Balıkesir Merhaba Gazetesi

İŞ DÜNYASI ENDİŞELİ

İŞ DÜNYASI ENDİŞELİ
18 Mart 2015 - 0:04

Genel

Dolardaki artış iş dünyasını endişelendiriyor. BASİAD Başkanı Abdullah Bekki, bir açıklama ile duyulan kaygıları dile getirdi. Bekki, siparişlerin iptal edildiğini, yatırımların ertelendiğini söyledi.

Son günlerde Dolar kurundaki artış ve dalgalanmalar, iş dünyasında endişeleri artırdı. Balıkesirli işadamları ve sanayicilerinin siparişlerinin iptal edildiği, yatırımların ertelendiği belirtildi. Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) Başkanı Abdullah Bekki,Dolar kuru özelinde kurun dalgalanması ve yukarı hareketlenmesi, ülke özel sektörünü olduğu gibi Balıkesir iş dünyasını da endişelendirmektedir. Ne yazık ki özellikle yurt dışı satışları olan üyelerimizden bazılarına yakın zamanda verilen siparişler kurdaki belirsizlikten dolayı iptal edilmiştir. Yine kurdaki belirsizlikler yeni siparişleri yavaşlatmıştır. Son dönemde TL’deki değer kaybı şirket bilançolarının kalitesini maalesef düşürdü ve borçlanabilme yeteneğini bir ölçüde sınırladı. Bu ülkemizin ihtiyacı olan yatırımlar açısından arzu edilen bir durum değil. Özel sektörün yatırım harcamaları incelendiğinde, son üç yıldır yatırım eğiliminin zayıfladığı görülmekte” dedi.

Son dönemde TL’nin değer kaybını çok iyi analiz etmek gerektiğine dikkat çeken BASİAD Başkanı Bekki, “Öngörülerin ötesinde değer kaybeden TL’nin açık pozisyonu olan kurumlarda olumsuz sonuçlar doğurduğunu düşünmek gerektiğini, yüksek sayılabilecek TL değer kaybını salt küresel gelişmelere bağlama kolaycılığına gidilmemesi gerektiğini vurgulayan Bekki, “Kur oynaklığının, kur-enflasyon geçişkenliğinin ve buna bağlı olarak enflasyon hedeflerinde ortaya çıkabilecek sapmanın reel sektördeki etkilerini anlamak ve mümkünse sınırlayabilmek için ekonomik politika koordinasyonu daha iyi yönetmeye özen gösterelim. Dış dünyada ve özellikle yakın çevremizde hem iktisaden hem de siyaseten bu kadar yoğun hareketlilik yaşanıyor olması, ekonomi politikasının koordinasyonunu olağanüstü önemli kılıyor” değerlendirmesinde bulundu.  HABER MERKEZİ

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.