Balıkesir Merhaba Gazetesi

İNTERNET YAŞLANIR MI? -1

İNTERNET YAŞLANIR MI? -1
23 Nisan 2019 - 10:10

“… Sizler için okuduğum şarkı ve türküleri tam bir vuzuh içinde… Sanki sizinle karşı karşıya imişiz gibi dinlemek isterseniz beni bir Siemens’te dinleyiniz. Siemens berrak, tabii ve canlı sesi ile musiki zevkinizi layıkiyle tatmin edecektir!”. Müzeyyen Senar imzalı bu sözler 1952 yılında reklam afişlerindeymiş. O dönem birçok şirket, teknolojinin geldiği noktayı büyük büyük kelimelerle süslemiş. Teknoloji yarışının son(!) düzlüğüne girilirken, bu yarışı ön sıralarda bitirmek isteyen dev markalar, kıyasıya rekabet etmiş. Çoğu markanın ismini hatırlamıyoruz bile…

 

Radyoların küçülüp evlerimize girmesinin üzerinden öyle uzun yıllar geçmedi. Üzerinde dantel olan büyük radyoların azametinin, ufak kutucukların içerisinde kaybolup gitmesine gönlü el vermeyen teknoloji erbabı, sonraki süreçte de boş durmadı. Önce siyah-beyaz, sonrasında renkli olarak televizyonlar hayatımıza girdi. Tüm bu multimedya devrimlerinin son üyesi akıllı telefonlarsa, her şeyi “Al oğlum, genç adamsın” makamından cebimize sokuşturdu. Gençlik hevesimizden midir bilinmez, kısa sürede günlük hayatımızın vazgeçilmezi oldu. Hasılı; televizyonla birlikte Zeki Müren’in de bizi görmesini umduğumuz teknoloji, telefonla bizi daha da yalnızlaştırdı.

Geçmişin teknolojisi bazen bize garip ve eğlenceli gelse de; tarih, şu an içinde bulunduğumuz zamanı da elbet yazacak. Hevesimiz geçtiğinde, yeni teknolojiler çıkacak ve gelecek nesiller bizden tebessümle bahsedecek. İlk zamanlarında televizyon başına toplanan bir grup insana bizim tebessümle baktığımız gibi.

Teknoloji sürekli bizi şaşırtmaya devam edecek. Yeni çıkacak birçok şey, internet üzerine temellendirilecek. Bunu öngörmek zor değil. Bizi birbirimize bağlayan internet ağının da çok uzun bir geçmişi yok. Bugünkü haliyle kullandığımız internet yani World Wide Web(www), 1991 yılında Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde(CERN) bilgisayar programcısı Tim Berners-Lee’nin HTML dilini geliştirmesiyle oluştu.

1991 yılından bu yana internet, olağanüstü bir hızla hayatımızın her alanına etki etmeye devam ediyor. Şimdiden en zengin şirketlerin birçoğunun varlık sebebini internet oluşturuyor. Sosyal medya platformaları, sanal kimliklerimizle oluşturduğumuz en büyük topluluklar. Yeni alışkanlıklarımızın neredeyse tamamının kaynağı internet. Aynı zamanda internet; benim de çalışan olarak içinde bulunduğum, günden güne büyüyen bir iş alanı.

Peki birçok teknoloji gibi internet de yaşlanır mı?

Hatta miadını doldurup ölür mü?

Buna hazır mıyız?

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.