Balıkesir Merhaba Gazetesi

İslam’ın Nuru Size de Doğsun Özgür Bey..

İslam’ın Nuru Size de Doğsun Özgür Bey..
Prof. Dr. İbrahim Aydın( ibrahimaydin@gazetemerhaba.com )
04 Ocak 2022 - 8:30

İslam’ın Nuru Size de Doğsun Özgür Bey..

            Ülkemizde bir kesim var. Kendileri çağdaş, ilerici, aydın, modern; kendi dışındakileri de gerici, yobaz, bağnaz sayıyor. Bu kesimler neye göre kendilerini aydın, karşı taraf da gerici diye yaftalıyor bilmiyorum. Dine, imana, kültüre, ahlaka aykırı ne kadar davranış varsa hepsi sanat ve ilericilik adı altında normalleştiriliyor. Yazık…

Bu çevrelerin kafalarına bir format atılmış, beyinler dumura uğramış, ezberledikleri birkaç sloganla ha bire içlerindeki kini boca ediyorlar. Sonra da iktidar umuyorlar! Müslüman mahallesinde salyangoz ticareti tutar mı? Oy uğruna din ticareti dahil ne yaparsanız yapın tutmaz. “Küpte ne varsa, yarığından da o sızar.” demiş atalarımız. Eninde sonunda gerçek duygular faş oluyor.

Son örnek birkaç gün önce yaşandı. CHP’nin atanmış Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Diyanet’in 4-6 yaş çocuklarının dini eğitimi için yapmış olduğu projeye inancımız, kültürümüz ile ilgili ne kadar safrası varsa hepsini saçarak karşı çıkmış: “Diyanet okul öncesi eğitim birimleri kuruyor. Okul öncesi eğitim Diyanet’in işi mi Millî Eğitim’in işi mi? Sübyan mekteplerini kurmuşlar, kurumsallaştırmayı zorunlu yapmaya çalışıyorlar. Bu kafayla, bilimin B’si, fiziğin F’si, matematiğin M’si de olmuyor üniversiteye gidince. Çocukları bütün dünya nasıl yetiştiriyorsa öyle yetiştirmek varken bir Orta Çağ zihniyetine yönelmenin, bunu kurumsallaştırmaya çalışmanın ne bu cumhuriyete ne bu millete faydası var ne de anayasaya uygunluğu var.”

***

Sayın Özel’e soru çok da birkaçını soralım. Müslüman olduğunu iddia eden biri çocuklarımızın dinini öğrenmesinden neden rahatsız olur? Batı’da çocukların çok küçük yaşlardan itibaren kiliselere götürüldüğünü bilmiyor musun? Aynı yaştaki çocukları külütürmüzle ilgisi olmayan baleye götürülmesi de karşı mısın?

Günümüz eğitimcileri, bireyin eğitiminin başlangıcını anne karnına kadar götürmekte. İslam külütüründe ise kişinin eğitimi, anne babasının eğitiminden, helal gıda ile beslenmelerine ve çocuğun temelinin Besmele ile atılmasına kadar gitmekte.

Orta Çağ deyince neden hep Avrupa’nın karanlık dönemi aklınıza geliyor? O dönem Kilisenin Batı’ya yaşattığı bir dönemdi. Biz Türk-İslam Alemi’nin Orta Çağ gibi bir karanlık dönemimiz olmadı. Aksine biz o dönemde altın çağımızı yaşıyorduk.

O dönemde medeniyetimiz, Biruni, Harezmi, Ebu Nasr Mansur, El-Cezeri, Abdülhamid bin Vasi bin Türk, Fergani, Kaşgarlı Mahmut, Farabi, Razi, Yusuf Has Hacib, Nizamülmülk, Sabuncuoğlu Şerafettin, Takuyiddin, İbn Battuta, Ali Kuşçu, Baki, Mimar Sinan, Babaros, Fatih Sultan Mehmet gibi değerleri yetiştirdi. Yoksa siz kendinizi bu medeniyete ait hissetmiyor musnuz?

Özgür Bey bizim için karanlık dönem İslam öncesi dönemdi. O da kainatın yaratılış gayesi, son peygamber Hz Muhammed SAV’in gelişi ile bitti. Ara ara o dönemleri anımsatan, sizin zihniyetin yaşattığı dönemlerimiz oldu doğru. Çok şükür onlar da bitti. Size ne diyelim? İslam’ın nuru sizi aydınlatsın da, Kilisenin yaşattığı orta Çağ zihniyetinden kurtarsın.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.