TeknolojiTürkiye Gündemi

İnsansız Helikopter ALPİN, Deniz Görevlerine Hazırlanıyor

Türkiye'nin ilk insansız helikopteri olan ALPİN, dünya genelinde de sınıfının önde gelen helikopterleri arasında yer alacak

İnsansız Helikopter ALPİN, Deniz Görevlerine Hazırlanıyor

Türkiye’nin ilk insansız helikopteri olan ALPİN, dünya genelinde de sınıfının önde gelen helikopterleri arasında yer alacak

Türkiye’nin ilk insansız helikopteri ALPİN, deniz görevleri için hazırlıklarını sürdürüyor. Titra Teknoloji ve Airbus arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında, ALPİN’in deniz platformlarına iniş-kalkış yapabilme yeteneği kazandırılacak. Bu önemli gelişme, Türkiye’nin savunma sanayii alanındaki yetkinliğini artırmayı hedefliyor.

Titra Teknoloji Üst Yöneticisi (CEO) Abdulkadir Şener, Anadolu Ajansı’na (AA) yaptığı açıklamada, Airbus ile proje üzerinde yaklaşık 4-5 aydır çalıştıklarını belirtti. Şener, SEDEC fuarında yapılan işbirliği ile ALPİN’in deniz kuvvetleri tarafından kullanılmasına yönelik önemli adımlar attıklarını ifade etti.

Insansiz Helikopter Alpin Deniz Gorevlerine Hazirlaniyor 1

Deniz Görevleri İçin Yeni Yetenekler ALPİN’in, gemilere iniş-kalkış yapabilen bir platforma dönüştürülmesi için Airbus ile işbirliği yaptıklarını belirten Şener, bu süreçte hem donanım hem de yazılım entegrasyonları gerçekleştirileceğini söyledi. Şener, “ALPİN, deniz taşıtlarına hareket halindeyken iniş-kalkış yapabilen az sayıdaki çözümden biri olacak. Önümüzdeki 6 ay içinde bu projeyi tamamlayarak ALPİN’i Deniz Kuvvetleri’nin kullanımına sunmayı planlıyoruz.” dedi.

Kuzey Irak’ta Kendini Kanıtladı ALPİN, muharebe sahasında kendini kanıtlamış bir ürün olarak ilk defa Türkiye’nin Kuzey Irak bölgesinde kullanıldı. Platform, aldığı geri bildirimler doğrultusunda sürekli olarak geliştirilmeye devam ediyor. Şener, “ALPİN’in sahada sağladığı başarılar, dünya genelinde de ilgi görmesini sağladı. Şu anda hemen hemen her kıtadan birçok ülke ile görüşmeler devam ediyor.” dedi.

Insansiz Helikopter Alpin Deniz Gorevlerine Hazirlaniyor 2

Yurt Dışında Testlere Hazırlanıyor ALPİN’in yurt dışında test edileceğini ve bu testler sonrasında uluslararası protokollerin hızlanacağını belirten Şener, “Gelip demolarını gören, memnun olan, fiyat ve teklif isteyen çok fazla ülke var. ALPİN’in üretimi ve geliştirilmesi için yeni bir fabrika kuruyoruz. Bu yıl sonuna kadar birkaç ülke ile protokol imzalamayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

ALPİN’in deniz görevleri için kazandığı yeni yetenekler ve uluslararası ilgi, Türkiye’nin savunma sanayii alanındaki konumunu güçlendirecek. Titra Teknoloji ve Airbus arasındaki işbirliği, her iki tarafın da bu alandaki yetkinliğini artıracak.

Birinci Sınıf Teknoloji Üssü Bandırma’da

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu