Balıkesir Merhaba Gazetesi

‘İnandınız mı gerisi teferruat’

‘İnandınız mı gerisi teferruat’
17 Mart 2015 - 0:02

Genel

Aşçı Köfteci ve Benzerleri Odası Başkanı Hasan Yıldız, İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezi’nde öğrencilerle bir araya geldi. Mesleki Eğitim Merkezi’nin Toplantı Salonu’nda çırak ve kalfalara seslenen Oda Başkanı Yıldız, öğrencilere çobanlıktan başlayan, çıraklık ve ustalıkla devam edeip oda başkanlığına uzanan hayat hikayesinden kesitler anlattı. Oda Başkanı Yıldız, Meydançayır Köyü’nde büyüdüğünü, köyünde çobanlık yaptığını ve 12 yaşına kadar ne Dursunbey’e ne de Balıkesir’e geldiğini anlattı. “İnanmak diye bir şey vardır. İnandınız mı gerisi teferruat. O köyden çıkıp işadamı olacağımı inandım ama hedeflerimi belirleyemedim” diyen Yıldız, “Balıkesir’e geldiğimde tam bir yabancıydım.

Çaresizdim ve bir ışığa doğru gittim. Lokantayı gördüm ama nasıl girilir, ne söylenir onu bilmiyordum. Lokantaya yaklaştım ve camında ‘Eleman aranıyor ama Dursunbeyli olmamak şartıyla’ yazıyordu. Dursunbeyliler kötü insan mı diye düşündüm. O yazıyı iyiki okumuşum, o yazı benim için bir kırbaç oldu. ‘Birgün Dursunbeylilerden nasıl en iyi aşçı olur bunu ispatlayacağım’ dedim” diyerek amaçsız ve hedefsiz geldiği Balıkesir’de o yazının kendisi için hedef olduğunu belirtti.

Daha sonra Lokantaya girdiğini ve bulaşıkcılıkla işe başladığını belirten Yıldız, “İnatla, ısrarla, azimle, kararlılıkla 6-7 ay bulaşık yıkadım, kalfalık, ustalık ve daha sonra işyeri açtım” dedi. Ciddi finansı olmadığı için dostlarının desteği ile iş yeri açtığını, sabah 04:00’de kalktığını gece ise saatin sonu olmadığını ancak bu şekilde çalışarak ikinci iş yerini açtığını ve 50 çalışanı olduğunu belirten Yıldız, bu başarının kendisini oda başkanlığına kadar götürdüğünü ve kendisinin iki dönemden bu yana başkanlık yağtığını belirtti. Öğrencilere seslenen Oda Başkanı Yıldız, “Sizin geçtiğiniz sıralardan, sınavlardan geçtim. Hedeflerinize ulaşıp ulaşamayacağınızı sizden başka kimse bilemez” şeklinde konuştu. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.