GündemSiyasetTürkiye Gündemi

İlk Darbe! 27 Mayıs’ta Gerçekleşti

İlk Darbe! 27 Mayıs’ta Gerçekleşti: AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı27 Mayıs Demokrasi Darbesi Yıl Dönümünde bir açıklama yaptı.

 

Türk demokrasisine ve Cumhuriyet döneminde gerçekleştirilen ilk darbenin 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi olduğunu hatırlattı. Yapılan açıklamada, “ 27 Mayıs Darbesi, milli iradeden kopan bir zihniyetin ürünü olarak vicdanlara, hukuka, tarihe ve insanlığa silinmez bir leke bırakmıştır” denildi.

Adnana Menderes Ve Yol Arkadaşları

AK Parti Balıkesir İl Başkanlığı toplantı salonunda gerçekleşen açıklama 27 Mayıs günü saat 10:00’da gerçekleşti. Merhaba Gazetesi Muhabiri  Nursima Akyürek tarafından takip edilen toplantıda, demokrasiye ilk darbe ve yaşananlar anlatıldı .Konuya ilişkin açıklamada, “ Dönemin tek partili CHP yönetimiyle girdikleri seçim yarışında rekor oyla iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, kısa süre içinde gerçekleştirdikleri projelerle Türkiye’ye çağ atlatmışlardır” denildi.

Tek Parti Rejiminin Türkçe Ezan Ayıbı

Ayrıca, Milletimizin milli ve manevi değerlerini Anadolu’dan silmeye çalışan CHP iktidarının anti-demokratik uygulamalarını izale etmiş, tek parti rejiminin en büyük ayıplarından “Türkçe Ezan” uygulamasını kaldırarak Anadolu’nun Ezan-ı Muhammedi’ye olan özlemini gidermişlerdir. Devlet ve vatandaşın kuvvetli bağından rahatsız olanlar çeşitli yalan ve iftiralarla 1960 yılında, askerin namlusunun Çankaya Köşkü’ne çevrilmesini sağlamışlardır.”

Milli İrade Hançer Yedi

Hukuk Dışı İdamlara dikkat çekilen açıklamada ayrıca şu ifadeler yer aldı: ““Doğrudan millete savaş açan cuntacı zihniyet, demokratik yönetime anti-demokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış, tiyatrovari “Yassıada Yargılamaları” ile masum insanları hukuk dışı şekilde idam etmiştir. İdam edilenler Milletin Vekilleri değil bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk Milleti olmuştur”

Demokrasi Düşmanlarına 15 Temmuz Dersi

Ak Parti İl İnsan Hakları Başkanlığı açıklamasında, Üzerinden yarım asırdan fazla geçmesine rağmen benzer bir senaryonun 15 Temmuz’da sahneye konmaya çalışıldığını belirtti. Açıklamada, Cumhurbaşkanı ve AK Parti, Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, 15 Temmuz’da demokrasi düşmanlarına en büyük dersi verdiğini ifade ettiler.

Açıklamanın devamında “Bu vesile ile Türkiye’de darbe dönemlerinin kapandığını ve darbelere karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi belirtiyor; demokrasi ve özgürlüklerin daim olması adına canlarını feda eden Adnan Menderes ile Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız.”sözlerine yer verildi.

Haber merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu