13

Genel

Mehmet Şeref Eğinlioğlu Anasınıfı Öğrencileri Vali Mustafa Yaman’ı ziyaret etti. Yapılan ziyarette öğrenciler Vali ile tanışmanın mutluluğunu yaşarken Vali Kimdir? Valinin görevleri nelerdir gibi sorulara da cevap buldular. Öğrendikleri şarkıları Vali Mustafa Yaman’a okuyan öğrenciler farklı bir gün yaşarken ziyaret sonrasında arkadaşları ile sohbet eden öğrenciler Valiyi çok sevdiklerini söylediler.

Öğrenciler kendi elleri ile yaptıkları kâğıttan gül çiçeklerini Vali Mustafa Yaman’a tek tek verirken Vali Yaman’da öğrencilere çeşitli hediyeler verdi. Mutluluktan uçtuk diyerek sevinçli olduklarını ifade eden öğrenciler arasında Ayaz Esen ‘Vali Amcayı çok sevdim. Çok güzel gülüyor insanı rahatlatan bir gülüşü var. Çok ciddi kızar diye düşünüyordum ama hiç öyle çıkmadı. Çok sevdim ’dedi. Öğrenciler Okulda öğrendikleri şarkıları söyledi ve Vali ile sohbet ettiler. Öğretmenleri eşliğinde yaptıkları ziyarette Çocuklar ayrıca İlin en yetkilisi Vali Mustafa Yaman’dan bilgiler aldılar. Sohbet ettiler.

VALİ KİMDİR?

Valiler İlleri yönetir. Vali, illerin en üst düzey yöneticisidir. İlde devleti ve hükümeti temsil eder. Valiler, İçişleri Bakanlığının önerisi Valiler Bakanlar Kurulunun kararı ve Cumhurbaşkanının onayıyla atanırlar.

* Devletin temsilcisi olarak ildeki resmi törenlere başkanlık eder.

*Başkanlıkların ildeki teşkilatlarının idari amiridir.

*İldeki yasaları ve hükümet programını uygular.

*II merkezindeki kamu kurum ve kuruluşlarının düzenini sağlar.

*Kamu düzenini sağlamak için gerekli gördüğü tedbirleri alır.

 

Valinin Görevleri Ve Yetkileri Nelerdir ?

Vali bulunduğu ilin genel idaresini sağlayan ve gidişatını denetleyen yetkilidir. Vali bulunduğu ilin en yetkili insanıdır. Vali bulunduğu ilin güvenliğini sağlayacak her türlü imkanı sağlamakla mükelleftir ve ayrıca resmi törenlerde de başkanlık yapmaktadır.

Maddeler halinde valinin bazı görevlerini listelersek ;

1- Bakanlıktan , hükümetten gelen görevleri yerine getirmekle mükelleftir.

2-Ayrıca Vali, valisi bulunduğu ilde bazı memurları atamakla da yetkilidir.

3-Bulunduğu ilin gidişatından ve ilde meydana olayları kontrol etmekle sorumludur.

HAZIRLAYAN: SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.