Balıkesir Merhaba Gazetesi

İŞTE BU KREDİ KOLAY

İŞTE BU KREDİ KOLAY
08 Mayıs 2015 - 0:09

Genel

Balıkesir Haykoop’un yürüttüğü zorlu bir sürecin sonunda Ziraat Bankası ile ‘kolay kredi’ protololü imzalandı. Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü, Balıkesir Haykoop’un projesini ülke genelinde uygulama kararı aldı.
Balıkesir HAYKOOP Başkanı Faruk Özen’in yoğun çalışmaları sonucunda Ziraat Bankası ile İmzalanan, Tarım ve Hayvancılık kooperatiflerine ortak olan çiftçilere verilecek kolay krediye dair protokolün tanıtımı Tarım il Müdürlüğünün toplantı salonunda yapıldı.
Haykoop’a bağlı kooperatif başkanlarının, Ziraat Bankası bölge yöneticisi Nihat Tufan ve Balıkesir şube müdürlerinin katıldığı toplantıda konuşan Balıkesir Haykoop Başkanı Faruk Özen, “Çok zor, meşakkatli ve mücadele ile geçen süreç sonunda bu kolay kredi ortaya çıktı” dedi.
BALIKESİR HAYKOOP BAŞLATTI TÜRKİYE FAYDALANACAK
Konuşmasında sürece değinen Balıkesir Haykoop Başkanı Faruk Özen ‘bu protokolün ortaya çıkması için İstanbul’u adeta kapı komşumuz yaptık. Özellikle Genel müdürlükteki yetkililerle uzun süren ve zaman zaman masadan kalkmamıza neden olan karşılıklı gerginliklerde yaşandı. Ancak her iki taraf olarak temsil ettiklerimizin ortak paydalarında buluşmayı başardık. İşin aslına bakarsanız bizim Balıkesir odaklı hazırladığımız bu proje sonradan ülkedeki Diğer Haykoop Başkanlarının, Tarım ve Hayvancılık Kooperatiflerinin de dikkatini çekince Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü bu projeyi ülke genelinde uygulama kararı aldı’ dedi.
ÖZEN ’BATIK KOOPERATİFLER DEĞİLİZ’
Uzun yıllar boyunca banka sektörünün bu tip Kooperatiflere batık gözü ile baktığını hatırlatan Özen, Yanlış uygulanan bir takım politikalar sonucunda özellikle Ankara’dan ötedeki bölgedebir çok batık kooperatiflerin varlığının Özellikle sağlam yapıya sahip kooperatiflerin mağdur olmasına neden olduğunu ve bu protokol ile bu anlamda kooperatiflere itibarın sektör tarafından iade edildiğini de ifade etti.
TEMİNAT VE ÖZKAYNAK KOLAYLIĞI
Bu krediyi kolay kılan çoğu ayrıntının varlığına dikkat çeken Özen, sadece hayvan alımı değil daha fazla konuda faydalanma seçeneğinin önemli olduğunu vurgulayarak, asıl başarının  özellikle bu seçeneklerden teminat ve öz kaynak kolaylığı ile faydalanmak olduğunu ifade etti. Protokolün ayrıntılarını içeren bilgilerin en kısa zamanda bölgedeki çiftçilere ulaştırıldığını kaydeden Özen, burada bulunan Ziraat Bankası şube müdürlerinin de istendiği takdirde toplu tanıtım yapabileceklerini belirtti. KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.