Notice: Trying to get property 'display_name' of non-object in /home/merhaba/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/generators/schema/article.php on line 52

Balıkesir Merhaba Gazetesi

İŞ BEĞENMEMEZLİK

İŞ BEĞENMEMEZLİK
17 Kasım 2014 - 0:05

Genel

Ülkenizde işsizlik mi, yoksa işi beğenmemelik mi var? Gelin bir itirafta bulunalım. En azından, 15 yıldır Balıkesir’de yaşadığım ve gözlemlediğim kadarı ile hemen her sektörde kaşı karşıya olduğumuz gerçekler, işsizlik kadar işi beğenmeme olgusunun varlığını net bir şekilde ortaya koyuyor. Bunun ana nedeni, on yıllardır işgücünü ve insan kaynağını doğru planlayan ve plan doğrultusunda bir eğitim sistemi üretemeyen politikacı ve bürokratların yönetim kalitesizliği elbette.

Ama halkın, yani bizlerin de bu konuda önemli hataları yok mu?

Örneğin 70’li yıllarda özellikle sınıf tartışması yaşanan Türkiye siyasalında, emek ve emekçinin sosyal anlamda itibar edinmesi gerekirken tam aksine, hizmetçilik gibi değerli bir kelimenin insanların bilinçaltında alt sınıfsal bir olguya dönüşmesine seyirci kalınmadı mı?

Realite de herkesin herkese hizmet ettiği salt gerçeğini bin yıllardır nakış gibi işleyen değerlerimize yapılan sosyal ve kültürel tecavüzlere seyirci kalınmadı mı?

Bütün sektörlerin toplumsal ihtiyaca binaen ortaya çıktığı ve bu sektörlerde verilen hizmetin aynı değerde olduğu gerçeğini hepimiz ıskalamadık mı?

Yat, kat, lüks araba hayali ile aldatılmaya sessiz kalıp, bu hayal peşinde koşmaya özendirilmedik mi?

Hatta ve hatta evlenmeye çalışan erkelere iş sahibi olup olmadığını değil de mesleğini sormaya başlamadık mı?

Aslına bakarsanız bu soruların cevabını hepimiz biliyoruz. Hatta bununla ilgili çok büyük bir sosyolojik tespit bile var. Hangisi mi? Yıllardır eskimeyen ve defalarca izlediğimiz büyük sanatçı Kemal Sunal’ın bütün filmleri bu yanıtlarla dolu. Canlandırdığı her karakterde bu gerçeği dile getirmeye çalıştı büyük usta.

Kim ne kadar farkında bilmiyorum ama an itibari ile yapılan iş gücü araştırmalarının hepsi kesin ve net bir biçimde tekniker, teknisyen ve branşsal kalifiye içeren iş gücü ihtiyacına işaret ediyor. Anlayacağınız hizmet kelimesi ile ilgili alt sınıf olgusunun çok büyük bir kazık olduğunu fark edemezsek bir sürü doktora, mühendise, memuriyet heveslisi üniversite mezununa rağmen kaynakçı, soğuk demirci, inşaat ustası, berber, kaportacı vb. gibi birçok teknikeri ithal etmek zorunda kalacağız haberiniz ola.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.