Balıkesir Merhaba Gazetesi

İNSAN İSTERSE…

İNSAN İSTERSE…
NİHAN MERVE YILMAZ
NİHAN MERVE YILMAZ( [email protected] )
0
04 Aralık 2018 - 8:23

Bir dilek tutalım ve gerçekleşmesini bekleyelim. Gerçekleşir mi? Elbette hayır. Onun için mücadele etmek gerekir. Emek sarf etmek gerekir.

Bu yüzden başarının kıymeti bilinmelidir. Yoksa aksi takdirde hayallerimiz, hedeflerimiz altın tepside önümüze sunulmaz. Buna güzel bir örnek verebilirim. Ercüment Alat’ı duymuşsunuzdur.

**

Gençken Tıp Fakültesi’ne girecek kadar çalışkan olan ve bu hayalini gerçekleştiren Ercüment Alat, 3. Sınıfa kadar okumuş. Ancak babasının işleri bozulunca maddi olarak çöküşe geçmiş ve okulu bırakmış. Fırıncılık yapmaya başlamış ve evlenmiş. Ancak 2012 yılında öğrenci affı çıkınca okulun yolunu tutan Alat, 25 yıl sonra tam 46 yaşındayken tıp fakültesine kaldığı yerden başlamış. Hem de birinci sınıftan. Bu arada para kazanması da gerektiğinden hem okuyup hem de şehirlerarası otobüs terminalinde çalışmaya başlamış. Ve sonunda Ercüment Alat, 53 yaşında hedefine ulaşıp iyi bir hekim olmayı başarmış. Bu hikaye beni öylesine etkiledi ki…

**

İnsan isterse herşeyi başarır. Benim hayatımda şans ve inat çok baskındı. Ben Anadolu Turizm ve Otelcilik Lisesi’nde okudum. Harika bir okulum, öğretmenlerim ve arkadaşlarım vardı. 250 Kişilik butik okul tarzında harika bir eğitimin verildiği eşsiz bir liseydi. Hayatımın en güzel yılları lisede geçti. O zamanlar başladım yazmaya. Bitmek tükenmek bilmeyen okuma sevdam yazarak akmaya başladı ruhumdan. Sayısız yarışmaya girdim, dereceler elde ettim ve il ikincisi olduğum o kompozisyon yarışması dönüm noktamdı.

Yazacağım dedim ve yazdım. Metin yazarlığına başladım. SEO uyumlu yazmayı da o ara öğrendim. Üniversitede İletişim Fakültesi’ni istiyordum ama o dönem heyecan ve kazanamama korkusu ile kendi bölümüme devam ederek 4 yıllık lisans programını kazandım. Ama metin yazarlığına devam ettim. Bu arada gördüğüm bir ‘Muhabir’ ilanı beni heyecanlandırmıştı. 16 Ocak 2016’da. O heyecan hala baki… Çok zaman geçti. Ama kendimle baş başa kaldığımda ‘İyi ki’ diyorum. Hayalleriniz siz gitseniz de peşinizden gelir. Onu görebilenler ve sımsıkı sarılanlar yaşarken, görmezden gelip bahaneler üretenler sonsuz bir mutsuzluğa mahkum olurlar.

**

Bu yeni sayfaya hayallerinizi yazmaya hazır mısınız? Vazgeçmemeye, pes etmemeye ve daha çok şükretmeye? Öyleyse yarın değil tam da bugün başlayın. Yağmurda sırılsıklam olana kadar ıslanın. Bir fincan kahve eşliğinde penceren dışarda yürüyen insanları seyreden. Sararan yapraklara basarak yürüyün. Mis gibi toprak kokusunu içinize çekin ve yaşamın değerini anlayın. Hayat öyle kısa ki boşa geçecek bir saniyeniz yok. Hadi kalkın. Yeniden başlıyoruz…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.