Balıkesir Merhaba Gazetesi

İlkokul’da demokrasi dersi

İlkokul’da demokrasi dersi
25 Ekim 2014 - 0:13

Genel

Okul Öğrenci temsilciliği için bir süredir hummalı bir çalışma yaşanan Hatice Fahriye Eğinlioğlu İlkokulu’nda seçim heyecanı vardı.

ÖĞRENCİ, öğretmen ve velilerin katıldığı ve 15 gündür devam eden seçim çalışmaları sonunda sandığa gidildi. Renkli oy pusulularandan “evet” mührüne kadar bire bir gerçek seçimi andıran faaliyette, Seçim Kurulu Başkanlığı ve Sandık Kurulu Başkanlığı da vardı.
Sınıf öğretmenleri eşliğinde oy verecekler sandık başına gelerek büyük bir gizlilik 2 sandıkta oy kullandılar. Yaklaşık 200 öğrencinin oy kullandığı seçimlerde 4-A sınıı öğrencisi Ece İşleyen, 4-B sınıfı öğrencisi Zeynep Deniz 4-F sınıfı öğrencisi Eylül Beyza Çiftçi, 4-C sınıfı öğrencisi Hatice Kişi, 3-N sınıfı öğrencisi Betül Kavalcı ve 3-J sınıfı öğrencisi Enes Acar aday olarak yarıştı.
HERKESE ÖRNEK OLACAK SEÇİM
Akşam saatlerine kadar süren seçimlerde görevli öğrencilere Okul Aile Birliği tarafından kumanya dağıtılırken, seçim görevlilerine de sembolik olarak ücret ödendi.
Oy sayımı sonunda Eylül Beyza Çiftçi 287 oy ile Okul Temsilcisi seçildi. Diğer adaylardan Betül Kavalcı 42, Enes Acar 152, Ece İşleyen 148, Zeynep Deniz 202, Hatice Kişi 242 oy aldı. 3 oyun boy çıktığı sayım sonucu bir oy da geçersiz sayıldı.
‘EL ELE VERİP UYUM İÇİNDE ÇALIŞACAĞIM’
Okul Temsilcisi Eylül Beyza Çiftçi yaptığı konuşmada, ” Bu seçim sürecinde bana destek olan tüm arkadaşlarıma ve öğretmenlerime çok teşekkür ederim. Bununla birlikte okul temsilciliğinde centilmence yarışan tüm adayları tebrik ediyorum. Bundan sonraki süreçte tüm sınıf temsilcileriyle el ele verip uyum içinde çalışacağım. Size ve okulumuz Hatice Fahriye Eğinlioğlu İlkokulu’na layık bir okul başkanı olmaya özen göstereceğim. Hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.
‘GELECEK İÇİN UMUTLANDIK’
Okul Müdürü Ritvan Erkek, “Okulumuzda ilk kez öğrencilerimiz demokrasi ile tanıştılar. Minik adaylarımız birbirleriyle centilmence yarışarak  demokrasi dersi verdiler. Propaganda süresi sonunda 22 Ekim çarşamba günü kurulan iki sandık kuruluna öğretmenleri eşliğinde gelerek oylarını kullandılar. Miniklerin bu seçim süresi boyunca birbirleriyle rekabeti bizleri gelecek için umutlandırdı. Bu çalışma içinde olan öğrencilerimi ve Sorumlu öğretmenim Ahmet Ergün’e teşekkür ediyorum” dedi.

HABER MERKEZİ

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.