Balıkesir Merhaba Gazetesi

İşsizlik oranı artıyor

İşsizlik oranı artıyor
04 Aralık 2014 - 0:09

Genel

CHP Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, işsizlik oranlarını meclis gündemine taşıdı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin yanıtlaması için soru önergesi veren Gümüş, işsizlik sorununu gündeme getirdi. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan verilere göre, ülkemizde işsiz oranının 2014 Ağustos döneminde %10,1 olarak gerçekleştiğini belirten Milletvekili Gümüş, işsizlik oranında çok hızlı bir yükseliş olduğunun da altını çizdi.
ÖZELLİKLE GENÇLERDE ÇOK YAYGIN OLAN İŞSİZLİK TEDAVİSİ İÇİN DOĞRU TEŞHİS ŞART
Daha önceki dönemlere göre hızlı bir artışın söz konusu olduğunu ifade eden GÜMÜŞ, hükümetin bu konuda acilen tedbir alması gerektiğini dile getirdi. Özellikle genç nüfusun çok ciddi bir oranının işsiz olmaktan kaynaklı bunalımda olduğunu ekledi. Gençlerin artık iş bulma umudunu yitirerek iş aramaktan dahi vazgeçtiklerini söyleyen Balıkesir Milletvekili, gerçek tablonun TÜİK’in yayınladığı verilerden daha vahim olduğunu hatırlattı. Hükümetin, işsizlikteki bu yükselişin hangi ekonomik faktörlere bağlı olduğunu teşhis etmek zorunda olduğunu hatırlatan GÜMÜŞ, 15-24 yaş grubunu kapsayan genç işsizlik oranının % 18,9 olduğunu ve bu durumun ciddi sosyal problemleri de beraberinde getirdiğini dile getirdi. Bu orana iş bulma umudunu kaybettiği için iş aramaktan vazgeçenlerin eklenmesi durumunda oranın %25’lere kadar çıkabileceğini ekledi. Özellikle gençler arasında işsizliğin bir hastalık haline geldiğini ve tedavisinin önce teşhisi doğru koymaktan geçtiğini ifade eden GÜMÜŞ, hükümeti göreve çağırdı.

HÜKÜMET, DÜNYADA ÜRETİM EKONOMİLERİNİN YARATTIĞI KOŞULLARI BİLMİYOR Kİ ÜLKEMİZDE İŞSİZLİĞİ ÇÖZEBİLSİN
Hükümetin dünyada mevcut ekonomik gelişmelerden uzak olduğunu dile getiren GÜMÜŞ şöyle konuştu: “Mevcut ekonomik gelişmeler bilinecek ki, gelecekte ne tür gelişmeler olabileceği öngörülsün. Ama bırakın öngörüyü, AKP hükümeti son 10 yılda neler olup bittiğini bile doğru tespit edemiyor. Bu nedenle de işsizliği çözemiyor. Dünyada üretim devlerinin yarattığı koşullara göre sanayi, teknoloji ve Ar-Ge çalışmaları yapması gereken hükümet bu çalışmaları yeteri kadar yapmayarak gençlerimizin geleceğini ellerinden alıyor.”  HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.