Balıkesir Merhaba Gazetesi

İlk kez üretilen soya açık artırmayla satıldı

İlk kez üretilen soya açık artırmayla satıldı
17 Ekim 2014 - 0:15

Genel

Bandırma ilçesinde, ticaret borsasının öncülüğünde ilk kez üretilen soya fasulyesinin tonu, açık artırma yöntemiyle bin 250 ile bin 350 TL arasında satıldı
Yem İhtisas Komisyonu’nun önerisiyle 4 çiftçinin yaptığı ilk ekimden üretilen soya fasulyesi, borsanın satış salonuna getirildi.
Satıştan önce konuşan komisyon başkanı Raif Ocak, soya fasulyesinin, 400’den fazla endüstriyel ürünün yapımında kullanıldığını belirterek, kanatlı sektörünün ihtiyaçlarının da karşılanmasında önemli bir yer tuttuğuna dikkati çekti.
Borsa Başkanı Halit Sezgin ise Türkiye’nin yıllık soya fasulyesi ihtiyacının 2 milyon ton olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
“Türkiye’nin ürettiği ise sadece 180 bin ton civarında. Soya, alternatifi bulunmayan çok önemli bir yem bitkisi olup, kullanım alanları çok fazladır. Projemiz, başarıyla sonuçlanmıştır. Bu projenin başarıya ulaşmasında rol model olarak arazilerine bu ürünü, bizim teşvikimiz ve desteğimizle eken çiftçilerimize teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki, bundan sonra soya fasulyesi ekimi hem bölgemiz hem de ülkemizde artacaktır.”
Konuşmaların ardından soya ürününün açık artırmayla satışına geçildi. 2 tonluk birinci satışın tonu bin 350 TL, 2 tonluk ikinci satışın tonu bin 310 TL, birer tonluk üçüncü ve dördüncü satış ise bin 250’şer TL’den satıldı. Ürünlerin tamamını aynı firma aldı.
Satışın tamamlanmasından sonra bölgede ilk kez soya fasulyesi eken çiftçilere plaket ve belgeleri, verildi. (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.