Dünyadan HaberlerGündem

İsrailliler’den Esir Takası ve Erken Seçim Talebi

Binlerce İsrailli, Filistinli gruplarla esir takası anlaşması imzalanması ve erken seçime gidilmesi talebiyle Başbakan Netanyahu'nun konutuna doğru yürüdü

İsrailliler’den Esir Takası ve Erken Seçim Talebi

Binlerce İsrailli, Filistinli gruplarla esir takası anlaşması imzalanması ve erken seçime gidilmesi talebiyle Başbakan Netanyahu’nun konutuna doğru yürüdü

İsrailliler'Den Esir Takası Ve Erken Seçim Talebi
Netanyahu “İsrail’In Güvenliğini Tehlikeye Atmakla” Suçlandı

Binlerce İsrailli, Gazze Şeridi’ndeki esirlerin geri getirilmesi için Filistinli gruplarla esir takası anlaşması imzalanması ve erken seçime gidilmesi talebiyle Batı Kudüs’te gösteri düzenledi. İsrail’in Kanal 12 televizyonunun haberine göre, göstericiler Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Batı Kudüs’teki konutuna doğru yürüdü ve Netanyahu’yu “İsrail’in güvenliğini tehlikeye atmakla” suçladı.

Tel Aviv’de Hükümet Karşıtı Protestolar

Başkent Tel Aviv’de de gün içinde hükümet karşıtlarının protestoları yaşandı. Erken seçime gidilmesini isteyen İsrailliler, Tel Aviv yakınındaki bir otoyolu trafiğe kapattı ve “yıkım hükümeti yeter” yazılı pankartlar taşıdı.

Tel Aviv'De Hükümet Karşıtı Protestolar
Yıkım Hükümeti Yeter

Gazze Şeridi’ndeki Çatışmalar ve Esir Takası

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023’te “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e kapsamlı bir saldırı düzenledi. İsrail, saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü ve 5 bin 132 kişinin yaralandığını açıkladı. İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda ise en az 38 bin 11 Filistinli hayatını kaybetti, 87 bin 445 kişi yaralandı.

“İnsani Ara” ve Esir Takası

Çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani ara”da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Ancak İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

&Quot;İnsani Ara&Quot; Ve Esir Takası
İsrail, Binlerce Filistinliyi Alıkoyup Hapsetmeye Devam Ediyor

Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki Durum

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail askerleri ile Filistin topraklarını gasbeden İsraillilerin saldırılarında 561 Filistinli hayatını kaybetti.

Bu gösteriler, İsrail’de hükümetin politikalarına yönelik artan muhalefeti ve Filistinli esirlerin serbest bırakılması için yapılan baskıyı gözler önüne seriyor.

Rusya, Ukrayna ile Müzakereleri Sürdürmeye Hazır

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu