Balıkesir Merhaba Gazetesi

İnşaat mühendisleri riskleri azaltmak için biraraya geldi

İnşaat mühendisleri riskleri azaltmak için biraraya geldi
21 Mart 2015 - 0:02

Genel

Riskli Bina Tespit Esasları ve PERA Hızlı Sismik Performans değerlendirmesi semineri dün Otel Basri’de düzenlendi. Seminere konuşmacı olarak( İTÜ )den Prof. Dr Alper İlki katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan İnşaat Mühendisleri Odası Balıkesir Şube Başkanı Burak Sezginsoy’ Türkiye bir deprem ülkesi. Topraklarının ve nüfusunun büyük bir bölümü deprem tehlikesi altında’ dedi.

Depremlerle ilgili olarak resmi kayıtlara göre verileri katılımcılara sunana Başkan Sezginsoy, depremlerin önüne geçebilmek mümkün değil fakat önlem alarak risk faktörlerini aza indirmek mümkün diyerek zemine uygun yapı üretebilmenin önemine vurgu yaptı. Kentsel dönüşüm yasa tasarısı ile bina yıkımı konusu önem kazanmıştır. Bir binanın yapılması nasıl bir mühendislik konusu ise yıkılması da mühendislik konusudur. Ancak çoğu yıkımların mühendis olmadan hatta belediyelerden yıkım ruhsatı bile dahi alınmadığını görüyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığında onayda bekleyen ‘Yapıların Yıktırılmasına ilişkin Yönetmelik’ taslağı bir an önce yayımlanmalıdır’ şeklinde konuştu. Prof. Dr Alper İlki’nin konuşmacı olarak yer aldığı seminerde İlki, kendisine yöneltilen soruları yanıtladı ve İstanbul Teknik Üniversitesi ile Boğaziçi Üniversitesinin ortaklığında üretilen projenin ‘mevcut binalarda ölçekli deneylerle deprem performansı’ üzerine çalışmalar gerçekleştirdiğini söyledi. Ve proje üzerine hazırlanan slayt sunumunu izletti. KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.