Balıkesir Merhaba Gazetesi

İŞTE AKP ADALETİ

İŞTE AKP ADALETİ
31 Ekim 2014 - 0:05

Genel

Yaşar Evci, “İşçiye memura gelince yüzde 2-3 zam, en temel ihtiyaç olan suya gelince yüzde 58-66 zam. AKP adaleti böyle bir şey. Vatandaşa verirken yüzde 2-3; vatandaşın cebinden alırken yüzde 58-66.”

CHP’den AKP’li belediye yönetimlerine sert eleştiri:

İlk icraatları zam oldu

CHP Karesi İlçe Başkanı Yaşar Evci, AKP’li belediyecilik anlayışı ile ‘ilk hizmetinin’ su zammı olduğunu, vatandaşın ikinci bir şoku da emlak vergilerinde yaşayacağını, belediyelerin konserlerle vakit geçirdiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karesi İlçe Başkanı Yaşar Evci, Büyükşehir ve Karesi belediyelerinin altı aylık icraatlarını değerlendirdiği açıklamasında AKP’li belediyecilik anlayışının ‘ilk icraatının’ yüzde 58-66 arasında ki su zammı olduğunu, vatandaşın ikinci bir şoku da emlak vergilerinde yaşayacağını söyledi. Partisinin ilçe binasında, yönetim kurulu üyeleri ve belediye meclisi üyeleriyle birlikte basın açıklaması yapan Yaşar Evci, su zammının Belediye Meclisi Tarife Komisyonu’ndan geçmeden Balıkesir Su Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) tarafından yapılmasını eleştirdi. Suyun metreküpüne yüzde 6 civarında zam yapıldığını, fakat atık su ve sayaç bakım ücreti eklenerek zammın konutlarda yüzde 58, iş yerlerinde yüzde 66 seviyesine çıkartıldığını belirtti.

Evci, “Faturalarda konutlarda kullanılın suyun metre küpü 0.21 liraya geliyordu. Şimdi sayaç okuma ve atık su eklenmiş. Bunlarla birlikte suyun metreküpü 3 lira 20 kuruşa geliyor. Fark böylece yüzde 58’e çıkıyor. İşyerlerinde suyun metre küpü 2 lira 65 kuruşmuş, şimdi eklenenlerle birlikte 4 lira 20 kuruşa geliyor. Fark yüzde 66’ya çıkıyor. İşçiye memura gelince yüzde 2-3 ,suya gelince yüzde 58-66. AKP adaleti böyle bir şey. Vatandaşa verirken 2-3 vatandaşın cebinden alırken yüzde 58-66.” Dedi. Evci suyun iki ayda bir faturalandırılması yerine ayda bir faturalandırılması kararı alındığını, ödeme süresinin de 5 güne indirildiğini hatırlatarak bunun amacının da zammın ‘hissettirilmemeye’ çalışılması olduğunu vurguladı. 

‘VATANDAŞA YENİ VERGİ YÜKÜ’

Büyükşehir yasası ile vatandaşın 2015 yılında bir emlak vergisi şoku yaşayacağını da vurgulayan CHP Karesi İlçe Başkanı Yaşar Evci, merkez ilçenin 2012 yılı; bina, arazi ve arsa vergisi tahakkukunun 11 milyon 821 bin lira olduğunu. Şimdi ise merkez ilçenin Altıeylül ve Karesi olarak ikiye ayrıldığı halde sadece Karesi Belediyesi’nin 40 milyonu aşan bir vergi geliri hedeflediğini açıklarken, bunun anlamının vatandaşa yeni vergi yükü olduğunu belirtti. Evci, Balıkesir’de bir sanat merkezi (BSM) olduğu halde dışarıdan tiyatrocular getirilmesinin anlamsız olduğunu belirterek yerel sanatçıların desteklenmesi çağrısında da bulundu. Evci, yerel seçim propagandalarında AKP’nin ‘işsiz insan kalmayacak’ sözünü de yerine getiremediğini, partilileri kayırdığını dile getirdi. Evci, Karesi Belediyesi’nin bisiklet yolu projesini ise desteklediklerini, bu projenin gerçekleşmesi için takipte olacaklarını açıkladı.

SORUMLUSU HÜKÜMETTİR

AKP’li yönetimlerin, Cumhuriyet etkinliklerini her fırsatta iptal ettiklerini belirterek, “Ermenek faciası ile belediyelerin etkinlikleri iptal edildi, ama Ramazan ayında İsrail Gazze’yi bombalarken Ramazan etkinlikleri iptal edilmedi. Aynel Arap ya da Kobani olaylarında bir günde 40 kişi öldü, ama Ferhat Göçer konseri iptal edilmedi. Cumhuriyet Bayramları ise hemen iptal ediliyor. Hükümet bundan sonra umarız insanı merkeze alarak hizmet verir. Evci, Cumhuriyet Bayramı gününde meme kanseri konferansı yapılması da eleştirdi. Evci, son terörist saldırıları kınadı Yaşar Evci, “Açılım denilen ucube, sonuçlarını vermeye başladı. Karaman Ermenek’te bir maden faciası oldu. Madenin sahibi yine AKP’li işadamı…” dedi. Ermenek faciasında umutların tükenmekte olduğunu belirten Yaşar Evci, “Bu işçilerimizi kaybedersek sorumlusu hükümettir” diye konuştu. HABER CEMİL YURTMAN

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.