Balıkesir Merhaba Gazetesi

İnternetten İş Arıyorlar…

İnternetten İş Arıyorlar…
Bedia Uçak
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
19 Şubat 2021 - 8:23

İnternetten İş Arıyorlar…

Pandemi çalışma hayatını da değiştirdi. İş dünyasında çalışanlarla işveren arasındaki sistemi araştıran şirketler var. İlginç araştırma sonuçları da dikkat çekici örneğin bir araştırma şirketi, evden çalışmak çalışanları mutlu etmediğini söylerken bir başka araştırma bunun tam tersini söylüyor.

Buradan çıkacak sonuç sanırım kişiden kişiye değişen çalışma tiplerinin memnuniyet ve memnuniyetsizlik şıklarını işaretleyip görüş bildirmeleri. Araştırmalarda ortak nokta şu; yüzde 79-80 mesai diye bir kavramın kalmadığını belirtiyor.

Küresel salgın sadece sağlımızı değil hayatımızın her alanını etkiledi. En önemli değişimlerden biri de çalışma yaşamında görüldü. Kalabalık ortamları azaltmak isteyen iş yerlerinden bazıları evden çalışma sistemine geçti. Bakalım araştırmalardan elde edilen bazı sonuçlara; Ankete katılanların yüzde 65’i evden çalışırken işe odaklanmada sorun yaşadığını söylerken, yüzde 35’i sessiz bir ortamın olmamasından yakındı. Bu süreçte ev ve iş hayatının birbirine karıştığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 71 oldu. İşsiz kalma korkusu yaşandı. Şüphesiz ki iş yeri sadece bir çalışma ortamı değil, aynı zamanda sosyal ilişkilerin de kurulduğu bir yer. “Evden çalışmanın en zor yanı hangisi?” sorusuna katılımcıların yüzde 63’ü sosyalliğin olmaması yanıtını verirken, yüzde 37’si ise iş arkadaşlarıyla iletişim kurmakta sorun yaşadığını belirtti. Katılımcıların yüzde 81’i ise bu süreçte işsiz kalma korkusu yaşadığını ifade etti. Hareketsiz yaşama karşı aktivite. Pandeminin getirdiği en önemli değişikliklerden biri de evden çalışmaya geçilmesiyle gelen hareketsiz yaşam oldu. Anket sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 58’i hareketsizliğe karşı bir aktivite yaptığını belirtirken, yüzde 42’si ise herhangi bir aktivite yapmadığını ifade etti.

“Katılımcıların yüzde 81’i internetten iş arıyor”

Pandemi döneminde de iş arayışları sürmüş ve sürüyor. Çalışanlar mutsuz diyen araştırmada “Araştırmaya baktığımızda iş arayışının pandemi döneminde de devam ettiğini görüyoruz. Anket sonuçlarına göre iş arayanların yüzde 81’i bu süreçte internetten yararlanıyor. 24 Saatte İş’te 90 bin şirket ve 2.5 milyon aday bulunuyor. Adaylar 2 dakika içinde temel bilgilerini girerek hızlıca yakınlarındaki iş ilanlarına ulaşabiliyor. İşverenler de aradıkları profildeki adaylarla 24 saat içinde iletişime geçerek süreci başlatabiliyor. Hızın çok önemli olduğu günümüzde adayların günler, haftalar hatta bazen aylar süren iş arama sürecini kısaltıyor, teknolojinin gücünü arkamıza alarak iş arama sürecini adaylar için pratik ve keyifli bir hale getiriyoruz.” deniyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.