Balıkesir Merhaba Gazetesi

İstanbul’dan Ailesiyle Göç Ettiği Kırsal Mahallede Aronya Üreticisi Oldu

İstanbul’dan Ailesiyle Göç Ettiği Kırsal Mahallede Aronya Üreticisi Oldu
11 Ekim 2021 - 14:12

İstanbul’dan Ailesiyle Göç Ettiği Kırsal Mahallede Aronya Üreticisi Oldu

Balıkesir’in Gönen ilçesinde bir dönüm alanda “süper meyve” olarak bilinen aronya yetiştirmeye başlayan Gönül Saral Durmuş (48), üretimini artırmayı hedefliyor.

İstanbul’dan Gönen’e taşındıktan sonra tarımla, toprakla uğraşmak için arayışa giren Durmuş, antioksidan açısından zengin, mor üzümsü çalı meyvesi olan aronya yetiştirmek için bir dönüm tarla kiraladı. Durmuş’un kızı Armin Durmuş da annesine çalışmalarına yardım ediyor.

Balıkesir’in Gönen ilçesinde solucan gübresi kullandığı bir dönüm alanda “süper meyve” olarak bilinen aronya üreten girişimci Gönül Saral Durmuş: – “Hedefim, yerimi daha da çok büyütüp yurt dışına ihraç etmek. Nasip olursa 20 dönümlük bir araziye de ekmeyi planlıyorum”

Tarımla, toprakla uğraşmak için arayışa giren Durmuş, sağlıklı beslenmede tercih edilen meyvelerden aronya ile ilgili araştırmalar yaptı. Antioksidan açısından zengin, mor üzümsü çalı meyvesi olan aronya yetiştirmek için bir dönüm tarla kiralayan Durmuş, çevre il ve ilçelerden gelen siparişleri karşılıyor. Kadın girişimci, ayrıca ürünü ihraç etmeyi de hedefliyor.

-Üretim alanını 20 dönüme çıkarmak istiyor

Durmuş, kızının altın künyesini satarak fidan alıp bu işe girdiğini anlattı.

Aronya üretimiyle ilgili bilgi veren Durmuş, “Üretimimiz tamamen organik. Tarlada çıkan otlara bile ilaç atmıyoruz, elimizle koparıyoruz. Şu an 1 dönümlük alana ektim, daha ilk senem. Normalde meyve vermemesi gerekiyordu ama meyvelerim çok güzel yetişti. İlk yılımda çok güzel ürün aldım. Önümüzdeki yıl Allah nasip ederse ayrıca bunun daha fazlasını alacağım.” ifadelerini kullandı.

Doğal solucan gübresi kullandığını dile getiren Durmuş, bireysel olarak gelen siparişlerin yanı sıra ayrıca bazı firmaların da kurutup yurt dışına satmak için aronya aldığını dile getirdi. Durmuş, “Hedefim, yerimi daha da çok büyütüp yurt dışına ihraç etmek. Nasip olursa 20 dönümlük bir araziye de ekmeyi planlıyorum.” dedi. Armin Durmuş da aronya fidanlarını kimseden yardım almadan annesi ve ayrıca kardeşiyle diktiklerini ifade etti.

Gönen’i İstanbul’dan daha çok sevdiğini dile getiren Armin, “Günlerimiz çok eğlenceli geçiyor. Anneme yardımcı olmaktan ayrıca çok mutluyum.” diye konuştu.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.