Balıkesir Merhaba Gazetesi

İŞADAMI ÖZÇAM OTO İLE YOLLARDA

İŞADAMI ÖZÇAM OTO İLE YOLLARDA
14 Mayıs 2015 - 0:02

Genel

Özçam Oto tamir ve bakım servisi Yeni Sanayi Sitesi İvrindi’de hizmet veriyor. Her çeşit benzinli ve dizel Oto Tamirinin yapılabildiği bakım servisi ve oto tamiri araçların bakımının yapılarak güvenli bir seyahatin önemine dikkat çekiyor.

Eski sanayi esnafının günümüzde modern teknolojiye ayak uyduran cihazlarla ve araçlarında değişimi ile birlikte değişim gösterdiğini belirten Mustafa Özçam sanayide esnaflık ve sanatkar olmanın önemine değindi. İşadamı lakabı ile tanınan usta  müşterilerin güven ve işin sağlıklı yapılmasına önem verdiğini ve senelerin tecrübesinde müşterinin güveninin öne çıkarak iş yaptıklarını söyledi.

 

İşadamından araç bakımı hakkında bazı bilgiler

Motor yağının görevi,  motor içindeki parçaların her zaman yağlı kalmasını sağlar. Motor yağları ne sıklıkta değiştirilmeli. Motor yağı, motorun tüm hareketli aksamı üzerinde film şeklinde ince bir tabaka oluşturarak sürtünme ve aşınmayı azaltır, bu da tekerleklere daha fazla güç aktarıldığı anlamına gelir. Motor yağı içerdiği deterjanlar vasıtası ile motoru temizlemeye yardımcı olur, pasa karşı korur ve aynı zamanda silindirlerin çevresindeki aşırı sıcağın bir bölümünü kartere indirmeye yardımcı olur. Araçlarda motor yağının üzerinde yazılan yazıların ne anlama geldiğini hakkında İşadamı şöyle konuştu: ‘ Öncelikle motor yağının üzerinde yazılan yazıların aracın ya da araçların özelliklerine göre değiştiğini bilmek gerekir. Motorun üzerindeki yazılar, yağın cinsini akışkanlık ve kaydırganlık özelliğini gösterir. Motor yağının üzerinde yazan yazılar ayrıca, sıcaklık ve soğukluk özelliği olarak ta sınıflandırılabilir. Ayrıca bu yazılar, hangi ülkelerde kullanılacaksa ona göre de sınıflandırıldığı anlamına gelir.’

FREN SİSTEMİNE DİKKAT

Frenler, otomobilin hayati önem taşıyan unsurlardan biridir. Her 10 bin km’de bir kontrol edilmesi gereken frenler, sizi ve ailenizi olası kazalardan korur. Bir türlü önüne geçilemeyen trafik kazalarında, fren sistemi iyi çalışmayan araçların payı büyüktür. Bir aracın fren sistemi iyi çalışmıyorsa, durma mesafesi uzak ve kritik durumlarda kazaya neden olur. Bu gibi araçlarda frene basıldığında araç normal mesafede durmadığı gibi sağa veya sola çekerek otomobilin kontrolden çıkmasına da yol açar. Frenleri kötü olan bir araçla kent içinde düşük hızda giderken belki bir sorun yaşamayabilirsiniz ama yüksek hızda risk bir hayli artar ve durmanız gereken bir anda her şey için geç kalmış olabilirsiniz.

MARŞ BASMIYORSA

Aracınızı kullanmak istediğinizde marş basmıyorsa bunun birkaç nedeni olabilir. Aracın kontağını açtığınız anda ekrandaki lambaların ve tavandaki lambaların nasıl yandığına dikkat etmek gerekir. Çünkü marş basmaması belkide akünüzün azalmasından kaynaklanıyor olabilir. Bir diğer sorun ise, marş motorunun içinde bulunan mekanik sistemde bir arıza oluşmuş olabilir. Bu durumda bir yetkili servise başvurmanız gerekmektedir.

 

RADYATÖRÜN SUYU AZALIYORSA

Radyatörün Suyunun Azalma Sebebi, İçten yanmalı bir motorla çalışan otomobillerde, radyatör soğutma sıvısının pompalandığı silindir ve motor bloğu boyunca dolaşan soğutma kanalları ile bağlantılıdır. Bu sıvı genelde etilen glikol (antifriz) ile karıştırılmış sudur.Akışkan, radyatörden motora kapalı bir sistem içinde hareket eder, bu hareketi esnasında motor parçaları üzerindeki ısıyı radyatöre taşır. Radyatör, genelde aracın ön tarafındaki ızgaralı bölüme monte edilmiştir. Soğuk hava bu ızgaralardan geçerek radyatörü soğutur. SEMRA AMAN AKYÜREK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.